facebook

SuperTramp

PÓŁNOCNE PERU + EKWADOR +  Galapagos

PÓŁNOCNE PERU + EKWADOR + Galapagos

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

NIEZNANA PÓŁNOC PERU – KOLEBKA NAJWAŻNIEJSZYCH KULTUR PREINKASKICH I TREKKING WOKÓŁ NAJWYŻEJ GÓRY KRAJU HUASCARÁN, ORAZ LEŻĄCY ZARÓWNO W ANDACH JAK I NA RÓWNIKU EKWADOR Z MAGICZNYMI WYSPAMI GALAPAGOS

KLUBOWICZE – zniżka 5 % ( od ceny w złotówkach).  Plan wyprawy do Peru i Ekwadoru jest autorskim programem BP „Supertramp”, powstałym przy współpracy Magdaleny Charczuk. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Wylot z Warszawy do Limy, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Transfer do hotelu, odpoczynek. Nocleg w Limie.
2 DZIEŃ
Lima, stolica Peru, leżąca nad Pacyfikiem i zamieszkana przez prawie 8,5 miliona mieszkańców. Zwiedzanie głównego placu Plaza de Armas; kościoła San Francisco ($5), Pałacu Arcybiskupiego oraz Muzeum Złota (wyroby rzemieślników prekolumbijskich ($15). Możliwość zwiedzenia innych muzeów, zaproponowanych przez pilota. Nocleg w Limie.
3 DZIEŃ
Przejazd do Huaraz w dolinie Callejón de Huaylas (3100 m n.p.m.). Po drodze, wizyta w starożytnych ruinach Sechín (ok. $4), jednej z najstarszych i najbardziej niezwykłych świątyń starożytnego Peru. Glinianą budowlę otaczają mury, ozdobione setkami kamiennych płyt. Płyty pokrywają reliefy, przedstawiające zwycięskich wojowników i wziętych do niewoli jeńców. Dokładnie widać, jaki los spotykał pokonanych wrogów: odcięte głowy, kończyny oraz wyprute wnętrzności miały być przestrogą dla potencjalnych przeciwników. Do dziś pozostaje tajemnicą, jak nazywał się lud, który wzniósł świątynię, ani jakie bóstwo tu czczono.
4 DZIEŃ
Wizyta w Chavín de Huántar (ok. $13), świątynnym kompleksie kultury Chavín, jednej z najstarszych w Peru (1300-300 p.n.e.). Jej wpływy religijne i kulturowe obejmowały bardzo rozległy obszar i trwały dłużej niż cesarstwo rzymskie. Siedmiohektarowe stanowisko rozprzestrzenia się wśród świątyń, placów oraz rzeźb i rysunków w kamieniu.
5-8 DZIEŃ
Trekking w okolicach Huascarán, najwyższej góry Peru - 6768 m n.p.m., na terenie Parku Narodowego Huascarán. Będzie to okazja do odbycia niezwykłej wycieczki, pod opieką wykwalifikowanych lokalnych przewodników, posługujących się językiem hiszpańskim i keczua. Podczas trekkingu Santa Cruz - Llanganuco zapoznamy się z krajobrazem, florą i fauną Parku Narodowego Huascarán. Trasa biegnie na wysokości od 2900 do 4750 m n.p.m.

OPIS TREKKINGU:
TREKKING W KORDYLIERZE BIAŁEJ, W PARKU NARODOWYM HUASCARAN: SANTA CRUZ – LLANGANUCO.
Będziecie mieli okazję odbyć niezwykłą wycieczkę, pod opieką  wykwalifikowanych przewodników posługujących się językiem hiszpańskim i quechua. Celem trekkingu Santa Cruz - Llanganuco jest zapoznanie się z krajobrazem, florą i fauną Parku Narodowego Huascaran. Większą część trasy pokonuje się pieszo, wspinając się lub schodząc. Będziecie mieli możliwość obcowania z cudowną przyrodą, na wysokości od 2.900 do 4.750 m n.p.m.

