facebook

SuperTramp

KUBA - rewolucja, cygara, rum, muzyka, plaże,

KUBA - rewolucja, cygara, rum, muzyka, plaże,

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem SUPERTRAMPA. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.
* Foto: Andrzej Słodkowski, Tomasz Wodzyński, Janusz Ciągło.

KUBA – Sentymentalna podróż po kraju Jose Martiego, Che Guevary, Hemingwaya, Buena Visty, cygar i rumu. Od Havany do Santiago de Cuba, poprzez Zatokę Świń, Trinidad, Cienfuegos, Camaguey, Sancti Spiritus, i najciekawsze plaże Kuby – Zatoka Świń, Cayo Coco. Często odwiedzamy miejsca mniej znane, aby poznać charakter kraju i samemu wyrobić sobie zdanie na temat  otaczającej rzeczywistości. Do powstania programu przyczyniły się nasze wielokrotne podróże po Kubie, jak i pomoc Kubańczyków i Polaków mieszkających na Kubie. Tramping obejmuje zwiedzanie całej Kuby, nie tylko głównych miast, dlatego jest jedynym w swoim rodzaju programem nie proponowanym przez inne biura.
KUBA  – nieznana wyspa - wyprawa trampingowa po najciekawszych miejscach wyspy, tych znanych i nieznanych w klimacie muzyki, rewolucji i pięknych kubańskich plaż.  Pierwszą część wyjazdu spędzamy w czarodziejskiej Hawanie, gdzie okres kolonializmu miesza się z wszechobecną rewolucją, gdzie odnowiona starówka pełna turystów graniczy z dzielnicami, w których toczy się prawdziwe życie "habaneros" - można tam napić się szklanki lokalnego rumu, wypalić najprawdziwsze kubańskie cygaro czy zjeść pizzę na ulicy wprost z okna mieszkania. Zobaczymy min. cmentarz im. K. Kolumba - jeden z najwspanialszych cmentarzy w obu Amerykach, miejsca gdzie mieszkali i pisali Hemingway, G.Green, i A.Carpentier, wiecznie żywe Muzeum Rewolucji Kubańskiej. Zobaczymy jak wyglądają przedmieścia Hawany czy luksusowo odnowione centrum. Wieczorami, gdy upał zelży, przysiądziemy na najsłynniejszym bulwarze Hawany – Malekonie, lub w jednym z muzycznych klubów Starej Hawany i popijając zimne „mojito” oddamy się zabawie przy żywej kubańskiej muzyce. Czasami wędrowni muzycy zaśpiewają nam romantyczną balladę o komendancie Che Guevara. Będziemy poruszali się lokalnymi starymi samochodami sprzed rewolucji z 1959 r tzw. "chevy", choć niekoniecznie będą to Chevrolety. Po kilku dniach wyruszamy wynajętym busem na podróż po Kubie. Podczas podróży po Kubie odwiedzimy rezerwat krokodyli na bagnach Zapata, będziemy plażować w słynnej Zatoce Świń, odwiedzimy perłę architektury kolonialnej Trynidad, oraz inne piękne miasta takie jak Camaguey, Cienfuegos, Sancti Spiritus i na końcu Santiago de Cuba.
        W Santa Clara odwiedzimy mauzoleum Che Guevary, a w Santiago de Cuba posłuchamy muzyki w najsłynniejszej Casa de La Trova. Na atolu wysp koralowych Cayo Coco i Cayo Guillermo spędzimy noc na jednej z najpiękniejszych plaż Kuby - Playa Pilar, gdzie będziemy sami w promieniu kilkunastu kilometrów, a podczas porannej kąpieli w morzu - przy odrobinie szczęścia - odwiedzą nas delfiny. Podczas podróży będziemy mieszkać u Kubańczyków w prywatnych domach i mieszkaniach, co pozwoli na bliższe poznanie jak żyją, a ponieważ są wyjątkowo pogodnymi i miłymi ludźmi, taki spotkania pozostawiają niezapomniane wrażenia. Aby poznać kraj będziemy unikać kurortów które wyglądają tak samo na całym świecie. Będąc w Varadero - najsłynniejszym kurorcie Kuby, zobaczymy na czym polega różnica.
Podróż zakończymy w Hawanie, w której teraz będziemy się czuć jak u siebie. Przynajmniej takie są wrażenia większości uczestników. I pomyśleć, że przed wyjazdem Hawana wydawała się taka odległa.
Zmiany na Kubie następują, ale kto zdąży pozna inny Świat który znika.
 
