facebook

SuperTramp

IRAN - poezja w pięknych ogrodach

IRAN - poezja w pięknych ogrodach

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

Plan wyprawy jest autorskim programem Alberta Kwiatkowskiego przygotowanym dla  SUPERTRAMPA. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Przelot z Warszawy do Teheranu z przesiadką w jednym z portów europejskich. Przylot w nocy.

2 DZIEŃ
Teheran: Zobaczymy Pałac Golestan (UNESCO), najlepszy przykład architektury kadżarskiej (XIX w.), a następnie znajdujące się niedaleko Muzeum Narodowe z ciekawymi zabytkami z okresu sprzed najazdu Arabów.  Odwiedzimy Muzeum Klejnotów, by zobaczyć największą i najcenniejszą na świecie kolekcje klejnotów koronnych. Rzucimy okiem na Bagh-e Melli – kompleks budowli wzniesionych za pierwszego szacha z dynastii Pahlawich, pojeździmy teherańskim metrem i wjedziemy na Bordz-e Melli - piątą najwyższą wieżę świata, by z góry spojrzeć na Teheran. Przejdziemy się po wybudowanym niedawno kilkupoziomowym nowoczesnym spacerowym moście (Pol-e Tabijjat), zajrzymy na tradycyjny warzywno-owocowy bazar i mały cmentarz, gdzie pochowano zabitych na początku XXI wieku w atakach terrorystycznych irańskich fizyków jądrowych. Nocleg w Teheranie.

3 DZIEŃ
Rano pojedziemy na północ Teheranu, do Saadabadu i Nijawaranu – pałaców szachów z dynastii Pahlawich – ostatniej, jaka panowała w Iranie. Następnie udamy się na cmentarz żołnierzy Armii Gen. Andersa. Zobaczymy też graffiti na murze byłej ambasady USA. Po południu pojedziemy do Rasztu, na drugą stronę gór Alborz, do zielonego, deszczowego Gilanu. Nocleg w Raszcie.

4 DZIEŃ
Wyjeżdżamy w góry, wysokie i bardzo zielone. Wejdziemy na wysoki szczyt, by zobaczyć Rudchan – najeżony wieżami jeden z górskich zamków asasynów. Potem udamy się do Masule – położonej wśród zielonych gór tętniącej życiem, malowniczej wioski o unikalnej architekturze. Położone na stromym zboczu dachy domów często mają też funkcję chodnika, bądź nawet ulicy. Powrót do Rasztu. Spacer po bazarze. Nocleg.

5 DZIEŃ
Rano udamy się do zamienionego w muzeum domu Mirzy Kuczek Chana, gilańskiego Robin Hooda, a potem jedziemy do górskiej pielgrzymkowej wioski Szazde Ebrahim, następnie udamy się do leżącego w lesie wielkiego i świetnego skansenu, by zobaczyć tradycyjne drewniane budownictwo Gilanu. Krótki wypad nad Morze Kaspijskie. Wieczorem wyjazd autobusem nocnym na tereny zamieszkiwane przez Turkmenów, do Gorganu. Przyjazd nad ranem.

6 DZIEŃ
Rano, dalszy przejazd do Gonbad-e Qabus, gdzie zobaczymy liczącą ponad tysiąc lat, 53 metrową wieżę-grobowiec Qabusa – władcy z dynastii Zijarydów (UNESCO) i pospacerujemy po mieście. Dalej pojedziemy w malownicze góry niedaleko granicy z Turkmenistanem, by zobaczyć starożytny cmentarz pełen fallicznych nagrobków. Powrót do Gorganu, spacer po tradycyjnej starówce i nocleg.

7 DZIEŃ
Rano wyjazd do Maszhadu – najważniejszego dla szyitów miejsca pielgrzymek w Iranie. W nocy pójdziemy do (pięknie oświetlonego) Mauzoleum Imama Rezy. Nocleg w Maszhadzie.