KOSZT: OK. 300 USD
CZAS TRWANIA: 4 dni/3 noce
WYSOKOŚĆ: 2900 m a 4750.m.
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: Średni
ODLEGŁOŚĆ DO POKONANIA: około 30 km
ŚREDNI CZAS MARSZU W CIĄGU DNIA: Od 5 do 8 h
TYP PODRÓŻY: Trekking
OKRES, W KTÓRYM ODBYWA SIĘ TREKKING: Kwiecień - Listopad
POCZĄTEK TRASY: Huaraz/Cashapampa
KONIEC TRASY: Vaquería/Huaraz
MAKSYMALNA I MINIMALNA TEMPERATURA: 20º C - 08º C

TRASA
1 DZIEŃ: HUARAZ (3090m) – CASHAPAMPA (2900m) – LLAMA CORRAL (3760m).
Wyruszamy z miasta Huaraz ok. 8 rano. Przez ok. 2 godziny busem pokonujemy trasę do wioski Cashapampa, gdzie czekają na nas tragarze i muły. Po drodze mijamy wsie: Carhuaz, Yungas, Caraz. Ok. 11 zaczynamy 5-godzinny trekking, którego celem będzie dojście do miejsca zwanego Llama Corral. Po drodze mijamy: górę Santa Cruz, wodospad Pacchururi, oraz typową roślinność tego regionu, między innymi popularna olchę, rosnącą nad rzeką Santa Cruz. Jest to odległość 6-8km i różnica poziomów wynosi ok. 860 metrów, aż do miejsca noclegu. Nocleg w Llama Corral.
2 DZIEŃ: LLAMA CORRAL (3760m) – TAULLIPAMPA (4250m).
Śniadanie ok. 7.30. Rozpoczęcie marszu ok. 08.30 z Llama Corral. Mijamy góry wiecznie pokryte śniegiem: Aguja, Caraz, Habas Raju, Qenual. Zobaczymy także laguny: Ichic Cocha i Jatun Cocha, a także roślinność występującą na tej wysokości: drzewo quenual, quishuar (drzewo rosnące w Andach nazywane quishuar lub incana; ma formę drzewa podobnego do topoli; posiada prawie białe, twarde i zwarte drewno, które było wysoce cenione w czasach Inków rzeźbiących w nim bogato zdobione posągi swoich bóstw; posągi te następnie palono w czasie święta zwanego Raimi; dziś odmiana ta ceniona jest ze względu na doskonałe drewno opałowe) oraz łupin andyjski. Dotarcie do Tullipapmy zajmie ok. 6 godz., do pokonania jest 7 km, a różnica wysokości tego dnia wynosi: 500m. Nocleg w Tullipampie.
3 DZIEŃ: TAULLIPAMPA (4250m) – PASO PUNTA UNION (4750m) – CACHINAPAMPA (3765m).
Śniadanie ok. 7.00, początek marszu ok. 7.30. Wychodzimy z Tullipampy, aby dojść po 2-3 h do najwyższego punktu naszej wyprawy Paso Punta Unión na wysokości 4750 m n.p.m. Z tego miejsca będziemy podziwiać doliny Santa Cruz i Juaripampa oraz Lagunę Taullicocha. Z tego miejsca przez doliną Huaripampa, mijając Laguny Morococha i Chaquicocha będziemy kierować się do Doliny Paria, skąd widać góry: Paria i Chacraraju. Przechodzimy przez las drzewa quenual w kierunku Cachinapampa na wysokości (3765 m n.p.m.). Marsz tego dnia trwa ok. 7-8 h, różnica wysokości 900 m n.p.m. Nocelg w Cachinapampie.
4 DZIEŃ: CACHINAPAMPA (3765m) – VAQUERIA – HUARAZ.
Śniadanie ok. 7.30-8.00. Wychodzimy z Cachinapampa aż do vaquería. Idziemy przez 3 h, w tym 2 h schodzimy mijając wioski Haripampa, Yanachaca i Collu , skąd zaczniemy wspinać się, aż do Vaquería gdzie zakończy się nasza podróż i wrócimy busem do Huaraz. Powrót trwać będzie ok. 5h, po drodze nadal podziwiamy piękne krajobrazy, między innymi widok na Huascarán najwyższy szczyt Kordyliery Białej i jednocześnie najwyższy szczyt Peru (6768 m n.p.m.) oraz dolinę Llanganuco, w której leżą dwie malownicze doliny: Chinancocha i Orconcocha.