PROGRAM:
1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Hawany przez jeden z portów europejskich.
2 DZIEŃ
Przylot do Hawany (albo wieczorem poprzedniego dnia), przejazd i zakwaterowanie w casas particulares (kwatery prywatne). Zwiedzanie najbardziej znanego w Hawanie hotelu – „Nacional”, znanego z powodu kasyna i gości, jacy tam bywali przed rewolucją. Wizyta w „Copelii” - kubańska lodziarnia, przejście bulwarem Malecon na starą Hawanę, ulicami Obrapia, Obispo, O'Reilly do najstarszego placu Hawany - Plaza de Armas. Wieczorem "mojito" nad zatoką Hawańską i później wizyta w jednym z klubów muzycznych. Nocleg.
3 DZIEŃ
Zwiedzanie nowoczesnej dzielnicy Hawany – Vedado. Nekropolia im. Krzysztofa Kolumba (5 EURO) jeden z najstarszych i najpiękniejszych cmentarzy w obu Amerykach. Przejście obok budynku Komitetu Centralnego Partii na Plac Rewolucji, gdzie odbywają się uroczystości państwowe. Znajduje się tam pomnik Jose Marti, muzeum i punkt widokowy (8 EURO) (109 m), z którego widać całe centrum Hawany. Przejście przez chińską dzielnicę pod Capitol - taki sam w skali 1:1 jest w Waszyngtonie. Wizyta w fabryce cygar Partagas (25 EURO) i sklepie, gdzie można się zapoznać z ofertą i cenami. Po południu zwiedzanie Muzeum Rewolucji Kubańskiej (8 EURO). Wieczorem spacer po uroczych uliczkach starej Hawany i na koniec odpoczynek przy piwie lub "cuba libre" na Malekonie. Nocleg.
4 DZIEŃ
Rano przejście przez typowe dzielnice mieszkalne Hawany pod Capitol. Zwiedzanie mało turystycznego dworca kolejowego i okolicznych typowych uliczek. Muzeum największego bohatera Kuby- Jose Martiego (1 EURO) i przejście do Starej Hawany na Plaza Vieja. Krótki odpoczynek w browarze na austriackiej licencji, gdzie można napić się wyśmienitego chłodnego piwa. Przejście na Plaza de San Francisco, Plaza de Armas, fort Real Fuerza, Plaza de la Catedral. Miejsca związane z pobytem w Hawanie Hemingwaya: Hotel Ambos Mundos, bar La Bodeguita del Medio, La Floridita. Nocleg.
5 DZIEŃ
Wyjazd z Hawany. Obok cukrowni Australia przejeżdżamy do La Boca - największych na Kubie bagien na półwyspie Zapata, gdzie żyje kilkadziesiąt tysięcy krokodyli. Odwiedzamy jedno z miejsc gdzie krokodyle są "na emeryturze." Można tam zjeść też danie z krokodyla, zwiedzanie mini zoo (5 EURO), dla chętnych wycieczka łodzią po bagnach do repliki wioski indiańskiej z czasów prekolumbijskich - Guama (ok. 12 EURO). Przejazd nad słynną z Zatokę Świń - znaną z inwazji wojsk kontrrewolucyjnych w 1961 roku, przeciwko którym Fidel Castro osobiście poprowadził zwycięską ofensywę , krótkie plażowanie w zatoce. Przejazd całkowicie odludnymi drogami do uroczego miasteczka Cienfuegos (spacer po rynku którego zabudowa jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa kulturowego – UNESCO.) Zwiedzanie bajecznego pałacu - Palacio del Valle (2 EURO), gdzie przed rewolucją mieściło się kasyno należące do brata dyktatora Kuby - Fulgencio Batisty), później przejazd do Trinidadu, zakwaterowanie i spacer po miasteczku. Wieczór spędzamy w Casa De La Musica lub Casa De La Trova (1 EURO). Nocleg.
6 DZIEŃ
Zwiedzanie Trynidadu - miasteczka, słynącego ze wspaniałego zespołu architektonicznego, wpisanego na Listę światowego dziedzictwa kulturowego – UNESCO. Swoje bogactwo na przełomie wieków XVIII i XIX Trynidad zawdzięczał trzcinie cukrowej, a także wielkiemu targowi niewolników. Możliwość zakupu cygar z bonifikatą. Po południu dla chętnych plażowanie na pobliskiej Playa Ancon. Lokalna kolacja z darów morza (homar i inne lokalne przysmaki). Wieczorem dla chętnych nauka salsy i możliwość przećwiczenia swoich umiejętności tanecznych w olbrzymiej jaskini zamienionej na dyskotekę. Nocleg w Trinidadzie.
7 DZIEŃ
Przejazd przez Valle de los Ingenios, dolinę słynącą z uprawy trzciny cukrowej - wizyta w XIX-wiecznej cukrowni z wieżą - Torre Iznaga (1 Euro) - kiedyś najwyższa budowla na Kubie. Przejazd przez Sancti Spiritus (krótki postój przy najstarszym na Kubie kamiennym moście na rzece Yayabo) do Camaguey - gdzie wieczorem zwiedzimy centrum miasta. Nocleg.
8 DZIEŃ
Wczesnym rankiem wyjazd w stronę Santiago de Cuba. Jedziemy przez środkową Kubę mijając miasteczka, wioski i wielkie państwowe gospodarstwa rolne. Przejazd przez góry Sierra Maestra gdzie ukrywali się rewolucjoniści z Fidelem Castro i Che Guevarą na czele, w latach 1956-59 r. Wizyta w najświętszym sanktuarium na Kubie - El Cobre noszącego nazwę od kopalni miedzi. Przejazd obok koszar Moncada (2 EURO), gdzie 26.07.1953 roku rewolucjoniści pod wodzą F.Castro dokonali nieudanego ataku. Wieczór w najsłynniejszej Casa de la Trova lub Casa de La Musica przy muzyce kubańskiej (ok. 5 EURO). Nocleg w Santiago de Cuba.
9 DZIEŃ
Zwiedzanie pierwszej stolicy Kuby: Muzeum Karnawału (1 EURO), Parque Cespedes, katedra, najstarszy na Kubie dom z XVI w należący do Diego Velazqueza (2 EURO). Przejazd na jedną z pobliskich plaż. Relaks nad ciepłym Morzem Karaibskim. Przejazd nad lagunę Baconao, wstęp do oceanarium (7 Euro) i dla chętnych kąpiel z delfinami (40 EURO). Nocleg w Santiago de Cuba.
10 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd z Santiago na atol Cayo Coco gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże Kuby. Przejazd 30 km groblą. Zakupy w sklepie na stacji benzynowej i przejazd 80 km, na sam koniec atolu na Playa Pilar. Wieczorna impreza oraz nocleg na dzikiej plaży pod gwiazdami na Cayo Guillermo z dala od cywilizacji. Należy zabrać worek foliowy na odzież w przypadku deszczu. UWAGA: W przypadku wyjazdów od października do marca ze względu na pogodę, nie ma noclegu pod gwiazdami na Cayo Coco tylko nocleg na kwaterze prywatnej w Moron lub rządowym hotelu dla Kubańczyków (w razie dostępności).
11 DZIEŃ
O wschodzie słońca przy odrobinie szczęścia przypłyną delfiny. Plażowanie na jednej z najładniejszych plaż Kuby -  fakultatywnie: nurkowanie, rejs katamaranem na wyspę ostatniego dyktatora Kuby - F. Batisty (15 EURO). Ok. południa powrót na stały ląd i przejazd do uniwersyteckiego miasta Santa Clara. Po drodze postój na obiad w typowej kubańskiej restauracji w małym miasteczku Moron. Nocleg w Santa Clara.
12 DZIEŃ
Zwiedzanie Mauzoleum Che Guevary oraz miejsca bitwy z czasów rewolucji - El Tren Blindado (1 EURO). Wyjazd z Santa Clara. Przejazd przez Varadero - najsłynniejszy typowo turystyczny kurort Kuby (krótkie plażowanie) - do Hawany. Po drodze wizyta w rybackiej wiosce Cojimar, gdzie często bywał Hemingway (tam powstał pomysł noweli "Stary człowiek i morze"). Nocleg w Hawanie.
13 DZIEŃ
Przeprawa promem do Regli - ubogiej dzielnicy Hawany związanej z afrokubańską religią santeria - kościół z Czarną Madonną, pierwszy na świecie - poza Rosją - pomnik Lenina. Przeprawa promem do Casablanca: punkt widokowy przy pomniku Chrystusa (1 EURO) skąd roztacza się piękna panorama Hawany i widok na dom Che Guevary. Wieczór w starej Hawanie i na Malekonie gdzie wraz z Kubańczykami pożegnamy dzień a sami również wyjazd. Nocleg.  
14 DZIEŃ
Czas wolny na zakupy. Przejazd na lotnisko. Wylot z Hawany przez jeden z portów europejskich.
15 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

