facebook

SuperTramp

MYANMAR + Bangkok

MYANMAR + Bangkok

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

Wyjazd trampingowy do jednego z najmniej znanych państw świata. Zapraszamy na niezapomnianą podróż po Birmie.

"UWAGA! ZAKTUALIZOWANY I WZBOGACONY NIECO PROGRAM!"

 

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc. W przypadku zgłoszenia się 5 osób, terminy dowolne.
Wyjazd trampingowy do jednego z najmniej znanych państw świata. Zapraszamy na niezapomnianą podróż po Birmie.
MYANMAR (BIRMA): uśmiechnięci, gościnni mieszkańcy; wciąż brak masowej turystyki, tabunów turystów i nagabywaczy, oferujących wszystko po promocyjnych cenach, specjalnie dla turysty... Tak, istnieją wciąż takie miejsca na Ziemi. Zapraszamy na niezapomniany tramping po Birmie. Polecimy do Yangonu (Rangunu), byłej stolicy Birmy, skąd zaczniemy zwiedzanie kraju. Odwiedzimy Shwedagon Paya, jedną z największych, najpiękniejszych i najważniejszych świątyń Azji Południowo-Wschodniej, zwiedzimy kolonialne centrum miasta, zrobimy zakupy na lokalnym targowisku. Opuszczając Rangun, opuścimy cywilizację – dalej czeka nas przejazd bezdrożami Birmy do najciekawszych miejsc kraju. Odwiedzimy słynną wiszącą skałę w Kyaikhtyo, a z Kalaw wybierzemy się na krótki trekking, obejmujący wioski różnych mniejszości narodowych. Dotrzemy nad jezioro Inle, niezwykle urokliwe i pięknie położone, na którym rybacy wiosłują... nogami. Odwiedzimy lokalny targ, liczne wioski i świątynie wzniesione na jeziorze. Pojedziemy na północ, do Mandalaju, gdzie odwiedzimy liczne świątynie oraz Pałac Królewski, wejdziemy na wzgórze Mandalaj, skąd będziemy podziwiać panoramę okolicy. W pobliżu miasta odwiedzimy stare królewskie stolice: Inwę, Amarapurę i Mingun. Odpoczniemy w górskiej stacji Maymyo, założonej przez Brytyjczyków. W drogę na południe udamy się łodzią, płynąc wartkimi wodami rzeki Irawadi do Bagan. Na równinach Bagan stoją świątynie i królewskie pałace; odwiedzimy kilka z kilkuset istniejących. Wieczorem i rano będziemy podziwiać słońce, bawiące się na całej równinie kolorami. Przygodę z Birmą zakończymy, relaksując się nad ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego.