W CENIE:
-Transport prywatny (na początku i na końcu wyprawy),
-Licencjonowany przewodnik,
-Asystent przewodnika przy grupach powyżej 8 osób,
-Kucharz,
-Wyposażenie kuchenne, stoły, krzesła, lampy,
-Namioty do spania, namiot do jedzenia, namiot do mycia, materace,
-Pełne wyżywienie,
-Tragarze i muły.
-Koń w razie konieczności,
-Apteczka,
-Bilet wejścia do Parku Narodowego Huascarán.

CENA NIE ZAWIERA:
-Śpiwór oraz inne przedmioty osobiste.
-Ubezpieczenie (jest pokryte przez Supertrampa)
-Wyżywienie w mieście.

9 DZIEŃ
Przejazd do Trujillo, które ze względu na bogactwo i elegancję nazywane jest „pańskim miastem”. To trzecie, co do liczby mieszkańców miasto Peru i najważniejszy ośrodek miejski na północy kraju. Na peryferiach miasta znajduje się Chan Chan – największe miasto epoki prekolumbijskiej wybudowane z glinianej cegły adobe oraz Huacas del Sol y de la Luna – kompleks archeologiczny będący stolicą kultury Mochica. Przejazd do Huanchaco, pobliskiej nadmorskiej wioski, będącej popularnym kurortem znanym ze słynnych łódek caballitos z trzciny totora, na których rybacy wypływają, co rano w morze. Możliwość plażowania i surfingu. Nocleg.
10 DZIEŃ
Wyjazd wcześnie rano do Chiclayo. Zakwaterowanie i krótki odpoczynek. Zwiedzanie Sipán, najlepiej opisanego grobowca Peru, znanego, jako grób władcy z Sipán (ok. $4). Jedno z najważniejszych światowych odkryć archeologicznych końca lat 80. XX wieku. Wieczorny spacer po Chiclayo. Nocny przejazd do Tumbes.
11 DZIEŃ
Możliwość odpoczynku na najlepszych i najmodniejszych plażach Peru: Punta Sal, Playa la Pena lub Máncora – peruwiańska mekka surferów. Nocleg.
12 DZIEŃ
Przekroczenie granicy peruwiańsko-ekwadorskiej w Aguas Verdes i przejazd do andyjskiej miejscowości Cuenca (2530 m n.p.m.). Wieczorny spacer kolonialnymi uliczkami trzeciego, co do wielkości miasta Ekwadoru, którego starówka została wpisana na listę UNESCO. Zakupy w sklepach z ręcznie wyrabianymi kapeluszami – panamy to jedna z najsłynniejszych wizytówek kraju, których główne zakłady i sklepy znajdują się właśnie w tym mieście.  Nocleg.
13 DZIEŃ
Poranne zwiedzanie Parku Narodowego Cajas (ok. $15), płaskowyżu pokrytego stepową roślinnością, słynącego z licznych jezior (ok. 270), rozlewających się wśród pięknych andyjskich szczytów. Park leży na wysokości od 3100 m. do 4450 m n.p.m. i znajdują się w nim ślady 96 preinkaskich wsi Indian Cañari.
14 DZIEŃ
Przejazd do Riobamby (2750 m n.p.m.), nazywanej „sułtanem Andów”, popularnej bazy wypadowej dla miłośników górskiej wspinaczki i turystyki wysokogórskiej. Riobamba otoczona jest licznymi wulkanami: Chimborazo, Tungurahua, Altar i Carihuairazo. Przez krótki czas była stolicą kraju. Po trzęsieniu ziemi z 1797 kompletnie zniszczona, a następnie szybko odbudowana.
15 DZIEŃ
Wycieczka do Rezerwatu de Producción de Fauna Chimborazo (ok. $10), na terenie, którego znajduje się wulkan Chimborazo (6310 m n.p.m.) najwyższy szczyt Ekwadoru, oraz wulkan Carihuairazo (5020 m. n.p.m.) Fakultatywnie: emocjonująca podróż koleją do Sibambe (ok. 5h). Pociąg zatrzymuje się w Alausí, by potem wjechać na efektowną trasę, zwaną Nariz del Diablo, pełną gwałtownych wzniesień i stromych spadków terenu, powrót do Riobamba (ok. $12).·
Uwaga! Pociąg nie kursuje codziennie, dlatego wycieczka nie zawsze jest możliwa do zrealizowania. Podróż do Guarandy wyboistą, nieutwardzoną drogą, z której roztacza się oszałamiający widok na wulkan Chimborazo. Spacer po kolonialnych uliczkach miasta, degustacja pysznych serów, z których słynie prowincja Bolivar, powrót do Riobamba (ok. $10). Nocleg.
16 – 17 DZIEŃ
Przejazd do Latacunga oraz dwudniowa jazda bajeczną, niebrukowaną trasą w wysokich Andach, znaną, jako Pętla Quilotoa, przy której leży Laguna Quilotoa, najpiękniejsze jezioro wulkaniczne w Ekwadorze, które powstało w kraterze wulkanu. Możliwość kilkugodzinnego spaceru najpierw w głąb krateru, a potem jego szczytem wokół jeziora. Gwarancja niezapomnianych widoków. (ok. $10).·
18 DZIEŃ
Przejazd do Quito (2850 m n.p.m.), stolicy kraju położonej w andyjskiej dolinie. Starówka Quito znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zwiedzanie miasta: Plaza de la Independencia, Monasterio de San Francisco, ulice Gracia Moreno i Calle Sucre, Plaza Santo Domingo; szczyt El Pacinello (ok. $1).
19 - 22 DZIEŃ (ok. $1200)
4-dniowa wycieczka na Wyspy Galapagos! Jest to archipelag 60 wysp i wysepek rozsypanych wokół równika na Oceanie Spokojnym, ok. 1000 km na zachód od wybrzeży Ekwadoru. Największe z nich to: Isabela (4,3 tys. km²), Santa Cruz, Fernandina, San Salvador, San Cristóbal, Santa María (Floreana), Española, Pinta, Marchena, Genovesa, Santa Fe, Wenman i Pinzon.
Wyspy Galapagos rozsławił Karol Darwin, który przypłynął tu w 1835 roku i obserwując florę i faunę wysp, stworzył swoją słynna teorię, o genezie powstawania gatunków.
Największą atrakcją wyprawy jest możliwość obserwowania zwierząt, wśród nich licznych endemitów. Żyją tu: głuptaki (niebiesko-, czerwononogie), fregaty, uchatki, lwy morskie, legwany (morskie i lądowe), kormorany, pingwiny, rekiny, płaszczki, delfiny, albatrosy, pelikany, zięby dzięciołowe i oczywiście żółwie, których występuje tu 19 endemicznych gatunków. Najbardziej znany jest żółw olbrzymi, od którego wyspy wzięły nazwę.
23 DZIEŃ
Powrót samolotem do Quito i przelot do Europy.
24 DZIEŃ
Przylot do Warszawy

