facebook

SuperTramp

AFRYKA - dzikość w kolorze ochry

AFRYKA - dzikość w kolorze ochry

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5% (od ceny w PLN). Wyprawa jest autorskim programem SUPERTRAMPA. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI, BOTSWANA, NAMIBIA, ZIMBABWE, ZAMBIA – pięć krajów Afryki Południowej, jedna ciężarówka i kilka tysięcy kilometrów do przebycia. To materiał na naprawdę niezły film z gatunku kina drogi. Przemierzymy sawanny i pustynie, nadmorskie bulwary i kamieniste bezdroża. Dotrzemy tam, gdzie widać już Angolę, a także tam, skąd widać już tylko bezkresny ocean. Będą też przystanki, czasami nawet bardziej ekscytujące niż sama jazda. Odwiedzimy wioskę najoryginalniejszego plemienia Afryki Południowej, odbędziemy spacer po najstarszej pustyni świata i emocjonujący spływ w rwącym nurcie rzeki Zambezi, dotrzemy do najliczniejszej populacji słoni na Czarnym Lądzie i największej śródlądowej delty świata. Zmierzymy się także z potęgą największych wodospadów Afryki, zwiedzimy ruiny Wielkiego Zimbabwe, do dnia dzisiejszego owianych nimbem tajemnicy, dotkniemy największego meteorytu, który kiedykolwiek spadł na ziemię i osiągniemy południowy kraniec Afryki – tam, gdzie spotykają się wody dwóch oceanów. Poza tym, będą wieczorne ogniska pod bezchmurnym i rozgwieżdżonym niebem, noclegi spędzane w jakże romantycznej scenerii afrykańskiej, dzikiej natury, a dla zainteresowanych, dreszcz adrenaliny i szaleńcza jazda quadami po wydmach, skoki na bungee, poszukiwanie „szczęścia” (czyli słynnych, południowoafrykańskich diamentów), odkrywanie buszmeńskich rycin naskalnych i… łzy wzruszenia, gdy nadejdzie czas pożegnania z Afryką. Miesiąc upłynie pod znakiem wielkiej afrykańskiej przygody i niecodziennych wyzwań. Takie wyprawy zmieniają ludzi. Na lepsze. Zapraszamy!


PROGRAM

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Johannesburga.

2 DZIEŃ
Przylot do Johannesburga/Pretorii. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, krótki spacer po centrum Pretorii, stolicy RPA. Nocleg.

3 DZIEŃ
Przejazd przez północne rejony RPA do Messiny – miasteczka leżącego przy granicy z Zimbabwe. Omówienie spraw organizacyjnych. Wieczór zapoznawczy i integracyjny. Nocleg. LD.

4 DZIEŃ
Przekroczenie granicy RPA - Zimbabwe. Formalności wizowe i przejazd przez tzw. „most przyjaźni” do Masvingo. Po południu zwiedzanie tajemniczych ruin Wielkiego Zimbabwe, wpisanych na listę UNESCO. Jedni nazywają to miejsce stertą kamieni, drudzy – intrygującym kompleksem budowli wzniesionych bez użycia jakiejkolwiek zaprawy, zajmujących obszar o pow. ponad 500 km² i stanowiących pozostałość największej, na południe od Sahary, cywilizacji w Afryce. Nie trudno i dzisiaj, wzorem pierwszych europejskich odkrywców, ulec przekonaniu, widząc mury otaczające zagadkowe ruiny, że oto dotarliśmy do stolicy biblijnego Orfiru, słynącego z legendarnych kopalń króla Salomona. Nocleg. BLD.

