facebook

SuperTramp

SKANDYNAWIA + Litwa, Łotwa,  Estonia

SKANDYNAWIA + Litwa, Łotwa, Estonia

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

***WYPRAWA KLUBOWA***

PODRÓŻ DOOKOŁA BAŁTYKU: SKANDYNAWIA, NORDKAPP, BIAŁE NOCE!

KLUBOWICZE - zniżka 5% (od ceny w PLN).
Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”.
Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.


Ten wyjazd to perełka dla miłośników naszych dawnych form podróżowania i zwiedzania świata – wracamy do klasyki autokarowej! W trzy tygodnie pokonamy ponad 8 000 km i przemierzymy razem piękne kraje nadbałtyckie. Ruszając z Polski przez Litwę, Łotwę i Estonię, aby dalej promem dotrzeć do Finlandii i rozpocząć odkrywanie Skandynawii. Po drodze czeka nas mnóstwo atrakcji: od perełek architektury miast stołecznych, legend, prawosławnych soborów, urokliwych starówek i malowniczych uliczek, drewnianych kościółków, po zapierające dech w piersiach krajobrazy linii brzegowej Bałtyku, Zatoki Fińskiej, Botnickiej, niezapomniane panoramy Fiordów Norweskich. Dotrzemy na samą północ naszego kontynentu na Nordkapp, gdzie spoglądać będziemy w stronę Oceanu Arktyczniego. Dla miłośników lokalnych smaczków nie zabraknie okazji do spróbowania wyśmienitych suszonych dorszy, mięsa z łosia czy renifera. Nie lada gratką będą spotkania twarzą w twarz ze św. Mikołajem czy Baronem Münchausenem (z filmu reżysera Monty Pythona!). Czekają nas trekkingi pod kołem podbiegunowym, mrożące krew w żyłach przejazdy Drogą Trolli, białe noce, ostry cień mgły i dzikie plaże Karaibów Północy, dziewicza przyroda oraz znamienite atrakcje z listy UNESCO jak malowidła naskalne czy transatlantycka radiostacja! A wszystko to w tradycyjnym klimacie biesiadowania na campingach przy ognisku w doborowym towarzystwie.


PROGRAM:

1 DZIEŃ
Zbiórka o godz. 07.00 w Krakowie. Całodzienny przejazd do Trok na Litwie, krótki postój w Warszawie (zabieramy osoby z Warszawy). Przyjazd wieczorem, nocleg na jednym z kempingów nad jeziorem na Pojezierzu Litewskim, w okolicach zamku w Trokach.

2 DZIEŃ
Poranne zwiedzanie krzyżackiego zamku w Trokach (XIII - XV w., 8 EUR), malowniczo położonego na wyspie. Krótki przejazd do Wilna, zwiedzanie stolicy Litwy, Stare Miasto (lista UNESCO): m.in. Wzgórze Zamkowe, Plac Katedralny z Katedrą Wileńską, Kościół Św. Anny, Uniwersytet Wileński, Ratusz, Cela Konrada, Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dla chętnych zwiedzanie Cmentarza na Rossie. Wieczorny powrót na kemping do Trok, nocleg.

3 DZIEŃ
Poranny przejazd i zwiedzanie sennej wioski Kernavė (Kiernów), zwanej Litewską Troją, która jest pierwszą stolicą zjednoczonych plemion Litwy (XIII w.). Odwiedzimy kompleks grodzisk położonych na wzgórzach (lista UNESCO), zamieszkały już od IX w p.n.e. Dalej przekraczamy granicę z Łotwą, przejazd do Jurmały, bałtyckiego kurortu, 30 km od Rygi. Plaża i kąpiel w Bałtyku! Nocleg na kempingu.

4 DZIEŃ
Poranny przejazd do Rygi i zwiedzanie łotewskiej stolicy, Stare Miasto (lista UNESCO): Plac Ratuszowy wraz z Ratuszem i wizytówką Rygi - Domem Bractwa Czarnogłowych, bogatych i wpływowych kupców niemieckich; Kościół św. Piotra (9 EUR) – z XIII w, najważniejszy zabytek średniowiecznego miasta protestancka Katedra (3 EUR) – największa średniowieczna świątynia krajów bałtyckich; kamieniczki Trzej Bracia (a w Tallinie Dom Trzech Sióstr); Dom Kotów, dzięki historii którego dowiemy się skąd się wzięło znane powiedzenie „Nie odwracaj kota ogonem”. Po południu przejazd do Estonii wzdłuż malowniczej linii brzegowej Bałtyku, z przystankiem w miejscowości Dunte, tu mieszkał słynny Baron Münchausen („Niezwykłe przygody Barona Münchhausena”). Przyjazd do Tallina, zakwaterowanie, nocleg.