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2019-11-08 2019-12-01 9900 PLN Zamknięte
2020-11-06 2020-11-29 9900 PLN Zamknięte
2021-11-05 2021-11-28 9900 PLN Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota,
- ubezpieczenie NNW i KL 30 000 EURO
- transport jak w programie: przeloty samolotami, pociągi, autobusy, taxi z i na lotnisko;
- noclegi: hotele/guest house’y (pokoje 2 – 3 - 4 osobowe), za doplatą jedynki jeśli w hotelu jest miejsce
  (w czasie wycieczek fakultatywnych czasami zdarzają się pokoje 4-5-6- osobowe).

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie (min. 400 USD) + ceny biletów wstępu i wycieczek fakultatywnych oraz kosztów z nimi związanych (orientacyjne ceny podane w nawiasach).

DODATKOWE INFORMACJE
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny. Dla osób
   chętnych do wycieczki do dżungli obowiązkowo szczepienie na żółtą febrę.
- przejazd przez wysokie góry (ok. 5000 m n.p.m.) i częściowe przebywanie na dużych wysokościach ok. 3600 m
   n.p.m.
- profilaktyka przeciwmalaryczna /ryzyko zarażenia niewielkie/;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem; info@supertramp.pl lub telefonicznie.
- grupa do 12 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

Galeria