PROGRAM:
1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot Warszawa - Bangkok, z przesiadką w jednym z portów lotniczych.
2 DZIEŃ
Przylot do Bangkoku. Zakwaterowanie w okolicy Khao San, mekki globtroterów w Azji Południowo-Wschodniej. W zależności od godzin przylotu, krótki rekonesans po okolicy, a wieczorem impreza zapoznawcza na Khao San Road, świetna kuchnia tajska, masaże, drinki, muzyka. Nocleg.
3 DZIEŃ
Rano przelot z Bangkoku do Rangunu. Zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek. Zwiedzanie drugiego co do wielkości miasta Birmy, do 2006 będącego stolicą kraju. Zwiedzanie kolonialnej starówki; zobaczymy Hotel Strand, jedną z wizytówek miasta, niegdyś jeden z najsłynniejszych hoteli Azji; Sule Paya (2$), centralną pagodę miasta; odwiedzimy uliczne stragany, przy których turysta wciąż jest rzadkością. Wizyta w Shwedagon Paya, najświętszym sanktuarium Birmy (ok. 8 USD), pokrytym kilkuset kilogramami złota oraz tysiącami diamentów. Podglądanie religijnych rytuałów mieszkańców. Nocleg.
4 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd do Kalaw, małego miasteczka na Wyżynie Szan, otoczonego lasami bambusowymi i polami ryżowymi. Stąd wyruszymy w pieszą wędrówkę w stronę Jeziora Inle. W drodze do Kalaw krótki przystanek w Nai Pyi Diaw – obecnej stolicy kraju, którą wojskowa junta przeniosła w 2006 roku. Nowa stolica wybudowana została z wielkim rozmachem praktycznie od zera. Zarówno miejsce jak i data przenosin stolicy została wybrana nieprzypadkowo, konsultowaną ją np. z numerologami. Nocleg w Kalaw.
5 DZIEŃ
Początek dwudniowego trekkingu (ok. 40 km) nad jezioro Inle. Po drodze odwiedziny wioski czterech rożnych plemion. Pierwszego dnia, Palaung i Pa O; drugiego, Danu i Taung Yo. Noc spędzimy w gościnie u mieszkańców wsi, gdzie będziemy mieli możliwość przyjrzenia się życiu, prowadzonemu z dala od cywilizacji, bez telefonu, Internetu, ogrzewania czy bieżącej wody. Osoby, które nie chcą brać udziału w trekingu mogą dojechać bezpośrednio naszym busikiem nad Jezioro Inle i tam oczekiwać na grupę.
6 DZIEŃ
Po skromnym śniadaniu i rozgrzewającej herbacie, wyruszymy w dalszą pieszą wędrówkę przez wzgórza Wyżyny Szan, odwiedzając kolejne wioski. Popołudniu przejazd do małego miasteczka Nyangshwe (opłata za wjazd do strefy turystycznej – ok 10 usd), położonego nad brzegami jeziora Inle. Zakwaterowanie i nocleg.                            
7 DZIEŃ
Tuż po wschodzie słońca wyruszymy na całodzienny rejs łodziami po jeziorze. Po drodze będziemy mogli zobaczyć miejscowych rybaków, którzy wiosłują… nogami. Odwiedzimy położone na jeziorze miejsca wytwarzania tkanin, lokalnych papierosów (czeluty), oraz wyrobów ze srebra i brązu. Odwiedzimy świątynię Nga Chpe Chaung, zwaną „Świątynią Skaczącego Kota”, gdzie mnisi nauczyli koty skakać przez obręcze. Odwiedzimy również najważniejsze sanktuarium na jeziorze, świątynię Phaung Oo Paya, w której znajduje się pięć małych posągów Buddy, które z czasem oblepiane przez wiernych płatkami złota przyjęły dość misiowatą formę. Zobaczymy też nieodrestaurowane ruiny świątyni Shwe Inn Thein, znajdujące się we wsi Intein na zachodnim brzegu jeziora. Przy świetle zachodzącego słońca udamy się w kierunku przystani, gdzie zakończymy wycieczkę. Możliwa będzie dość komercyjna wizyta u słynnych kobiet – żyraf z plemienia Padaung. Nocleg w Nyangshwe.
8 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd w stronę Mandalay, po drodze zwiedzanie grot w miejscowości Pindaya (wjazd do strefy turystycznej ok. 5$ + 3$ jaskinia), w których znajdują się setki, jakże by inaczej, posągów Buddy. Przyjazd do Mandalay i popołudniowy rejs po rzece Ayeyarwaddy do Mingun (bilet łączony na Sagaing i Mingun ok. 5$). Zobaczymy zamierzoną jako największą na świecie, choć niedokończoną świątynię Mingun Paya, częściowo zburzoną przez trzęsienie ziemi z 1839 roku. Niedaleko świątyni znajduje się Mingun Bell, drugi co do wielkości dzwon świata (90 ton) – większy jest w Moskwie (bilet łączony na atrakcje turystyczne strefy Mandalaj i Amarapura ok. 10$)Po zachodzie słońca powrót do Mandalaju na nocleg. Zakwaterowanie w hotelu.