5 DZIEŃ
Całodzienne zwiedzanie starówki Tallina (lista UNESCO), m.in.: Rynek i gotycki Ratusz, wizytówkę Tallina – wieże, bramy i monumentalne mury obronne miasta, kościół św. Mikołaja (Niguliste Kirik), patrona kupców i żeglarzy, kościół św. Olafa – Estońskiej Unii Zborów Ewangelicznych Chrześcijan i Baptystów, prawosławny Sobór – katedra św. Aleksandra Newskiego; fotogeniczna uliczka Św. Katarzyny, wzgórze Toompea, na którym znajdują się estońskie Zgromadzenie Państwowe, siedziba Rządu Estonii oraz dawny zamek, obecnie budynek Parlamentu. Czas wolny na samodzielne odkrywanie zakamarków stolicy. Nocleg.

6 DZIEŃ
Poranna przeprawa promem przez Zatokę Fińską do Helsinek. Zwiedzanie stolicy Finlandii: prawosławny Sobór Uspieński, Plac Targowy z wieloma urokliwymi kawiarniami i kafejkami z miejscowymi wypiekami; reprezentacyjny Plac Senacki z imponującą, neoklasycystyczną katedrą. Fakultatywna wycieczka na wyspę Suomenlinna (6 EUR), gdzie znajduje się dawna twierdza militarna, broniąca dojścia do portu w Helsinkach (lista UNESCO). Na wyspie znajdują się też muzeum i szkoła wojskowa, wiele kawiarni i restauracji. Wieczorem przejazd na nocleg.

7 DZIEŃ
Wyjazd w kierunku miasteczka Pori, gdzie po drodze zwiedzimy dwa pasjonujące miejsca z listy UNESCO: Sammallahdenmäki – tajemnicze granitowe grobowce z okresu epoki brązu (sprzed ponad 3 tyś. lat, jest ok. 30 grobowców), a następnie klimatyczne Old Rauma, niegdyś ważny port, obecnie najlepiej zachowane drewniane miasteczko w północnej Europie (ok. 600 drewnianych budynków). Po południu przejazd na północ, na Archipelag Kvarken. Wybrzeże i sam archipelag (blisko 6 tysięcy wysepek), ich rzeźba polodowcowa wpisane są na listę UNESCO. Tutaj czeka nas trochę aktywności fizycznej, zrobimy sobie relaksujący mini trek po jednym z świetnie przygotowanych szlaków pieszych. Nocny (choć brzmi abstrakcyjnie, będzie jasno w czasie białych nocy) przejazd do Rovaniemi.

8 DZIEŃ
Poranny przyjazd do Rovaniemi, stolicy fińskiej Laponii, gdzie przekroczymy koło podbiegunowe. W Rovaniemi jest oficjalną stolicą Świętego Mikołaja, odwiedzimy jego wioskę, zobaczymy m.in. jego biuro i pocztę. Możemy Św. Mikołaja osobiście poprosić o prezenty na gwiazdkę (musimy być grzeczni!). Oprócz wioski Św. Mikołaja jest tu także pasjonujące Arktikum (15 EUR), muzeum poświęcone kulturze, historii i współczesnemu życiu za kołem polarnym. Nocleg w Rovaniemi.

9 DZIEŃ
Całodzienny przejazd przez Laponię, w dużej mierze zamieszkałą przez rdzenny lud Saamów. Samowie to lud niegdyś koczowniczy, pielęgnujący cały czas swoją kulturę. Jedną z tradycji Saamów jest hodowla reniferów i psów husky, spróbujemy się zatrzymać przy jednej z nich (dzikie renifery spotykać niejednokrotnie na naszej trasie). Zatrzymamy się także na krótki postój w najpopularniejszym w Finlandii górskim resorcie Levi. Przekroczenie norweskiej granicy i przejazd do Alty – miasta zorzy polarnej. Nocleg na kempingu.

10 DZIEŃ
Całodniowa wycieczka na wyspę Mageroya i położony na niej Nordkapp, zwany Przylądkiem Północy, turystyczną mekkę Norwegii. Został nazwany tak w 1553 r. gdy angielski odkrywca Richard Chancellor poszukiwał północnej drogi morskiej do Azji. To tutaj w lecie słońce nigdy nie znika za horyzont. Oprócz pięknego punktu widokowego na Ocean, na brzegu urwiska (307 m wysokości), odwiedzimy imponujące centrum turystyczne Nordkapphallen (250 NOK). Powrót do Alty. Nocleg.

11 DZIEŃ
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Nordlyskatedralen, czyli Katedry Zorzy Polarnej (50 NOK), następnie odwiedzimy wpisaną na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO imponującą kolekcję sztuki naskalnej w Muzeum Alta w Hjemmeluft (110 NOK). Na miejscowych skałach znajduje się ok. 5 tyś. prehistorycznych rysunków naskalnych z okresu między 4200 a 500 roku p.n.e. Po południu przejazd piękną trasą, z dwoma przeprawami promem przez fiordy do Tromsø. Nocleg.

