facebook

SuperTramp

BRAZYLIA

BRAZYLIA

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

BRAZYLIA – MAGICZNE RIO, CZARNY SALVADOR, PLAŻE, SURFING, WYSPY, BAJECZNE WODOSPADY, AMAZONKA, SAMBA, CAPOEIRA
 
KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem Magdy Charczuk, przygotowanym dla BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Przelot z Warszawy do Rio de Janeiro, z przesiadką w europejskim porcie lotniczym (możliwa też przesiadka w Ameryce Płd.), transfer do hotelu, odpoczynek, nocleg w Rio de Janeiro.
2 DZIEŃ – mocne uderzenie!!!
Dzień przeznaczony na poznanie wizytówek miasta. Podziwianie cidade maravilhosa z dwóch imponujących punktów widokowych: najpierw z Pao de Açúcar ($24), góry zwanej Głową Cukru (396 m n.p.m.), z której roztacza się fantastyczny widok na miasto i zatokę Guanabara, a następnie z Corcovado (przejazd $20), wzgórza zwanego Garbusem (710 m n.p.m.). Samo wzniesienie jest równie imponujące, co stojący na nim posąg Cristo Redentor (Chrystusa Odkupiciela), z ramionami rozpostartymi w geście zaproszenia. Przejazd na stadion Maracana, będący świątynią futbolu ($10), a następnie odpoczynek na najsłynniejszej plaży świata – Copacabanie. Wieczorem wizyta w klubie samby. Nocleg.
3 DZIEŃ
Przejazd nad Lago Rodrigo de Freitag, urokliwe jezioro w centrum miasta, w pobliżu którego znajduje się założony w XIX w. Jardim Botânico ($3), ogród, w którym rośnie ponad 5 tys. gatunków egzotycznych roślin. Przejazd do centrum miasta i spacer obok Praça Floriano, Theatro Municipal, Centro Cultural Justiça Federal, Biblioteca Nacional, Museu Nacional de Belas Artes, Convento de Santo Antônio, Immeuble Petrobas, Praça Tiradentes, Centro Cultural Carioca, Catedral Metropolitana. Przejazd zabytkowym tramwajem bondinho ($1) do Santa Teresa, usytuowanej na wzgórzu urokliwej dzielnicy bohemy. Wieczór w dzielnicy Lapa, która lata świetności przeżywała na początku XX wieku, ale do dziś – dzięki licznym barom, restauracjom i klubom muzycznym – pozostaje ważnym ośrodkiem nocnego życia. Nocleg.
4 DZIEŃ
Przejazd do Kościoła Nuestra Senhora de Candelária, uważanego za jeden z najładniejszych i najbardziej znanych kościołów Brazylii. Wizyta na Sambódromo, miejscu parad w trakcie najbardziej spektakularnego wydarzenia w mieście, słynnego karnawału w Rio. Następnie spacer po Parque de Tijuca, skromnej (120 km2) pozostałości potężnego nadatlantyckiego lasu deszczowego, przeważającego kiedyś w okolicy Rio de Janeiro. Alternatywnie (dla osób, które nie skorzystają z zaproponowanych powyżej punktów), możliwość odwiedzenia jednej z faveli ($40), albo odpoczynek na plaży Copacabana lub Ipanema. Nocny przejazd do Ouro Preto.
5 DZIEŃ
Wczesnym rankiem przyjazd do Ouro Preto, stolicy prowincji Minas Gerais, w której w XVIII w. trwała brazylijska gorączka złota, wydobywanego na najzasobniejszych w ten kruszec terenach na zachodniej półkuli. Dziś Ouro Preto to urokliwe miasteczko, perła barokowej architektury kolonialnej. Zakwaterowanie, odpoczynek i spacer po mieście. Pragnący podziwiać wnętrza kościołów i kaplic, w większości w pięknym stylu aleijadinho, powinni się liczyć z opłatą za wejście (od $1 do $5). Nocleg.
6 DZIEŃ
Przejazd do Sao Paulo. Wieczorny spacer po mieście. Nocleg.
7 DZIEŃ
Zwiedzanie Sao Paulo – ogromnej metropolii, największego miasta Brazylii i Ameryki Południowej, zamieszkanego (wraz z najbliższymi okolicami) przez 20 mln ludzi. Zwiedzanie centrum. Zobaczymy, między innymi: budynek Edifico Itália, stanowiący punkt widokowy, Teatr Municipal, Klasztor Św. Benedykta, Katedrę da Sé oraz Banco Banespa, ogromny wieżowiec, z którego również można podziwiać panoramę miasta. Po południu przejazd do Parku Ibirapuera. Odpoczynek lub zwiedzanie znajdujących się w parku muzeów. Nocleg.
8 DZIEŃ
Przejazd do Kurytyby, stolicy stanu Paraná, w którym mieszka liczna mniejszość polskiego pochodzenia. Zakwaterowanie. Zwiedzanie centrum miasta: Uniwersytet Federalny, Katedra, Praça Tiradentes oraz Largo da Ordem, zabytkowej, brukowanej dzielnicy. Przejazd do punktu widokowego Torre Panorámica ($3) oraz do Muzeum Oscara Niemeyera, najsłynniejszego muzeum sztuki współczesnej ($3). Odwiedziny w miejscu niezwykle „swojskim” jak na tak odległy kraj – w  Bosque do Papa (lasku papieża Jana Pawła II). Nocleg.
9 DZIEŃ
Przejazd pociągiem do Paranguá najpiękniejszą w Brazylii linią kolejową, biegnącą po stromym górskim zboczu ku nadbrzeżnej nizinie. Krótkie zwiedzanie miłego portu miejskiego w Paranguá, a następnie rejs statkiem na Ilha do Mel (Miodową Wyspę), będącą tropikalną oazą spokoju, gdzie można odpocząć na pięknych plażach albo spędzić czas aktywnie: pływając, surfując lub nurkując. Nocleg.
10 DZIEŃ
Odpoczynek na wyspie, a po południu powrót do Paranguá, i dalej, do Kurytyby. Nocny przejazd do Foz do Iguaçu.
11 DZIEŃ – Foz do Iguaçu (strona brazylijska).
Przyjazd do Foz do Iguaçu. Zakwaterowanie, krótki odpoczynek i przejazd do Parku Narodowego Iguaçu ($20). Podziwianie cudu natury – zespołu 275 wodospadów Iguaçu na rzece o tej samej nazwie, z których woda spada z wysokości 80 metrów. Możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji, dostępnych w Parku Narodowym:
– wycieczka rowerem, a potem statkiem i kajakiem po rzece – ok. 4h ($73 );
– raffting ($40);
– skok na linie z wysokości 50 metrów ($27);
– wizyta w usytuowanym tuż przy Parku Narodowym Parque das Aves – w ogrodzie z egzotycznymi ptakami strefy tropikalnej ($14).
12 DZIEŃ – Foz do Iguaçu (strona argentyńska).
Drugi dzień przygody z wodospadami, tym razem po stronie argentyńskiej. Po poprzednim, bardziej panoramicznym podziwianiu katarakt, w tym dniu będzie można podejść bardzo blisko do wodospadów. Całodzienna wizyta w Parku Narodowym Iguazú ($24). Koszt przejazdu do Parku Narodowego i z powrotem – $7.
Powrót do miasteczka, nocleg.
13 DZIEŃ
Przekroczenie granicy brazylijsko-paragwajskiej. Zwiedzanie zapory wodnej Itaipú ($12). Paragwaj jest największym na świecie eksporterem energii elektrycznej, uzyskiwanej z – również największej na świecie – hydroelektrowni. Została ona uwieczniona na banknocie o nominale 100 tys. guaraní. Obecnie generatory Itaipú zaspakajają niemal 80% paragwajskiego zapotrzebowania na energię elektryczną i 25% potrzeb Brazylii. Jednocześnie zapora wzbudza duże kontrowersje ze względów ekologicznych. Powrót do Foz de Iguaçu.
14 DZIEŃ
Przelot do Manaus, stolicy brazylijskiej Amazonii.
15, 16, 17 DZIEŃ
Fakultatywny pobyt w dżungli amazońskiej (ok. $550).
18 DZIEŃ
Przelot do Fortalezy, co stanowi powrót do cywilizacji! Miasto jest jednym z głównych portów rybackich i centrów handlowych, a także ważnym ośrodkiem rzemiosła artystycznego. Możliwość zakupu: koronek, haftów, ceramiki oraz wyrobów ze skóry. Spacer po mieście i wizyta w:
– Memorial da Cultura Cearense ($3), miejscu gromadzącym eksponaty dokumentujące historię stanu, gdzie można trafić na darmowe lekcje capoeiry;
– Centro Cultural Dragao do Mar, kompleksie złożonym z planetarium, kin, galerii sztuki;
– Muzeum Sztuki Współczesnej ($2).
Nocna impreza na jednej z plaż, lub w którymś ze znanych lokali miasta.
19, 20 DZIEŃ
Przejazd do Guajiru – urokliwej spokojnej wioski, położonej nad Atlantykiem i oddalonej o 130 km od Fortalezy. Dwudniowy pobyt w ośrodku surfingowym: możliwość surfowania, nauki surfingu lub po prostu odpoczynku przy basenie lub na plaży.
21 DZIEŃ
Nocny przejazd do Recife, stolicy stanu Pernamuco, miasta znanego z bogatego życia kulturalnego i równie bogatej oferty nocnych klubów. Recife to ważny ośrodek karnawałowy. Czasy świetności miasta przypadały głównie na XVII w., kiedy tutejszy port obsługiwał bogate plantacje trzciny cukrowej z okolic pobliskiej Olindy. Obecnie znajduje się tutaj wiele obiektów pamiętających czasy kolonialnej prosperity.
22 DZIEŃ
Zwiedzanie Recife: Starówka oraz Kościół Zakonu Św. Franciszka z przepiękną Złotą Kaplicą, Plac Pátio de Sao Pedro z Katedrą Sao Pedro dos Clérigos. Możliwość plażowania i/lub obejrzenia Oficina Cerâmica Francisco Brennand ($3) – wspaniałej ekspozycji prac znanego brazylijskiego ceramika i rzeźbiarza, znajdującej się w ogrodzie obiektu. Nocny przejazd do Salvadoru.
23 DZIEŃ
Przyjazd do Salvadoru, znanego też jako Bahia, który jest stolicą stanu o tej samej nazwie. To pierwsza stolica kraju, która przez dwa stulecia świetnie prosperowała jako ośrodek handlu cukrem, tytoniem, złotem, diamentami i pochodzącymi z Afryki …niewolnikami. Stąd miasto jest dziś nazywane afro-brazylijską perłą, bogatą w kulturowe dziedzictwo Afrykanów, którzy znaleźli w nowej ojczyźnie swoje miejsce i odcisnęli wyraźne piętno na tutejszej muzyce, tańcu, religii i kuchni… Salvador to stolica capoeiry, condomblé oraz karnawału, porównywanego z tym z Rio de Janeiro, i skutecznie z nim konkurującego. Nocleg
24 DZIEŃ
Zwiedzanie Salwadoru: dzielnic Pelourinho, Ciadade Baixa i Barra. Wizyta w Muzeum Afro-Brazylijskim ($2), w Kościele Św. Franciszka($3), na Largo Pelourinho, będącym miejscem handlu niewolnikami oraz wymierzania im chłosty, a także w Muzeum Sztuki Sakralnej ($3). Przejazd na Półwysep Itapagipe do Kościoła Najświętszej Marii Panny, będącego centrum afro-brazylijskiego kultu condomblé, znanego z licznych uzdrowień. Na ulicach miasta bardzo często można spotkać grupy, spontanicznie tańczące capoeirę.
Pożegnanie z Salvadorem i Brazylią w jednym z klubów capoeiry.
25 DZIEŃ
Wylot z Salwadoru. Przesiadka w porcie europejskim.
26 DZIEŃ
Przylot do Polski.

UWAGA: Brazylia jest niekiedy nieprzewidywalna, co wymaga improwizacji na miejscu, dlatego w powyższym programie – w zależności, np.: od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych, takich jak pogoda, sytuacja polityczna itp. – mogą nastąpić korekty i zmiany,  pozostające w gestii pilota.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                    

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2019-09-03 2019-09-27 9900 zł + 1400 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota,
- ubezpieczenie NNW i KL 30 000 EURO
- transport jak w programie: przeloty samolotami, pociągi, autobusy, taxi z i na lotniska  - noclegi: hostele/guest
  hous’y: pokoje często wieloosobowe

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

- wyżywienie (ok. 12 USD dziennie przy założeniu jedzenia w tanich bufetach), + 280 USD na:
- dodatkowe przejazdy taxi, opłata wylotowa z Brazylii,
-  dodatkowe bilety wstępu i wycieczki fakultatywnych oraz kosztów z nimi związanych (bez kosztów związanych z
   pobytem w dżungli).


DODATKOWE INFORMACJE

- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny. Dla osób
   chętnych do wycieczki do dżungli obowiązkowo szczepienie na żółtą febrę. 
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem; info@supertramp.pl lub na
   spotkaniu z pilotem ok. 7 dni przed wyjazdem;
 - grupa do 11 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

 

Galeria