9 DZIEŃ
Wycieczka do położonych w okolicy Mandalaju dawnych stolic królewskich. Poranna wizyta w Amarapura, Mieście Nieśmiertelności, gdzie w Maha Ganyon Kyaung przyjrzymy się codziennemu ofiarowaniu pożywienia, przeznaczonego dla setek mnichów, mieszkających w świątyni. Później pojedziemy zobaczyć U Bein, niezwykle malowniczy i najdłuższy most na świecie (1,2 km), zbudowany z drewna tekowego. Kolejnym miejscem, które odwiedzimy, będzie Sagaing, największy ośrodek medytacyjny w Birmie. Wizyta na wzgórzu Sagaing, gdzie znajdują się dwie małe świątynie: Umin Thounzeh (30 nisz) oraz Soon U Ponya Shin Paya, skąd rozpościera się piękny widok na setki małych świątyń, rozsianych po okolicznych wzgórzach. W drodze na wzgórze zobaczymy Kaunghmudaw Paya, najbardziej rozpoznawalną świątynię Sagaing, przypominającą kształtem kobiecą pierś. Powrót do Mandalay na nocleg.
10 DZIEŃ
Zwiedzanie Mandalaj. Wcześnie rano wizyta w Mahamuni Paya, najświętszej pagodzie miasta, ze słynnym posągiem Buddy Mahamuni, który został ponoć odlany z brązu jeszcze za jego życia, a po tchnięciu na niego przez Buddę, stał się jego dokładną podobizną. Obecnie posąg pokryty jest grubą warstwą złota. Następnie odwiedzimy świątynię Kuthodaw Paya, w której znajduje się wyryty na 729 kamiennych płytach cały tekst Tripitaki (nauk buddyjskich), dzięki czemu świątynia nazywana jest największą książką świata (chociaż znajdującą się obok świątynia Sandamani ma takich tablic 1774). Z zewnątrz przyjrzymy się również świątyni Atumashi Kyaung, niedawno odrestaurowanej przez robotników przymusowych. W centrum miasta odwiedzimy Złotą Dzielnicę (Gold District), w której od wieków, w malutkich manufakturach, wyrabia się płatki złota. Popołudniu wyjazd na Mandalay Hill, skąd rozpościera się piękny widok na miasto.
11 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd od Baganu. Po drodze odwiedzimy rzadko uczęszczane Groty Pho Win Thanung (ok. 4$)  w okolicy miasteczka Monywa. W kompleksie znajduje się 947 niezwykle zdobionych jaskiń, w których znajdują się posągi Buddy, świetne zachowane malowidła ścienne z okresu XIV-XVIII wiek. Wieczorem dotrzemy do Bagan.
12 DZIEŃ
Całodzienne zwiedzanie świątyń Baganu (ok. 20 $), prawdziwej perły Birmy. Wschód słońca zastanie nas w trakcie wspinaczki do świątyni Shwesandaw Paya (uwaga! obecnie w remoncie po trzęsieniu ziemi); następnie odwiedzimy Ananda Pahto, najsłynniejszą świątynię Baganu; Thatbyinnyu, najwyższą świątynię; Bupaya, najstarszą świątynię, pochodzącą z III w., położoną nad brzegiem rzeki Irawadi; Dhammayangy, jedną z najpiękniejszych świątyń, zbudowaną z dwukolorowego kamienia. Odwiedzimy również świątynię Mahabodi, która została wzniesiona na wzór słynnej świątyni z indyjskiej miejscowości Bodgaja, gdzie Budda doznał oświecenia. W świątyni Gubyaukgyi będziemy mieli okazję podziwiać najlepiej zachowane malowidła ścienne, pochodzące z 1113 roku. W świątyni Mahamuni Paya zobaczymy posąg Buddy leżącego w pozycji parinirbana, czyli „umieranie” (charakterystycznie zamknięte oczy Buddy).  Zachód słońca będziemy podziwiać z jednej z mniej zatłoczonych świątyni z dala od zgiełku i tłumu. Po zachodzie słońca powrót do hotelu i kolacja w jednej z przytulnych restauracyjek.
13 DZIEŃ
Dzień wolny, przeznaczony na samodzielną eksplorację rzadziej odwiedzanych świątyń Baganu. Możliwość wynajęcia roweru (ok. 3$), skutera (ok. 10$) lub powozu z koniem (2 os., ok 15-20$), alternatywnie lenistwo .
14 DZIEŃ
Wczęśnie rano przejazd do Pyay, rzadko odwiedzanego przez turystów miasta, położonego w połowie drogi do Yangunu. Po drodze zwiedzanie buddyjskiego klasztoru położonego na wygasłym wulkanie - Górze Puppa (Mt. Popa), najważniejszego w Birmie miejsca, związanego z kultem natów (duchów). Uwaga na wścibskie małpy! Obok buddyzmu, który jest główną religią Birmy, wielu mieszkańców tego kraju wierzy w obecność i nadprzyrodzone siły bóstw, zwanych natami. Następnie zwiedzanie ruin Sri Ksetra, jednej ze stolic pierwszego królestwa Piu, które istniało na terenie dzisiejszej Birmy między (III-IX w. n.e.). Jest to pierwszy i jak na razie jedyny obiekt wpisany na listę UNESCO w Birmie. W Pyay chętni będą mogli odwiedzić świątynie Shwe San Daw, budowaną na wzór najsłynneniszej świątyni Shwedagon z Yangunu. Wieczorm wizyta na nocnym markecie.    
