facebook

SuperTramp

SRI LANKA - miłość, szmaragd, ząb Buddy i krokodyl :-)

SRI LANKA - miłość, szmaragd, ząb Buddy i krokodyl :-)

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

SRI LANKA - miłość, szmaragd, ząb Buddy i krokodyl

 Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Szmaragd zawiera całą świeżą zieleń przyrody. I taka właśnie jest wyspa Cejlon – druga co do wielkości wyspa Oceanu Indyjskiego, która, dzięki klimatowi zwrotnikowemu, pozostaje przez cały rok kwitnąca, z bujną wegetacją, połaciami zieleni o najróżniejszych odcieniach; polami ryżowymi, zagajnikami palmowymi, plantacjami bananów i herbaty.  Sri Lanka – w sanskrycie „olśniewający kraj” – położona na południe od subkontynentu indyjskiego, wyłania się z wód oceanu niczym „łza z policzka Indii”. Kraina pieprzu, wanilii, cynamonu i aromatycznego curry, słynie z plantacji herbaty oraz przypraw korzennych; przekonamy się o tym w Matale, ale także próbując lokalnej kuchni, smaków orientu z wyraźnymi wpływami indyjskimi, bogactwem egzotycznych warzyw i owoców (m.in. największego na świecie (30 kg), rosnącego na drzewie owocu – chlebowca).
Naszą przygodę rozpoczniemy na wybrzeżu i piaszczystych plażach półwyspu Kalpitiya, aby następnie zanurzyć się w dziewiczej przyrodzie lankijskiego interioru. Zetkniemy się tu nie raz z przedstawicielami bogatej, lokalnej fauny, wśród której króluje słoń, niegdyś symbol wyspy, a w drzewiastych gęstwinach – makaki. Nad Oceanem żółwie morskie, ale podczas rejsu wieloryby i delfiny.
Wśród występujących licznie na Sri Lance cudów natury, można dostrzec stałe elementy krajobrazu – święte drzewa, bodhi (figowiec pagodowy), na których pielgrzymi wieszają kolorowe chusty z modlitwami i prośbami. Znajduje się tu najstarszy, udokumentowany szczep drzewa – Sri Maha Bodhi, pod którym Budda miał doznać oświecenia. Bardziej uporządkowana i czystsza od żywiołu indyjskiego wyspa to kraina czterech wielkich religii. Wśród nich dominuje buddyzm, który jest wszechobecny; widoczny m.in. w posągach medytującego w różnych pozycjach i mudrach Buddy, posągach górujących nad lankijskim krajobrazem, wkomponowanych w architekturę miejską i zespoły monastyczne, ukrytych w grotach i świątyniach wykutych w skale. My również zwiedzimy, podczas naszej podróży, te najważniejsze i najciekawsze miejsca kultu (sanktuaria, stupy), stanowiące cel religijnych i turystycznych pielgrzymek. Na szlaku naszej wędrówki znajdzie się uważana za mekkę lankijskiego buddyzmu Kandy, efektownie położone nad jeziorem miasto, z gęstą, kolonialną zabudową w centrum, a także Colombo, prężna i barwna metropolia, w której przejawy nowoczesności sąsiadują z kolonialnymi pozostałościami wpływów brytyjskich, portugalskich i holenderskich. Podczas podróży odnajdziemy ślady świetnej, lankijskiej przeszłości; poprowadzą nas one do bram starożytnego miasta Anuradhapura, które w okresie swojej świetności było największą metropolią ówczesnego świata. Zwiedzimy ruiny średniowiecznej stolicy królestwa, Pollonaruwa, zabytkowego kompleksu zanurzonego w zielonej gęstwinie. Ukoronowaniem naszej wyprawy będzie zdobycie górującej majestatycznie nad porośniętą dżunglą okolicą, skalnej twierdzy Sigiriya, położonej strategicznie w samym centrum wyspy.  Podczas tej podróży odwiedzimy nie tylko „obowiązkowe” punkty programy, ale też wiele rzadko uczęszczanych, „off beaten track” perełek wyszukanych specjalnie dla Was! J Wejście na szczyt wodospadu Diyaluma, majestatyczny wschód słońca na szczycie Adam’s Peak, spacery po lasach deszczowych Simharaja wraz z jego endemicznymi mieszkańcami.  I jak zawsze, podczas każdej podróży, spotkamy mieszkańców wyspy, ludzi, którzy zawsze stanowią serce i duszę każdego kraju.
Hmm… chyba udało nam się zrobić najbardziej kompletny program po Sir Lance na polskim rynku.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot na Sri Lankę.

2 DZIEŃ
Przylot na Międzynarodowe Lotnisko Bandaranayke na Sri Lance. Przejazd do Colombo, stolicy biznesowej Sri Lanki, blisko milionowej metropolii. Zakwaterowanie i nocleg.

3 DZIEŃ
Colombo poznawać będziemy tuk tukami (riksze) J. Mamy tu ciekawy miks architektoniczny, pośród nowoczesnych biurowców pojawiają się perełki kolonialnej architektury. Zobaczymy między innymi Pettah Market, słynny Czerwony Meczet (Jami Ul-Alfar Mosque), Wieżę Zegarową (niegdyś była latarnią), Galle Face Green (wielki park miejski nad Oceanem z panoramą miasta), Plac Niepodległości, Świątynię Ganagarayama. Przejazd na półwysep Kalpitiya nad Oceanem Indyjskim, unikalne miejsce z cudownymi, piaszczystymi plażami, raj m.in. dla kitesurferów. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

4 DZIEŃ
Dla zainteresowanych, wczesnoporanny rejs i pasjonująca obserwacja ssaków morskich. Jest tu niezliczona ilość delfinów, a okresowo jest szansa by podziwiać migrujące wieloryby (płetwale błękitne i kaszaloty, w zależności od sezonu, ok. 60 USD). Popołudniu safari w Parku Narodowym Wilpattu (ok. 45-55 USD), sanktuarium dzikiej zwierzyny, najstarszym (1938) i największym parku narodowym Sri Lanki. Park słynie przede wszystkim z setek dziko żyjących słoni, ale również lankijskich lampartów (największe skupisko na wyspie). W parku dużo też różnego rodzaju małp, jeleni, szakali, dzików, a nawet lankijskiego wargacza leniwego (z rodziny niedźwiadków), a w miejscowych zbiornikach wodnych dużo zaś groźnych krokodyli błotnych. Dla chętnych alternatywnie inne atrakcje: plaża, nurkowanie, snorkowanie czy kitesurfing. Nocleg w Kalpitiya. 

5 DZIEŃ
Udamy się w głąb wyspy, do małej wioski ze świątynią na szczycie góry, malowniczo otoczonej dżunglą, Mihintale (ok. 5 USD). Jest to miejsce pielgrzymek, uważa się, że to tutaj zainaugurowano buddyzm na Sri Lance. Oprócz pięknych widoków, urokliwej świątyni jest też trochę ruin oraz grot, które niegdyś zamieszkiwali buddyjscy eremici. Podczas zwiedzania towarzyszyć nam będzie cała zgraja ciekawskich małp. Popołudniu zwiedzimy fascynujące ruiny starożytnego miasta Anuradhapura (lista UNESCO), jednego z 8 historycznych zabytków dziedzictwa kulturowego Sri Lanki (ok. 25 USD). Malowniczo położona na brzegiem rzeki Anuradhapura była długoletnią (IV w. p.n.e. ‒ XI w. n.e.) stolicą królestwa Sri Lanki i ważnym ośrodkiem kultury buddyjskiej. Znajduje się tu także ponoć najstarsze znane drzewo na świecie Sri Maha Bodhi. Nocleg.

6 DZIEŃ
Przejazd do kompleksu usytuowanych w jaskiniach świątyń w Dambulli (lista UNESCO, ok. 15 USD). Jest to kompleks ponad 80 grot w wysokiej na 160 m skale. W pięciu największych urządzono imponujące świątynie ze 153 posągami Buddy. Ściany i sufity ozdobione są doskonale zachowanymi płaskorzeźbami i freskami. Kontynuujemy podróż tak, aby późnym popołudniem dotrzeć do olbrzymiej formacji skalnej, Pidurangala Rock (ok. 7 USD), wspiąć się na jej szczyt tuż przed zachodem słońca i obejrzeć stamtąd przepiękną panoramę okolicy i Lwią Skałę Sigiriya z zupełnie innej perspektywy (widok 360 stopni!). Pidurangala słynie z tego, że przez blisko 2,5 tysiąca lat zamieszkiwana była przez buddyjskich mnichów, zajmujących okoliczne jaskinie. Przejazd w okolice Dambulla/Sigirya, zakwaterowanie i nocleg.

7 DZIEŃ
Przejazd do w odwiedziny do jednej z lokalnych, lankijskich wiosek Hiriwadunna. Po krótkiej przejażdżce po okolicy (tuk tukami lub „land masterami”), udamy się na spacer wzdłuż strumieni, które przecinają otaczającą miasteczko dżunglę. Przepłyniemy jezioro tradycyjnym środkiem transportu wodnego, tzw. oruwa. Czas przeznaczony na zanurzenie się w sielskiej atmosferze gościnnego Habarana, podczas, którego  weźmiemy udział w codziennym życiu miejscowej ludności, by na koniec naszego pobytu spróbować tradycyjnych, lokalnych potraw przygotowanych przez naszych gospodarzy. Po południu wyruszymy  do ruin starożytnego miasta Polonnaruwa, wpisanego na listę UNESCO (ok. 25 USD). Miasto jest pięknie zlokalizowane nad  jeziorem Parakrama Samudra i znane ze świetnie zachowanych zabytków archeologicznych. Powrót do hotelu w Dambulla/Sigirya, nocleg.

8 DZIEŃ
Rano wisienka na torcie, Sigiriya Rock Fortress, jedna z najwspanialszych, historycznych zabytków na Sri Lance. Poranna wspinaczka w celu zdobycia twierdzy; na szczycie 180-metrowej skały, znajduje się kompleks forteczny z ruinami pałacu, wpisany na listę UNESCO (ok. 30 USD). Moment na odpoczynek popijając wodę z kokosa. Dalszy przejazd, w drodze do Kandy, kulturalnej stolicy wyspy, zatrzymamy się w „ogrodzie tysiąca przypraw” w Matale, w którym poznamy arkana tradycyjnej medycyny i kuchni na Sri Lance. Przyjazd do Kandy, zakwaterowanie, gdzie a następnie wieczorem, udział w niesamowitym pokazie tancerzy Kandyan (ok. 10 USD). Nocleg w Kandy.

9 DZIEŃ
Po śniadaniu zwiedzanie Kandy (lista UNESCO), urokliwego miasta otoczonego przez wzgórza, doliny, rzeki, jeziora oraz wodospady. Zwiedzanie i chłonięcie atmosfery w jednej z najważniejszych świątyni na Sri Lance, Sri Dalada Maligawa (ok. 10 USD), ze słynną relikwią, świętym zębem Buddy. Znajdziemy też chwilę na zakupy pamiątek w mieście będącym ośrodkiem sztuki i rękodzieła. Popołudniu przejazd w stronę Adams Peak, po drodze wdrapiemy się na imponującą wieżę Ambuluwawa w Gampola, postój w przydrożnym sklepiku (roti shop), serwującym lokalne roti. Zakwaterowanie w hotelu u podnóża góry.

10 DZIEŃ
Baaaardzo wczesnym rankiem (ok. 3 rano!) rozpoczniemy trekking pielgrzymkowym szlakiem na szczyt Adams Peak (2243 m n.p.m., 30 USD za całą grupę). Podziwiamy odgłosy dżungli… Góra Adama uważana jest za miejsce kultu wielu religii, 1,5 m odcisk stopy uważany jest odcisk Śiwy (dla hinduistów), Buddy (buddystów), Adama (przez muzułmanów) i Św. Tomasza (dla chrześcijan indyjskich). Kontemplacja magicznego wschodu słońca, odkrywają się wspaniałe krajobrazy i wraz z obrządkami świątynnymi miejsce to tworzy wręcz mistyczną atmosferę. Po wschodzie słońca powrót do hotelu, czas na odpoczynek i śniadanie. Następnie przejazd do Ella i zakwaterowanie. Po drodze mijać będziemy malownicze wodospady St. Clair, a także góry i widowiskowe plantacje herbaty, z każdej strony otoczeni będziemy bujną zielenia.

11 DZIEŃ
Zwiedzanie Ella i zielonych okolic miasta. Odwiedzimy miejscowe wodospady Rawana Falls, słynną architektoniczną perełkę - most Nine Arch Bridge oraz Ella Gap, skąd rozpościera się niesamowity widok na południowe równiny Sri Lanki. Odwiedzimy fabrykę cejlońskiej herbaty, gdzie przyjrzymy się jak wygląda proces produkcji tego wyśmienitego napoju, oczywiście wraz z degustacją. Wieczorem dla chętnych istnieje możliwość krótkiego trekingu (30-40 minut, łagodne podejście) na Little Adams Peak, aby być świadkiem zapierającego dech w piersiach zachodu słońca. Nocleg w hotelu.

