facebook

SuperTramp

PAKISTAN -  Karakorum Highway

PAKISTAN - Karakorum Highway

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program


 

PAKISTAN – Karakorum Highway

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach).  Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

PROGRAM:

DZIEŃ 1
Spotkanie na Lotnisku im. Chopina w Warszawie, przelot do Lahore w Pakistanie.

DZIEŃ 2
Transfer z lotniska do hotelu, popołudniowa wizyta w Lahore. W naszym planie mamy: Wazir Khan Masjid - bogato zdobiony freskami meczet z czasów cesarza Mogołów Shah Jahana, Shahi Hammam – łaźnię turecką, Delhi Gate jedną z tradycyjnych bram w murach obronnych starego miasta, Anarkali Bazar - główny bazar w Lahore, który służy również jako rada sąsiedzka i związkowa Data Gunj Buksh Tehsil z Lahore, Muzeum Lahore z bogatą kolekcją sztuki buddyjskiej m. in. z dawnego Królestwa Gandhara oraz zbiorami cywilizacji Doliny Indusu, Imperium Mogołów, Sikhów i Imperium Brytyjskiego, Haveli Nan Nihal Singh, tradycyjny pałac kupiecki, uważany za jeden z najpiękniejszych przykładów oryginalnej architektury sikhijskiej w Lahore, protestancka Katedra Chrystusa Zmartwychwstałego. Nocleg w Lahore.

DZIEŃ 3
Intensywny dzień w Lahore. Zobaczymy Lahore Fort (XI - XVI w., Lista UNESCO), a w nim Alamgiri Gate, gł. brama fortu, jeden z symboli miasta; Sheesh Mahal – Pałac Luster (XVII w.), ściany pawilonu z białego marmuru ozdobione są m.in. lustrami - Āina-kāri; Moti Masjid - „Perłowy Meczet” (XVII w.), pierwszy spośród „perłowych”; Grobowiec Alamy Iqbala (Mazar-e-Iqbal), Gurdwara Dera Sahib (XVII w.), upamiętnia męczeńską śmierć sikhijskiego przywódcy, Guru Arjan Dev w 1606 r.  Minar – e – Pakistan - „Wieża Pakistanu” pośrodku parku miejskiego, zbudowana w miejscu, gdzie Ogólnoindyjska Liga Muzułmańska przyjęła rezolucję z Lahore – pierwsze oficjalne wezwanie do ustanowienia odrębnej i niezależnej ojczyzny dla muzułmanów z Indii Brytyjskich. Cesarski Meczet (Badshahi Masjid, XVII w.), z czerwonego piaskowca, jeden z najbardziej znanych zabytków w Pakistanie; Shri Krishna Mandir – mała hinduistyczna świątynia; Data Darbar - największa świątynia suficka w Azji Południowej. Znajdują się tu szczątki XI w. świętego sufickiego Alego Hujwiri; Shalimar Gardens (lista UNESCO), zaprojektowane jako „rajski ogród” w stylu perskim i inspirowane Ogrodami Shalimar w Kaszmirze. Nocleg w Lahore.

DZIEŃ 4
Całodniowy przejazd z Lahore do Islamabadu. Po drodze zwiedzanie kompleksu Mauzoleum Cesarza Jahangira z 1637 r. (lista UNESCO). Słynie z bogato zdobionych freskami i marmurem wnętrz, a jego fasada i minarety z ciekawie skomponowanego różnokolorowego kamienia. Odwiedzimy również pobliski Grobowiec Asifa Khana oraz Mauzoleum Cesarzowej Noor Jahan (XVII w.). Marmur z grobowca został zrabowany przez Sikhów w XVIII w. i przeznaczony do wykorzystania w Złotej Świątyni w Amritsar. Akbari Sarai – najlepiej zachowany karawanseraj w Pakistanie, ze 180 małymi celami przeznaczonymi dla pielgrzymów udających się do Mauzoleum Jahangira.  Dalej jadąc na północ odwiedzimy Fort Rohtas (XVI w., lista UNESCO), najpotężniejszy fort w całym Pendżabie, wyjątkowy przykład muzułmańskiej architektury militarnej Azji Środkowej i Południowej. Wieczorem przyjazd do Islamabadu, nocleg.

DZIEŃ 5
Po wczesnym śniadaniu krótkie zwiedzanie atrakcji stolicy Pakistanu, Islamabadu: Pakistan Monument Museum to pomnik i muzeum na wzgórzach Shakarparian, symbolizuje jedność narodu pakistańskiego. Jego położenie sprawia, że pomnik widoczny jest z całego miasta. Współczesny Fajsal Masjid (Meczet Króla Fajsala, 1986), przypominający namiot Beduinów. Przejazd do Peszawaru. Zwiedzanie atrakcji miasta: Peshawar Museum, słynące gł. z kolekcji dzieł sztuki buddyjskiej starożytnego Królestwa Gandhara; Fort Bala Hissar „Wysoki Fort” (pierwsze wzmianki z VII w., od 1747 rezydencja królewska Imperium Durrani); Wieża Zegarowa Cunningham (1900 r.); Sethi Mohallah dzielnica na starym mieście, gdzie mieści się m.in. siedem rezydencji wpływowej rodziny Sethi (koniec XIX w.). Nocleg w Peszawarze.

DZIEŃ 6
Po śniadaniu odwiedziny w warsztatach, gdzie dekorowane są kultowe, pakistańskie ciężarówki. Sztuka zdobienia ciężarówek to w języku urdu Phool Patti, amerykańscy żołnierze nazywali je „jingle trucks”, czyli „dzwoniącymi ciężarówkami”.  Przejazd z Peshawaru do Mingory. Po drodze odwiedzimy wzniesiony na skalistym wierzchołku góry ruiny buddyjskiego kompleksu klasztornego w Takht-i-Bahi (lista UNESCO). Wzniesiony w I wieku n.e. klasztor był największym i cieszącym się największą sławą w czasach Królestwa Gandhary. Obecnie wciąż prowadzone są wykopaliska i prace badawcze. Nocleg w Mingora.

DZIEŃ 7
Całodzienny przejazd z Mingory do Chitral ze wspaniałymi panoramami Doliny Swat oraz wizytą w Islampur, gdzie powstają słynne szale z Doliny Swat. Odwiedzimy także stanowiskach archeologiczne Butkara I i Butkara III, gdzie zobaczymy stupy buddyjskie z czasów Królestwa Gandhary (II w. p.n.e.). Przypuszcza się, że świątynie zostały wybudowane przez legendarnego władcę imperium Maurjów Aśokę Wielkiego. Nocleg w Chitral.

DZIEŃ 8
Całodzienna wycieczka do Doliny Bumburat w paśmie Hindukuszu, aby przyjrzeć się unikalnej kulturze Kalaszy. Kalasze to niezwykła grupa etniczna licząca blisko 6 tysięcy osób. Połowa z nich wciąż wyznaje zupełnie odrębną, archaiczną religię politeistyczną, wierzą w 12 głównych bogów i bogiń przedstawiających siły Natury, do dziś kultywują dawne obrzędy. Kalasze nigdy nie mieli łatwo, często byli prześladowani, wciąż nazywani są „Czarnymi Kafirami” (niewiernymi), ale dzięki niedostępności dolin ich kultura przetrwała.

DZIEŃ 9
Przejazd z Chitral do Mastuj przez Dolinę Chitral. W drodze możliwość podziwiania widoków na rozległe, pełne słońca i zieleni Doliny Hindukuszu oraz Tirichmir (7708 m n.p.m.), najwyższy szczyt w paśmie Hindukuszu i najwyższa góra na świecie poza pasmem Himalajów – Karakorum (33-cia pod względem wysokości góra świata). Pierwsze odnotowane wejście na górę miało miejsce 21 lipca 1950 r. przez norweską ekspedycję. Tirich Mir w języku wakh, oznacza „króla ciemności” ze względu na długie cienie po wachańskiej stronie masywu.

DZIEŃ 10
Wcześnie rano jedziemy na Przełęcz Shandur (3600 m n.p.m.), gdzie jest najwyżej na świecie położony stadion do gry… w polo. Na początku lipca co roku organizowany jest tam festiwal „free polo”, pierwotnej, „dzikiej gry”, na który przyjeżdżają drużyny z całego rejonu Gilgit – Baltistan. Trzy dni zmagań na tak dużej wysokości, w bardzo trudnych warunkach pozwalają wyłonić najlepsze drużyny – najlepszych zawodników i najbardziej wytrzymałe konie. Dalej przejazd do Doliny Ghizer, gdzie zatrzymamy się na nocleg.