12 DZIEŃ
Zwiedzanie Tromsø, nazywanego „Paryżem Północy” albo „bramą Arktyki”, portu nad Oceanem Arktycznym. Stąd najczęściej wyryszały od XIX w wyprawy polarne. Spacer po Storgacie – miejskim deptaku w centrum miasta, pomnik Roalda Amundsena, dla chętnych będzie czas na odwiedzenie Muzeum Polarnego (dot. m.in. wypraw polarnych, w tym słynnych Amundsena, 60 NOK), Polaria (m.in. słynne akwarium z morskimi ssakami i rybami Arktyki, 175 NOK), Arktyczna Katedra (50 NOK). Dla chętnych wejście na górę Storsteinen - Schodami Szerpów (możliwość wjazdu kolejką 230 NOK), skąd rozpościera się malowniczy widok na miasto. Popołudniu przejazd piękną trasą wzdłuż fiordów do Gullesfjord bramy Lofotów. Nocleg w Gullesfjord lub okolicy.

13 DZIEŃ
Archipelag Lofotów – Karaiby Północy. Dzień poświęcony zwiedzaniu magicznych Lofotów. Posród wielu poszarpanych szczytów kryją się zaciszne jeziora i fjordy, wśród których znajdują się wioski rybackie. Przejazd do Moskenesøy, ostatniej wyspy archipelagu. Po drodze wyjdziemy na krótki spacer na Kvalvika Beach, jedną z kilku rajskich plaż Lofotów.  Zatrzymamy się w Reine, malowniczej wiosce rybackiej. Spacer wzdłuż drewnianych stelaży, na których suszone są dorsze (tzw. Sztokfisze). Fakultatywny trekking na Reinebringen (2-3 h), z którego rozpościera się niesamowita panoramama Lofotów. Nocleg na kempingu w małej wiosce rybackiej Å, na samym końcu archipelagu.

14 DZIEŃ
Wizyta w Muzeum Sztokfisza (70 NOK), przedstawiającego historię połówów oraz suszenia ryb w Norwegii. Wczesnym popołudniem żegnamy się z Lofotami i płyniemy promem do Bodø (ok. 4 h), podczas rejsu, przy odrobinie szczęścia uda nam się zobaczyć wieloryby, na które właśnie przypada sezon! Nocny przejazd do Trondheim (jeśli ktoś narzekałby na sen, to wciąż dzięki białym nocom mamy piękne widoki za oknem!).

15 DZIEŃ
Przyjazd do Trondheim – miasta założonego w X w., duchowej, a do 1217 r.  także wikińskiej stolicy Norwegii. Zwiedzanie miasta; centralny plac z pomnikiem króla Olafa, gotycka Katedra Nidaros (120 NOK) – miejsce koronacji królów i najważniejsza świątynia w kraju, wg. legendy świątynia stoi w miejscu grobu króla Olafa II, świętego i patrona kraju; Pałac Arcybiskupi (170 NOK), przejście „Bramą szczęścia” w kierunku wzgórza, na którym znajduje się wybudowany pod koniec XVII w. – Fort Kristiansten, z którego roztacza się piękna panorama na miasto. Fakultatywnie zwiedzanie Rockheim (150 NOK) – narodowego muzeum muzyki popularnej. Nocleg na kempingu.

16 DZIEŃ
Całodzienny przejazd w kierunku Bergen. Po drodze wjazd na Trollstigen – słynną Drabinę Troli, trasa o długości 100 km, składa się wielu serpentyn o dużym nachyleniu, zapewnia nieprawdopodobne widoki i ogromną dawkę adrenaliny! Na górze czeka na nas zachwycająca panorama Doliny Isterdalen. Nieco później, po krótkiej przeprawie promem, czas na punkt widokowy na malowniczy Geirangerfjord (UNESCO) oraz kolejny imponujący, Dalsnibba. Dalszy przejazd w stronę Solvorn. Nocleg.

17 DZIEŃ
Poranny przejazd do Solvorn. Fakultatywnie: przeprawa promem na drugą stronę fiordu (86 NOK) i zwiedzanie wybudowanego w 1130 r. najstarszego zachowanego drewnianego kościoła słupowego w Norwegii, Urnes Stavkyrke (UNESCO), bedącego przykładem prawdziwego arcydzieła drzeworytników (100 NOK). Przejazd do Bergen, po drodze kolejna przeprawa promem, także tunele pod fiordami. Zatrzymamy się na krótki postój przy niesamowitym fiordzie Nærøyfjord (UNESCO), długi na 18 km i bardzo wąski, bo 500 m, nazywany Norwegią w miniaturce.  Nocleg na kempingu w okolicach Bergen.