8 DZIEŃ
Idziemy zwiedzać olbrzymie mauzoleum Imama Rezy za dnia – jedynego szyickiego imama pochowanego w Iranie. Potem jedziemy do Tusu, gdzie odwiedzimy mauzoleum Ferdousiego (XI w.), autora narodowego eposu Irańczyków. Wieczorem wyjazd do Kermanu – najważniejszego miasta w pd.-wsch. Iranie i drugiego, po Jazdzie, największego ośrodka zaratusztrian.

9 DZIEŃ
Jedziemy do Rajen – dużego, glinianego, otoczonego murami i świetnie zachowanego opuszczonego miasta. Po drodze, o ile czasu starczy, odwiedzimy Mahan, gdzie znajduje się duże mauzoleum szejka Nematullaha Waliego, założyciela ważnego bractwa derwiszy i Bagh-e Szahzade (UNESCO) – ładny tradycyjny ogród z okresu kadżarskiego. Po poludniu zaś udamy się na Pustynię Lut (Dasht-e Lut), w jedno z najgorętszych miejsc na świecie (jeśli nie najgorętsze – wg NASA odnotowano tu najwyższą temperaturę podłoża ziemi 70.7 st. C, lista UNESCO). Wśród marsjańskich krajobrazów zobaczymy Kaluty – olbrzymie malownicze jardangi. Powrót do Kermanu i nocleg.

10 DZIEŃ
Jedziemy do Mejmand (UNESCO) starej, kutej w skałach, malowniczej wioski, a następnie tam, gdzie znajduje się Kamienny Ogród (Bagh-e sangi). Powrót do Kermanu na nocleg.

11 DZIEŃ
Wczesnym rankiem wyjazd do Jazdu – miasta zwanego „narzeczoną pustyni” i obecnie gł. ośrodka zaratusztrian w Iranie (UNESCO). Zwiedzimy Meczet Piątkowy z najwyższymi w Iranie minaretami i pogubimy się w labiryncie uliczek na olbrzymiej starówce, pełnej łapaczy wiatrów, zbiorników na wodę, karawanserajów i wąskich, krętych uliczek. Pod wieczór pójdziemy do kompleksu Amira Chachmagh, gdzie zobaczymy m.in. bardzo ciekawą konstrukcję noszoną podczas szyickich obrzędów pasyjnych, a potem udamy się do Muzeum Wody i do zurchane, by zobaczyć tradycyjne ćwiczenia siłowe, połączone z muzyką i recytacją poezji. Nocleg w Jazdzie.

12 DZIEŃ
Rano jedziemy na pustynię, by pospacerować po starej oazie Charanak, jej uliczkach i ogrodach, zajrzymy do ładnego karawanseraju. Następnie do  Czak Czak – leżącej w górach, na pustyni świątyni zaratusztrian i  ważnego miejsca pielgrzymek. A potem do Mejbodu, gdzie zobaczymy wielką i najlepiej zachowaną w Iranie pustynną lodówkę, najładniejszy tradycyjny gołębnik, zamek Narin – jeden z najstarszych w Iranie oraz  tradycyjny zajazd pocztowy. Po powrocie do Jazdu c.d. gubienia się w  labiryncie starówki. Nocleg w Jazdzie.

13 DZIEŃ
Rano ruszamy do Sarjazdu – świetnie zachowanej pustynnej, glinianej  twierdzy. Po drodze odwiedzimy czynną Świątynię Ognia (najważniejszą dla zaratusztrian). Po powrocie udamy się do tardycyjnej fabryki henny i do  pięknego ogrodu Doulatabad, gdzie znajduje się najwyższy na świecie łapacz wiatru. Po obiedzie zaś pojedziemy do Wież Milczenia, by zobaczyć, gdzie i jak zaratusztrianie „chowali” zmarłych. Nocny przejazd do Szirazu – stolicy prowincji Fars, kolebki Iranu.

14 DZIEŃ
Zwiedzamy Sziraz. Rano idziemy do meczetu Naser al-Molk, którego wnętrze w słoneczne dni mieni się kolorami tęczy i do ogrodu Narendżestan. Potem zajrzymy na tradycyjny bazar. Pospacerujemy wokół Twierdzy Karim Chana (XVIII w.). Zobaczymy Bagh-e Eram (UNESCO) – duży ogród z okresu  kadżarskiego (XIX w.). Wieczorem udamy się na grób Hafeza - najniezwyklejszego perskiego poety. Nocleg w Szirazie.

15 DZIEŃ
Wczesnym rankiem wyruszamy drogą wśród gai daktylowych i wąwozów do Biszapuru. Po drodze wejdziemy do leżącej na wysokim urwisku sasanidzkiej twierdzy (Qal'e-je dochtar). W Biszapurze zobaczymy ruiny sasanidzkiego miasta, pałacu Szapura i podziemną świątynię Anahity, a niedaleko w wąwozie (Tang-e Choqan), ciekawe, duże reliefy królów sasanidzkich. Dalej pojedziemy do wioski, skąd podejdziemy w górę, do leżącej wysoko na zboczu góry, jaskini Szapura, gdzie stoi olbrzymi  kamienny posąg tego władcy. Powrót do Szirazu. Nocleg.

16 DZIEŃ
Spędzimy go w kanionie Hajgher (Tang-e Hajgher), który zwany jest Wielkim Kanionem Iranu. Po drodze zatrzymamy się w Firuzabadzie, gdzie zobaczymy najlepiej zachowany pałac sasanidzki. Po powrocie do Szirazu udamy się do mauzoleum Szah Czeraq, które jest głównym miejscem  pielgrzymkowym w Szirazie.

17 DZIEŃ
Rano jedziemy do Persepolis (UNESCO) – najlepiej zachowanego w Iranie  kompleksu starożytnych ruin (okres achemenidzki), a dalej do Naqsz-e  Rostam, gdzie zobaczymy kute w skałach groby królów z dynastii  achemenidów, świetne sasanidzkie reliefy i tajemniczą budowlę, zwaną Ka’bą Zaratusztry. W drodze powrotnej postój przy Bramie Koranu. Nocny  przejazd do Ahwazu.

18 DZIEŃ
Dzień pełen wrażeń i aż trzy rzadko uczęszczane obiekty wpisane na  listę UNESCO. Rano jedziemy do Czogha Zanbil (UNESCO) – leżącego pośród piaszczystej pustyni jedynego zachowanego ziguratu na Bliskim Wschodzie (ok. XIII w. p.n.e.). Być może tak wyglądała biblijna Wieża Babel? Stamtąd pojedziemy do Szusztar (UNESCO) – zbudowanego przez wziętych do niewoli Rzymian, cudu starożytnej inżynierii wodnej. Odwiedzimy też Susę (UNESCO) – jedną ze starożytnych stolic Iranu (dynastia achemenidów),  gdzie zwiedzimy ruiny oraz odwiedzimy grób biblijnego proroka Daniela. Powrót do Ahwazu i nocny przejazd do Isfahanu.

19 DZIEŃ
Zwiedzamy Isfahan – największą oazę świata, leżące nad rzeką, pełne  zieleni, najładniejsze i najbogatsze w zabytki miasto Iranu, o którym Irańczycy mówią, że jest jak pół świata. Pójdziemy na Plac Naqsz-e Dżahan (UNESCO) – drugi największy tradycyjny plac miejski świata, gdzie  zobaczymy jedyny w swoim rodzaju meczet Szejcha Lotfollaha o  najpiękniejszej w Iranie mozaikowej kopule, Meczet Szacha (Imama) –  słynny ze swej dekoracji mozaikowej i inskrypcji, Pałac Ali Qapu oraz ciągnący się wokół bazar pełen tradycyjnego rzemiosła. Odwiedzimy pracownie artystów-rzemieślników, kaligrafów, miniaturzystów... Nocleg w  Isfahanie.