DZIEŃ 11
Ruszamy słynną Karakorum Highway do Fairy Meadows (Bajkowe Łąki). Zatrzymamy się po drodze w jednym z najważniejszych trójstyków na świecie – w miejscu, gdzie rzeka Gilit wpada do Indusu i gdzie spotykają się Himalaje, Karakorum i Hindukusz. Po dotarciu do Rajkot Bridge przejazd jeepami do wioski Tatto drogą, która zapewnia sporo emocji i dużą dawkę adrenaliny. Przez wielu turystów uważana jest za jedną z najbardziej ekscytujących dróg na świecie... Krótki, kilkugodzinny trekking z Tatto do Fairy Meadows – jednego z najlepszych punktów widokowych na Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) - „zabójcę wspinaczy”. Nocleg w hotelu – schronisku w Fairy Meadows, w uroczych chatkach, które powstały jako pierwsze miejsca noclegowe dla przybywających tu turystów.

DZIEŃ 12
Trekking z Fairy Meadows do obozowiska himalaistów Beyal Camp (3550 m n.p.m.) i próba dotarcia do bazy wspinaczkowej Nanga Parbat Base Camp (3970 m n.p.m.). Jest to ponoć najłatwiej dostępna baza ośmiotysięcznika na świecie. Dziewiątą górę świata zdobyto 3 lipca 1953, a zimowe wejście udało się dopiero za 35-tym razem, w 2016 roku. Powrót do Fairy Meadows, po drodze punkt widokowy na lodowiec Raikot Glacier (3667 m n.p.m.). Nocleg w schronisku.

DZIEŃ 13
Trekking powrotny z Fairy Meadows do wioski Tattoo. Transfer z Tattoo do Raikot Bridge oraz przejazd do Gilgit i dalej do Karimabadu w Dolinie Hunzy. Zwiedzanie spektakularnych, pięknie położonych, starych fortów (VII w.): Baltit i Altit. Dzięki ich usytuowaniu i konstrukcji nie tylko chroniły Królestwo Hunzy, były doskonale ufortyfikowane, ale aż do dzisiaj są odporne na skutki trzęsień ziemi. Wizyta na tradycyjnym targu, pełnym kamieni półszlachetnych wydobywanych w Karakorum, suszonych owoców, miejscowych olejów oraz rękodzieła typowego dla Doliny Hunzy. Nocleg w Aliabad.

DZIEŃ 14
Start z Aliabadu do Doliny Hopar i wizyta na lodowcu Hopar, przejazd do Passu. Po drodze: przystanek w punkcie widokowym na Rakaposhi (7788 m n.p.m.) i przy pięknie położonym Jeziorze Attabad. Dziś jest wielką atrakcją turystyczną, ale ma mroczną i niedawną historię… w 2010 roku było świadkiem tragedii, gdzie w wyniku trzęsienia ziemi i olbrzymiego osuwiska blokującego dolinę powstało jezioro, zalewając wioskę Attabad. Przejazd do Jeziora Borit położonego w zacisznej i malowniczej dolince oraz krótki spacer do Lodowca Passu, nazywanego „Oceanem Lodu”, spływającego spod Passu Peak, widocznego w zamknięciu doliny. Podejmiemy również próbę przejścia przez słynny most wiszący w wiosce Hussaini nad rzeką Hunza, co stanowi duże wyzwanie dla wielu turystów (przy wietrznej pogodzie przejście przez most może być niebezpieczne).

DZIEŃ 15
Całodzienna wycieczka do Przełęczy Khunjerab (4700 m n.p.m.), gdzie przebiega granica z Chinami i gdzie kończy się pakistański odcinek Karakorum Highway, najwyżej położonej i uważanej za najbardziej niebezpieczną
z powodu częstych osuwisk autostrady na świecie. Ta część naszej podróży biegnie przez Park Narodowy Centralnego Karakorum, najwyżej położony park narodowy na świecie. Na obszarze Parku jest chronionych wiele unikalnych gatunków zwierząt, w tym panterę śnieżną, himalajskiego niedźwiedzia brunatnego, czarnego niedźwiedzia himalajskiego oraz owcę Marco Polo.

DZIEŃ 16
Przejazd z Passu malowniczą Doliną Rondu, która jest między innymi jednym z najbardziej znaczących w kraju terenów wydobywania kamieni jubilerskich do Skardu, stolicy Baltistanu skąd podróżnicy, miłośnicy gór, grupy trekingowe i wspinacze ruszają na wyprawy i trekkingi w Karakorum, aby stanąć oko w oko ze słynnymi pakistańskimi gigantami: K2, Gasherbrumami, Broad Peakiem i innymi równie legendarnymi szczytami.