 * - W powyższym programie mogą nastąpić korekty - w zależności np. od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna itp.) - pozostające w gestii pilota. * - W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępów i opłat fakultatywnych. Są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie, niektóre poza sezonem (VI – VIII) mogą być zamknięte.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                 


Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2017-01-15 2017-01-29 8750 zł Zamknięte
2017-01-26 2017-02-10 8750 zł lista rezerwowa Zamknięte
2017-02-13 2017-02-27 8750 zł lista rezerwowa Zamknięte
2017-04-25 2017-05-09 8750 zł 2 wolne miejsca Zamknięte
2018-01-26 2018-02-09 8750 zł 4 wolne miejsca Złóż zapytanie
2018-03-02 2018-03-16 8750 zł Złóż zapytanie
2018-04-27 2018-05-11 8750 zł Złóż zapytanie
2018-07-13 2018-07-27 8750 zł Karnawał w Santiago!!! Złóż zapytanie
2018-10-27 2018-11-10 8750 zł Złóż zapytanie
2018-11-26 2018-12-09 8750 zł Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota,
- ubezpieczenie NNW i KL  30 000 EURO
- środki transportu zgodnie z programem: przelot samolotem, lokalne autobusy miejskie, promy itp.
- noclegi: kwatery prywatne u Kubańczyków tzw. casas particulares, (pokoje 2, 3 osobowe łazienka), dzika plaża.
- bus na czas podróży po Kubie (z wyłączeniem Hawany);
- wizę turystyczną na Kubę.
 
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
Wyżywienie oraz bilety wstępu, taxi/riksze/cadillaki w Hawanie (w sumie min. 400 EURO),  
 
DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny,
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl lub na   
  spotkaniu z pilotem ok. 7 dni przed wyjazdem;
- grupa do 9-11 osób;
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

 

Galeria