5 DZIEŃ
Przejazd do Bulawayo – drugiego największego miasta Zimbabwe, znanego z rękodzielnictwa ludowego i kolonialnej zabudowy. Po południu wizyta w Parku Narodowym Matobo (lista UNESCO). Park położony jest w widowiskowym paśmie granitowych wzgórz, z malowniczymi, różnorodnymi formacjami skalnymi, olbrzymi głazami, porośniętymi roślinnością przepaściami. Podziwianie „Widoku Świata”, z grobem Cecila Rhodes’a, który zapragnął być tutaj pochowany. Znajduje się tu także jedno z największych w Afryce Południowej skupisk rysunków naskalnych, których wiek datuje się na ok. 2000 lat. Zwiedzanie jednej z jaskiń z malowidłami ludu San (Buszmenów). Wieczorny spacer po Bulawayo. Nocleg. BLD.

6 DZIEŃ
Przejazd do Victoria Falls – turystycznej enklawy Zimbabwe, znanej przede wszystkim z największych w Afryce wodospadów (rozpiętość 1700 m i wysokość ponad 100 m). Wodospady Wiktorii, czyli „Mgła, która grzmi” (w jęz. plemienia Kololo) – to fenomen natury i jeden z siedmiu cudów świata (lista UNESCO), wyznaczający naturalną granicę pomiędzy Zimbabwe i Zambią, w korycie rzeki Zambezi, na styku płyt tektonicznych, przecinających kontynent afrykański na dwie części. Możliwość zapisania się na fakultatywne atrakcje. Nocleg. BLD.

7 DZIEŃ
Fakultatywny, półdniowy rafting po rzece Zambezi – uważany za najbardziej emocjonujący w całej Afryce. To spotkanie z wodnym żywiołem (z bystrzami o skali trudności 5 i 6) oraz przygoda, z której wyjdziemy mokrzy i pełni mocnych wrażeń. Po południu fakultatywny lot śmigłowcem nad wodospadami (wylot z terytorium Zambii); doświadczenie to pozwala uchwycić „z lotu ptaka” jeden z najpiękniejszych, bez wątpienia, widoków na wodospady. Nocleg. BLD.

8 DZIEŃ
Wizyta nad spektakularnymi Wodospadami Wiktorii. Podziwianie tego cudu natury od strony Zimbabwe (z tej perspektywy wydają się potężniejsze) oraz od strony Zambii (widok, zdaniem niektórych, bardziej romantyczny). Możliwość skoku na bungee (111 m!) z mostu granicznego z Zimbabwe w przepięknej scenerii. Krótka wizyta w Livingstone – zambijskim miasteczku, nazwanym na cześć szkockiego misjonarza i podróżnika, pierwszego Europejczyka eksplorującego tę część Afryki. Po południu fakultatywny rejs statkiem po górnym biegu rzeki Zambezi. Spokojna toń wody, zjawiskowy zachód słońca – będzie nastrojowo i relaksacyjnie. Nocleg. BLD.

9 DZIEŃ
Wyjazd do Botswany. Zakwaterowanie w Kasane. Po południu rejs po rzece Chobe, przepływającej przez Park Narodowy Chobe, który zyskał światową sławę jako największe w Afryce skupisko słoni. Podglądanie dzikiej zwierzyny w jej naturalnym środowisku, m.in. słoni, hipopotamów, krokodyli, antylop i ptactwa wodnego. Nocleg. BLD.

10 DZIEŃ
Przejazd do Maun, miasteczka leżącego na skraju delty rzeki Okawango – największej śródlądowej delty świata (wpisanej na listę UNESCO) – rozlewiska o powierzchni 15 tysięcy km², z obrzeża którego podmokłe i bagienne tereny płynnie przechodzą w stepowo-pustynny obszar kotliny Kalahari. Nocleg. BLD.

11 DZIEŃ
Całodzienna wycieczka dłubankami mokoro, smukłymi czółnami płaskodennymi, sunącymi po płyciznach delty Okawango, między podmokłymi wyspami traw, trzcin i sitowia. Zanurzenie się w bezmiarze mokradeł i rzecznych odnóg dostarcza doskonałej okazji do podpatrywania dzikiej zwierzyny i ptactwa, tak licznie tu występujących. Krótki spacer, podczas którego może mieć miejsce bliższe spotkanie z dziką zwierzyną. Po południu fakultatywny lot awionetką nad deltą Okawango. Nocleg. BD.

12 DZIEŃ
Przejazd do miasteczka Rundu w Namibii, położonego w Pasie Caprivi – wąskiego skrawka ziemi, wciśniętego między Botswanę, Zambię i Angolę, którego ludność w przeszłości często sięgała po broń, aby wywalczyć sobie większą autonomię. Dziś jest tam nad wyraz spokojnie. I, co warto podkreślić, po prostu pięknie. Nocleg. BLD.

13 DZIEŃ
Przejazd do Parku Narodowego Etosha – największej przyrodniczej atrakcji Namibii, a niegdyś, największego rezerwatu przyrody na świecie (obecnie pow. wynosi ponad 22 tyś. km²). Po drodze obejrzymy również największy (z dotychczas znalezionych), pozostający w całości meteoryt w Hoba. Spadł on na Ziemię dziesiątki tysięcy lat temu, a dziś naocznie można się przekonać, że ta niewielka część, która wystaje z ziemi, to głównie żelaz. Nocleg. BLD.

14 DZIEŃ
Całodzienne safari po wschodnich i środkowych rubieżach parku. Podglądanie dzikiej zwierzyny, mające prowadzić, oczywiście, do zaobserwowania wszystkich przedstawicieli tzw. „wielkiej afrykańskiej piątki”, czyli lwa, słonia, nosorożca, bawołu i lamparta. Przyjazd na nocleg do Halali. Podziwianie zachodu słońca z platformy widokowej. Nocleg. BLD.

15 DZIEŃ
Ostatnie safari w drodze do Namutoni. Opuszczenie granic parku i przejazd do Kamanjab. Na miejscu opcja fakultatywna, spotkanie oko w oko z najszybszymi kotami świata, czyli gepardami. Niektóre dają się nawet pogłaskać. Nocleg. BLD.

16 DZIEŃ
Przejazd nad rzekę Kunene, oddzielającą Angolę od Namibii i tworzącą w tym miejscu przepiękne wodospady Epupa. Po drodze bliskie spotkania z plemieniem Herero, w którym kobiety noszą obszerne, kolorowe suknie oraz przedziwne nakrycia głowy. Nocleg. BLD.

17 DZIEŃ
Podziwianie malowniczych wodospadów Epupa, oazy zieleni i spienionej wody, kaskadami spływającej na całej szerokości rzeki Kunene („epupa” oznacza w języku Herero „pianę”). Spacer po okolicy zamieszkanej przez niezwykły lud pasterski – Himba. Przejazd do jednej z wiosek tego najbardziej oryginalnego plemienia Namibii, które nie poddaje się cywilizacyjnym zmianom i nadal prowadzi tradycyjny styl życia. Kobiety z plemienia Himba słyną z urody oraz skąpego stroju, na który składa się zmieszana z tłuszczem ochra, pokrywająca całe ich ciała, skórzana przepaska oraz metalowe obręcze, zdobiące ramiona i nogi.

18 DZIEŃ
Przejazd do Sesfontein, które przypomina nieco krajobrazowo bezkresne przestrzenie Sahary. Niektórzy porównują widoki i architekturę tego miejsca do krajobrazu odległej Algierii. Znajduje się tu też coś, co ucieszy wszystkich miłośników kolonialnej zabudowy – niemiecki fort z 1901 r. Nocleg. BLD.

19 DZIEŃ
Przejazd do serca Damaralandu – jałowego, górzystego rejonu, znanego przede wszystkim z jednego z największych miejsc koncentracji rycin (petroglifów) naskalnych w Twyfelfontein, wpisanych na listę UNESCO. Spacer z przewodnikiem między skałami pokrytymi rysunkami i malowidłami w kolorze ochry, przedstawiającymi lwy, słonie, żyrafy, ale także foki i… prehistoryczne rowery. Wizyta w niewielkiej dolinie znanej z „organów rurowych” – bazaltowych słupów, oraz na tzw. „spalonej górze”. Nocleg. BLD.

20 DZIEŃ
Przejazd do Swakopmund przez Szkieletowe Wybrzeże. To ogromny, niezamieszkany obszar, gdzie króluje piasek, kamienie i mgła. Po drodze będziemy wypatrywać welwitschi – endemicznej rośliny pustynnej, nazywanej żywą skamieniałością. Zamoczenie stóp w wodach Atlantyku i pamiątkowe zdjęcia na tle wraków statków – to właśnie z nich słynie Szkieletowe Wybrzeże. Wizyta na Cape Cross, do którego w 1485 r. zawitał pierwszy Europejczyk, portugalski odkrywca Diego Cao. Dzisiaj miejsce to znane jest z olbrzymiej, wielotysięcznej kolonii uchatek. Nocleg. BL.

21 DZIEŃ
Zwiedzanie kolonialnej zabudowy Swakopmund – miasteczka-kurortu bardziej niemieckiego w swoim charakterze niż niejedna miejscowość w Niemczech. Możliwość uczestniczenia w zajęciach fakultatywnych; m.in. jazda quadami po czerwonych wydmach, lot awionetką nad pustynią Namib lub nad Szkieletowym Wybrzeżem. Nocleg. B.

22 DZIEŃ
Przejazd do Sesriem – bazy wypadowej do piasków najstarszej na świecie (ok. 80 mln lat) pustyni – Namib. To właśnie tej pustyni, ciągnącej się przez 1400 km atlantyckiego wybrzeża, Namibia – „kraina otwartych przestrzeni” – zawdzięcza swoją nazwę. Po drodze możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia przy tablicy informującej o przechodzeniu w tym miejscu Zwrotnika Koziorożca. Po południu spacer dnem kanionu Sesriem. Nocleg. BLD.

23 DZIEŃ
Wyjazd w godzinach wczesnoporannych do Parku Narodowego Namib-Naukluft. Wschód słońca na Wydmie 45 – z jej szczytu widać dziesiątki innych wydm, których barwy zmieniają się z każdą minutą. Przejazd do Doliny Śmierci, z dna której wystają kikuty dawno obumarłych drzew. Fakultatywnie – spacer z przewodnikiem po pustyni. Nocleg. BLD.

24 DZIEŃ
Przejazd do Lüderitz. To niezwykłe miasto, jakby żywcem przeniesione z jakiejś bawarskiej doliny; emanuje atmosferą życia pierwszych osadników. Wizyta w Kolmanskop – „mieście duchów” – dawnej osadzie poszukiwaczy diamentów. Dziś hula tam tylko wiatr, a pustynny piasek tworzy surrealistyczne pejzaże, które potęgują wrażenie wielkiego odosobnienia. Nocleg. BL.

25 DZIEŃ
Przejazd na kamping w Hobas. Zakwaterowanie, chwila odpoczynku, a po południu wizyta na krawędzi największego afrykańskiego kanionu – Fish River Canyon. Wielu porównuje go do Wielkiego Kanionu Kolorado. Głęboki na ponad 500 metrów, długi na ponad 160 km i szeroki na prawie 30 km – zachwyca każdego. Spacer wzdłuż krawędzi kanionu. Próba odszukania drzewa kołczanowego. Podziwianie zachodu słońca. Nocleg. LD.

26 DZIEŃ
Przejazd do RPA, pokonanie granicznej rzeki Orange – jednej z najpotężniejszych i najbardziej urokliwych rzek Afryki Południowej. Możliwość półdniowego raftingu i przekonania się na własne oczy, czy rzeka naprawdę ma barwę pomarańczową. Nocleg. BLD.

27 DZIEŃ
Przejazd przez górzyste, północno-zachodnie rubieże RPA. Nocleg w Citrusdal. BLD.

28 DZIEŃ
Przejazd do najstarszego miasta Afryki Południowej – Kapsztadu. Jest to jedno z najładniej położonych miast na świecie (nad Zatoką Stołową u podnóża Góry Stołowej), z piękną kolonialną zabudową i ciekawym życiem nocnym. Po drodze zwiedzanie Stellenbosch – uniwersyteckiego miasteczka z licznymi zabytkami z okresu holenderskiego, otoczonego urokliwymi winnicami. Wizyta w jednej ze sławnych winiarni i – oczywiście – degustacja najprzedniejszych win regionalnych. Nocleg. BL.

29 DZIEŃ
Zwiedzanie centrum Kapsztadu, wycieczka na Przylądek Dobrej Nadziei. Spacer wzdłuż klifów, czas na pamiątkowe zdjęcia w miejscu, w którym kontynent afrykański opływają wody dwóch wielkich oceanów. Po drodze wizyta w kolonii pingwinów przylądkowych w Simonstown. Po południu zdobywanie Góry Stołowej (1087 m n.p.m.) i podziwianie widoków z jej „płaskiego jak stół” wierzchołka. Nocleg. L.

30 DZIEŃ
Do południa czas wolny. Transfer na lotnisko i wylot do Polski.

31 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.


* W programie mogą nastąpić zmiany – w zależności np. od stanu dróg, prędkości jazdy i innych czynników zewnętrznych – pozostające w gestii pilota.


UWAGA: Ponieważ jest to Afryka, w większości dzika Afryka, dlatego mogą się zdarzyć nieprzewidywalne sytuacje, jak np. epidemie chorób zakaźnych, strajki i niepokoje w niektórych z odwiedzanych regionów; może to powodować opóźnienia lub konieczność zmiany trasy. W takim przypadku pilot z przewodnikiem wspólnie dokonają korekty programu.

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2017-08-28 2017-09-27 6800 zł + 2800 USD Zamknięte
2018-08-30 2018-09-29 6800 zł + 2800 USD Zamknięte
2019-08-30 2019-09-29 6800 zł + 2800 USD lista rezerwowa Zamknięte
2020-08-28 2020-09-27 6800 zł + 2800 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW i KL 30 000 EURO;
- transport turystyczną ciężarówką na całej trasie (z wyjątkiem opcji fakultatywnych);
- opiekę kierowcy/przewodnika i kucharza na całej trasie;
- noclegi pod namiotami (obszerne dwójki typu wojskowego) i hotele (Pretoria i Kapsztad);
- wyżywienie (zaznaczone w programie; B- śniadanie, L- obiad, D- kolacja) niekiedy może się różnic od opisu;
- przeloty Warszawa – Johannesburg/Cape Town - Warszawa + transfery z i na lotnisko;
- wszelkie pozwolenia objęte programem;
- wstępy do: parku narodowego Etosha, meteorytu Hoba, wioski Himba, Sesfontein, Cape Cross, Fish River   Canzon, Cape Point (Przylądek Dobrej Nadziei), Boulders Beach (Rezerwat Pingwinów), Parku Narodowego Matobo, Parku Narodowego Chobe, Delty Okavango oraz wjazd na Górę Stołową i degustacja wina).

WE WŁASNYM ZAKRESIE
- do zabrania z sobą (min. 500 USD):
- kosztów wiz (Zimbabwe, Zambia), ok. 40 USD płatne na miejscu;
- wyżywienia nie ujętego w programie (Victoria Falls, Swakopmund, Kapsztad);
- opcji fakultatywnych (wyszczególnionych w programie);
- pozostałych wstępów do atrakcji turystycznych;
- podatków wylotowych;
+ kosztów  wyrabiania wizy do Namibi, 100 EURO płatne na ok. 4 tyg przed wyjazdem. Paszport ważny min. 6 m-cy (4 całkowicie wolne strony w paszporcie), 4 zdjęcia.
 
DODATKOWE INFORMACJE:
- zaliczka na wyprawę 4000 zł
- paszport z min. 4 pełnymi wolnymi stronami na wizy;
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny;
- profilaktyka antymalaryczna (ryzyko zarażenia niewielkie);
- grupa 15-17 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem lub telefonicznie;

Galeria