20 DZIEŃ
Udamy się do Meczetu Piątkowego (UNESCO), który był rozbudowywany  nieprzerwanie od VIII do XX wieku i gdzie znajduje się jeden z  najwspanialszych mihrabów w Iranie. Pójdziemy do Czehel Sotun (UNESCO) –  najładniejszego pałacu w Iranie, pełnego świetnych malowideł.  Pospacerujemy po ogrodach wokół pałacu Haszt Beheszt (Osiem Rajów).  Zobaczymy też Menar-e Dżonban – trzęsące się minarety i wejdziemy na  wzgórze, gdzie znajdują się ruiny Świątyni Ognia. Nocleg w Isfahanie.

21 DZIEŃ
Pójdziemy do Dżolfy – dzielnicy ormiańskiej z katedrą Wank i ormiańskim muzeum. Zwiedzimy Muzeum Tradycyjnych i Ludowych Instrumetów Iranu, którego zwiedzanie kończy sie koncertem. Pospacerujemy po dwóch długich i bardzo ładnych starych mostach (Si-o-Se Pol i Chadżu), jeśli będziemy mieć szczęście, posłuchamy tradycyjnych pieśni, śpiewanych tam przez mężczyzn. Udamy sie do Czahar Bagh - najładniejszej w Iranie medresy (szkoły telologicznej). Nocleg w Isfahanie.

22 DZIEŃ
Całodniowy wyjazd na pustynię, leżącą za miasteczkiem Warzane, gdzie kobiety noszą białe czadory, a ludzie mówią wciąż językiem średnioperskim. Przed południem pospacerujemy po uliczkach cytadeli Ghurtan, zobaczymy krowią studnię i wielbłądzi młyn, a popołudniu udamy się na znajdujące się na pustyni słone jezioro. Wieczór spędzimy na wysokich wydmach. Powrót do Isfahanu. Nocleg.

23 DZIEŃ
Jedziemy do Teheranu, a po drodze zatrzymamy się w Abiane – bardzo ładnej, leżącej wśród zieleni, starej wioski w górach, gdzie domy są czerwone, a kobiety ubierają się bardzo kolorowo. Kolejnym przystankiem będzie Kaszan, niewielkie miasto leżące na skraju pustyni. W Kaszanie zwiedzimy wielki dom rodziny Tabatabaich (XIX/XX w.), najlepszy przykład architektury kupieckiej w Iranie, zajrzymy do łaźni Sułtana Amir Ahmada, które są najładniejszymi tradycyjnymi łaźniami w Iranie. Pospacerujemy po tradycyjnym starym bazarze, gdzie zobaczymy najładniejsze w Iranie timcze. Pojedziemy do Bagh-e Fin (UNESCO) – najstarszego z zachowanych tradycyjnych ogrodów irańskich. Po przyjeździe do Teheranu, prysznic, krótki odpoczynek i jedziemy na lotnisko. Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć Wieżę Wolności (Bordż-e Azadi) - architektoniczny symbol Teheranu.

24 DZIEŃ
Transfer wcześnie rano (lub dzień wcześniej wieczorem) na lotnisko i przelot do Warszawy.


* W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, w zależności, np.: od zmiany rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innych czynników zewnętrznych.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie. Czasy przelotów lokalne.

                         * * *  POZWÓL PORWAĆ SIĘ WICHROM PRZYGODY  * * * 

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2025-04-24 2025-05-18 8700 PLN + 900 EUR Złóż zapytanie
2025-09-06 2025-09-29 8700 PLN + 900 EUR Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa -Teheran-Warszawa wraz z wszelkimi opłatami;
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- transport lokalny: autobusy lub wynajęte busy, taksówki, pociągi, metro itp.;
- noclegi: hotele turystyczne (pokoje 2 lub 3-osobowe), najczęściej ze śniadaniami;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie (10-15 EURO), bilety wstępu i inne własne wydatki;
- zajęcia fakultatywne, ważniejsze ceny podano w nawiasach;
- koszt wizy irańskiej (wiza + pozwolenie MSZ Iranu, 75 EURO), paszport ważny min. 12 m-cy, w paszporcie nie może być jakichkolwiek śladów pobytu w Izraelu.


DODATKOWE INFORMACJE:
-  szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
-  grupa do 12 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl  lub telefonicznie.

 

Galeria