12 DZIEŃ
Rano przejazd do Sinharaja. Po drodze zwiedzanie zachwycającego wodospadu Diyaluma (220 m). Możliwość wspinaczki na szczyt (przewodnik za całą grupę ok. 20 USD), a w górnej części, dla chętnych kąpiel w naturalnych oczkach wodnych, z mrożącymi krew w żyłach widokami (uwaga, na własną odpowiedzialność). U stóp wodospadu możliwość zakupu świeżych owoców i warzyw od lokalnych rolników. Popołudniowa wizyta w ośrodku opiekuńczym dla słoni (Udawalawe Elephant Transit Home, 5 USD) na terenie Parku Udawalawa. ETH zajmuje się osieroconymi słoniątkami, do czasu aż staną się niezależne i przygotowane będą mogły wyjść na wolność. W ten sposób udało się już uratować ponad 250 słoni. Następnie przejazd do Sinharaja. Popołudniowy relaks na obrzeżach lasu deszczowego. Nocleg w hotelu.

13 DZIEŃ
Poranny trekking z lokalnym przewodnikiem do lasu deszczowego Sinharaja (lista UNESCO, 27 USD). W unikalnym środowisku, przy znacznie szybszej niż normalnie wegetacji występuje wiele endemicznych, zagrożonych wyginięciem gatunków ssaków, ptaków, płazów, gadów i owadów. Ponad 60% drzew tutaj jest endemiczna (!). Przejazd nad Ocean, do Galle, gdzie zwiedzimy wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, otoczony z trzech stron Oceanem Galle Fort. Budowę rozpoczęli Portugalczycy w XVI w., jednak swój obecny kształt zawdzięcza holenderskim ufortyfikowaniom z XVII w. Jadąc wdłużli linii brzegowej jest szansa na zobaczenie słynnych rybaków na palach „stil fishermen”. Odwiedzimy też jeden z tzw. „turtle hutcheries”, czyli „wylęgarni żółwi morskich”. Misją takich miejsc jest pomoc przy wylęganiu zagrożonych gatunków żółwi morskich, ratowanie tych rannych i wypuszczanie ich do Oceanu. Nocleg w Unawatuna.

14 DZIEŃ
Unawatuna to urokliwa miejscowość nad Oceanem Indyjskim, z piękną plażą, klimatycznymi knajpkami z owocami morza i wymyślnymi drinkami. Niegdyś była uznana za jedną z 10 najpiękniejszych plaży świata wg Lonely Planet. To idealny moment na tzw. „plażing” w trakcie zbliżającej się ku końcowi wyprawy na Sri Lankę. Czas wolny na plaży, dla chętnych nurkowanie lub fakultatywna możliwość uczestniczenia w niezwykłym doświadczeniu, jakim jest rejs i obserwacja wielorybów (występują tu cały rok, a największe z nich, płetwale błękitne najczęściej od listopada do kwietnia) i delfinów w okolicy wioski Mirissa (ok. 60 USD).

15 DZIEŃ
Transfer z hotelu na lotnisko. Wylot do Warszawy (w zależności od rozkładu lotów wylot może być też poprzedniego dnia wieczorem). Przylot do Warszawy.

W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane, np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.).
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2023-02-04 2023-02-18 7500 PLN + 750 USD Zamknięte
2024-08-03 2024-08-17 8100 PLN + 850 USD 4 wolne miejsca Złóż zapytanie
2024-10-06 2024-10-20 8100 PLN + 850 USD Złóż zapytanie
2025-01-31 2025-02-14 8100 PLN + 850 USD Złóż zapytanie
2025-04-26 2025-05-10 8100 PLN + 850 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYCIECZKI:
- opieka polskojęzycznego pilota, przewodnik lokalny (obowiązek lokalny);
- przeloty Warszawa - Sri Lanka - Warszawa; 
- transport: wynajęty busik z kierowcą – lokalnym przewodnikiem, riksze, landmastery itp.;
- noclegi: hotele klasy turystycznej (pokoje 2, 3 osobowe, częściowo śniadanie wliczone w cenę);
- lunch w Hiriwadunna village;
- ubezpieczenie NWW do 15000 PLN i KL do 30 000 EUR, bagaż 1000 PLN, składka na TFG, składka na TFP, podatek VAT.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie (ok. 10 USD/dzień).
- bilety wstępu do gł. atrakcji (ok. 190 USD), w wersji „wszystko” ok. 350 USD;
- wycieczki fakultatywne;
- wiza na Sri Lankę załatwiana online (52 USD);
- napiwki (ok. 30-40 USD), inne własne wydatki, pamiątki.

DODATKOWE INFORMACJE:
- paszport ważny min. 6 miesięcy (z 2 wolnymi stronami);
- szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio;
- profilaktyka przeciw komarom (repelenty na komary), malaria nie występuje, ale istnieje niewielkie zagrożenie dengą;
- grupa do 12 osób;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl  lub telefonicznie.

Galeria