DZIEŃ 17
Całodzienna wycieczka do Parku Narodowego Deosai – unikalnego płaskowyżu (drugiego pod względem wysokości po Wyżynie Tybetańskiej), otoczonym ośnieżonymi szczytami widocznymi na horyzoncie, stanowiącego obszar ochronny m.in. himalajskiego niedźwiedzia brunatnego. W naszym planie mamy wizytę nad Jeziorem Sheosar i w Bara Pani, miejscu campingowym, gdzie można zjeść posiłek lub zostać na noc w udostępnianych gościom namiotach. Powrót na nocleg do hotelu w Skardu.

DZIEŃ 18
Wycieczka jeepem ze Skardu do Khaplu, zwiedzanie Fortu – Pałacu w Khaplu, zbudowanego w 1840 roku przez Yabgo Raja Daulat Ali Khana przy pomocy rzemieślników kaszmirskich i baltijskich. Miejsce pałacu zostało wybrane przez strącenie dużego głazu z pobliskiego urwiska. Pałac zbudowano w miejscu, gdzie się zatrzymał. Wcześniejszy fort nazywany Thoxi Khar znajdował się w pobliżu dzisiejszego pałacu. Struktura pałacu ma wpływy tybetańskie, kaszmirskie, ladakhijskie, balti i środkowoazjatyckie. Później czeka nas spacer górską ścieżką do położonego 200 m wyżej Thoksi Khar, miejsca, gdzie istniał wcześniejszy pałac miejscowego władcy i skąd można podziwiać rozległą panoramę Doliny Khaplu.

DZIEŃ 19
Zwiedzanie atrakcji Skardu i okolic. Odwiedzimy m.in. bajkowy Shangrila Resort z przepięknym ogrodem różanym, leżącym nad Jeziorem Upper Kachura. Miejsce to jest nazywane „rajem na ziemi” ze względu na swoje spektakularne piękno, zapierające dech w piersiach widoki i spokojną atmosferę. Odwiedzimy Dolinę Soq, gdzie można odwiedzić lokalne pstrągarnie oraz zakosztować chwili relaksu. Nocleg w Skardu.

DZIEŃ 20
Przejazd ze Skardu przez wysoką Przełęcz Babusar (4175 m n.p.m.), używaną jako szlak handlowy co najmniej od XVI w., kiedy cesarz Babur przekroczył ją ze swoją armią do Naran, gdzie odwiedzimy miejscowy targ z rękodziełem, drewnianym: mebelkami, naczyniami i bibelotami oraz z lokalnymi strojami i suszonymi owocami.

DZIEŃ 21
Przejazd z Naran przez Taxila do Islamabadu. W Taxila, jednej ze stolic buddyjskiego Królestwa Gandhary, odwiedzimy klasztor Jaulian, gdzie mieściła się jedna z najbardziej znanych szkół kształcących mnichów buddyjskich i Muzeum Archeologiczne z bogatą kolekcją rzeźby buddyjskiej z terenów należących do dawnego Królestwa i pokazujących jej niesamowitą ewolucję. Wieczór w Islamabadzie i późnowieczorny transfer na lotnisko i przelot do Polski (alternatywnie wylot następnego dnia rano).

DZIEŃ 22
Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

 

* - W powyższym programie mogą nastąpić korekty - w zależności np: od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej  i innych czynników zewnętrznych - pozostające w gestii pilota. * - W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępów i opłat fakultatywnych.

 

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-09-24 2024-10-16 9800 PLN + 1700 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa – Lahore, Islamabad - Warszawa;
- transport lokalny tj. w programie: wynajęte busy lub jeepy, łódki itp.;
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota oraz przewodnika pakistańskiego;
- noclegi: hotele klasy turystycznej (pokoje 2 lub 3-osobowe), schroniska górskie;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN, składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;
- wszelkie pozwolenia na trasie, pozwolenia na trekingi, opłaty klimatyczne, tzw. „gwarancja środowiskowa”, zaproszenie do wizy pakistańskiej.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu (w sumie min. 500 USD, w tym wstępy ok. 150 USD);
- zajęcia fakultatywne, ważniejsze ceny podano w nawiasach;
- wiza pakistańska wypełniana "online" (ok. 35 USD), paszport ważny min. 6 m-cy z min. 2 wolnymi stronami..

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 12 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl  lub telefonicznie.

 

Galeria