18 DZIEŃ
Zwiedzanie Bergen – stolicy krainy fiordów, norweskiego Krakowa, przez wieki najważniejszego miasta Norwegii. Zaczniemy od nabrzeżnego Torget, targu rybnego ze świeżymi rybami, owocami morza, następnie spacer po zabytkowej kupieckiej dzielnicy portowej Bryggen (UNESCO). Dla chętnych Muzeum Henzeatyckie (120 NOK); przedstawiające historię handlarzy Hanzy, Twierdza Bergenhus, a także… Muzeum Trądu (30 NOK); w średniowiecznym szpitalu Św. Jerzego. Popołudniowy przejazd w stronę Stavanger, po drodze dwie przeprawy promowe. Nocleg na kempingu w okolicy Stavanger.

19 DZIEŃ
Poranny wyjazd, a następnie trekking na Preikestolen (ok. 4 h). Jednego z najbardziej kultowych miejsc w Nowegii, słynna półka skalna nad przepaścią (604 m n.p.m.) jest wizytówką Norwegii i jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na świecie! Na szczycie rozpościera się piękna panorama Lysefjordu. Tylko odważni staną na skraju przepaści. Po treku przejazd do Oslo, późnym wieczorem przyjazd na kemping.

20 DZIEŃ
Zwiedzanie norweskiej stolicy; m.in. imponujący nowoczesny gmach Opery Narodowej, spacer po jej dachu, przejście ulicą Karla Johansa w kierunku Pałacu Królewskiego. Odwiedzimy Ratusz, w którym corocznie odbywa się ceremonia wręczenia pokojowej nagrody Nobla. Dla chętnych zwiedzanie Galerii Narodowej (100 NOK) ze słynnymi dziełami Muncha, w tym oczywiście z „Krzykiem”. Czas wolny lub przejazd kolejką do Holmenkollen i zwiedzanie słynnej Skoczni Narciarskiej oraz Muzeum Narciarstwa (150 NOK). Nocleg na kempingu.

21 DZIEŃ
Wczesnoporanny wyjazd z Oslo do Szwecji przez Göteborg, Malmo aż do Ystad. Po drodze dwa pasjonujące miejsca wpisane na listę UNESCO. Najpierw odwiedzimy słynne malowidła naskalne w Tanum z epoki brązu, w tym najbardziej znaną grupę malowideł Vitlycke, muzeum, a także rekonstrukcję wioski wikingów z epoki brązu. Druga atrakcja, zupełnie z innej beczki, to wybudowana w 1923 r., doskonale zachowana i działająca transatlantycka Radiostacja Varberg w Grimeton (185 SEK). Stąd nadawano sygnał aż do Nowego Jorku, a do 1996 r. utrzymywano kontakt z łodziami podwodnymi. Późnym popołudniem przyjazd do Malmö, trzeciego największego miasta Szwecji, tu spędzimy wieczór. Tuż przed północą przejazd do Ystad, gdzie zaokrętujemy się na nocny prom do Świnoujścia.

22 DZIEŃ
Rano przypływamy do Świnoujścia i stamtąd całodzienny przejazd do Krakowa (jedziemy obwodnicami Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Legnicy, Wrocławia, Katowic – gdzie można się odłączyć). Wieczorem przyjazd do Krakowa.

* W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, w zależności, czynników zewnętrznych.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

   * * *  POZWÓL PORWAĆ SIĘ WICHROM PRZYGODY  * * * 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2025-07-05 2025-07-27 5800 PLN + 800 EUR Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- przejazd komfortowym autokarem na całej trasie wg programu, 2 kierowców;
- przeprawy promowe na całej trasie, w sumie 10 (oprócz opcjonalnych np. prom do Urnes);
- wszystkie opłaty drogowe, mosty, tunele;
- opiekę dwóch polskich, licencjonowanych pilotów;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- opłaty noclegowe na kempingach/hostelach (ceny różnią się od ilości osób w namiocie, ew. możliwość wynajmu domków lub pokoi). Wg wstępnej  symulacji:  koszt 1 osoby w 1 namiocie to ok. 1500 zł; 2 os. w 1  namiocie to ok. 850 zł za os.; 3 os. w 1 namiocie to ok. 700 zł za os.;
- niektóre kempingi mają dodatkowo niewielkie opłaty za prysznice, suszarki do prania, pralki, internet;
- wyżywienie (częściowo można zabrać z Polski);
- bilety wstępu do atrakcji (orientacyjne ceny podane w nawiasach), ew.  bilety komunikacji miejskiej (np. dzienny bilet w Oslo, prom na wyspę Suomenlinna).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe;
- grupa 20 - 35 osób;
- ważny paszport lub dowód osobisty;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub  telefonicznie.

 

Galeria