15 DZIEŃ
Całodzienny przejazd do Chaungta Beach, kurortu słynącego z pięknych plaż, położonego nad wodami Oceanu Indyjskiego. Zakwaterowanie i odpoczynek. Wieczorem impreza na plaży. Nocleg.
16-17  DZIEŃ
Odpoczynek, spacery po niekończących się, pustych, białych plażach, wioskach rybackich, zajadanie się owocami morza, zakupy bajecznie tanich, lokalnych „morskich” pamiątek – jednym słowem relaks i czas wolny nad Zatoką Bengalską.
18 DZIEŃ
Całodniowy przejazd do stolicy i dalej do Kyaikhtyo (ok. 6$), trzeciego najważniejszego miejsca pielgrzymkowego Birmy, z tzw. pagodą „wiszącej skały”.
19 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd ciężarówką wraz z pielgrzymami pod Golden Rock, świętą skałę birmańskich buddystów, która – według legendy – zaprzecza grawitacji, utrzymując równowagę dzięki włosowi Buddy! Powrót do hotelu, wykwaterowanie i przejazd do Hpa An. Nocleg w miasteczku.
20 DZIEŃ
Całodzienne zwiedzanie okolic Hpa An (ok 10 $). Odwiedzimy liczne jaskinie rozrzucone w okolicach miasteczka, w których znajdują się malowidła naskalne oraz posągi Buddy. Wszystko to w połączeniu przepięknymi okolicznościami przyrody - bajecznym krajobrazem wapiennych gór i pól ryżowych. Nocleg w Hpa An. 
21 DZIEŃ
Powrót do Rangoonu, Po drodze zwiedzanie: miasteczko Bago (opłata za wjazd do obszaru turystycznego 10$) i jego najsłynniejsza świątynia Shwetalyaung, mieszcząca największy w Birmie posąg Buddy (55 m długości, 16 m wysokości); Kyang Pun Paya, unikatowa świątynia, zbudowana na planie kwadratu, z posągami Buddy, spoglądającymi w cztery strony świata oraz malutka świątynia, w której czci się ogromnego, ponad 100-kilogramowego pytona. Nocleg w Yangunie.
22 DZIEŃ
Wcześnie rano nie lada atrakcja Yangunu. Przejedziemy kilka przystanków tzw. Circular Train (ok. 2$), lokalnym  pociągiem. Wizyta na największym w mieście targu warzywnym. Popołudniu transfer na lotnisko i przelot do Bangkoku, nocleg w Bangkoku.
23 DZIEŃ
Czas wolny na zakupy, masaże, a dla chętnych zwiedzanie Pałacu Królewskiego ze złotym i szmaragdowym Buddą (ok. 13$), wycieczka łodziami po kanałach Thonburi (ok. 10$, gdzie normalne życie toczy się na wodzie. Pożegnanie z miastem i wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Warszawy  z przesiadką.
24 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2019-02-08 2019-03-03 5950 PLN + 950 USD 2 wolne miejsca Zamknięte
2019-09-29 2019-10-22 5950 PLN + 950 USD Zamknięte
2020-02-09 2020-03-03 5950 PLN + 950 USD 2 wolne miejsca Zamknięte
2020-09-25 2020-10-18 5950 PLN + 950 USD Złóż zapytanie
2020-11-18 2020-12-11 5950 PLN + 950 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- przelot na trasie Warszawa - Bangkok - Warszawa, Bangkok- Yangoon- Bangkok

- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota,
- ubezpieczenie NNW i KL 30 000 Euro
- transport: miejscowe autobusy i minibusy, taksówki objęte programem; itp.,
- noclegi: hotele/guest hous'y (w większości pokoje 2, 3 osobowe, wyposażone w łazienkę i AC lub wiatrak. Na
   trekingu do Jez. Inle warunki bardzo skromne.
- śniadania w większości hoteli w Birmie.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, opłaty wylotowe, bilety wstępu, wiza do Birmy płatna na miejscu (50 USD), koszty fakultatywne jak
   przejażdżka rikszami, wypożyczenie rowerów, rejs po jeziorze, treking itp.) w nawiasach podano niektóre 
   orientacyjne koszty (w sumie min. 500 USD)

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
- profilaktyka antymalaryczna / ryzyko zarażenia niewielkie /
- grupa do 12 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria