facebook

SuperTramp

ROSJA PÓŁNOCNA : REP. KARELII, WYSPY SOŁOWIECKIE I CARSKI PETERSBURG

ROSJA PÓŁNOCNA : REP. KARELII, WYSPY SOŁOWIECKIE I CARSKI PETERSBURG

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

ROSJA PÓŁNOCNA  REPUBLIKA KARELII, WYSPY SOŁOWIECKIE I CARSKI PETERSBURG

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”, przygotowanym przez Małgorzatę Kukułkę-Sydorczuk.

Podróż na Rosyjską Północ, do krainy jezior, wysp i dziewiczych lasów. Republika Karelii, etniczna kolebka północnorosyjskiego ludu Karelów, nieskalana nawałą mongolsko-tatarską, zachowała wiele ze swojej autentyczności. Do dziś urzeka licznymi pamiątkami kultury materialnej i duchowej, sztuką ludową, a także starodawnymi obyczajami i obrzędami.  Drewniana architektura położonych na jeziorach Ładoga i Onega malowniczych wiosek i skansenów, rozmach i przepych carskiego Petersburga, surowy klimat Wysp Sołowieckich, mekki Białomorza, oraz  przychylność i otwartość mieszkańców otworzą w każdym przybyszu prawdziwą „rosyjską duszę”.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie w Warszawie rano. Przejazd do Terespola autobusem/pociągiem. Przekroczenie granicy polsko-białoruskiej. Przejazd transgranicznym pociągiem do Brześcia. Wyjazd z Brześcia do Petersburga pociągiem ,,plackartnym’’.
UWAGA: Istnieje możliwość przelotu bezpośredniego z  Warszawy do Petersburga.

2 DZIEŃ
Poranny przyjazd. Zakwaterowanie. Zwiedzanie Petersburga, stolicy imperium: Newski Prospekt, najsłynniejsza ulica Petersburga, opisywana przez wielu pisarzy, m.in. Gogola i Dostojewskiego; Pole Marsowe z pomnikiem rewolucjonistów; Nowa Holandia, mała wyspa w centrum miasta; Teatr Maryjski; Monastyr i Instytut Smolny, utożsamiany z bolszewickim Październikiem; Sobór Kazański, symbol rosyjskiego zwycięstwa nad Napoleonem; Krążownik Aurora, symbol Leningradu i rewolucji październikowej. Możliwość zwiedzania Muzeum Rosyjskiego. Nocleg.

3 DZIEŃ
Kontynuujemy zwiedzanie Petersburga: Spas-na-Krowi, cerkiew Chrystusa Zmartwychwstałego, w stylu rusko-bizantyjskim; Sobór św. Izaaka, wzniesiony w hołdzie świętemu cerkwi, którego dzień przypada w dzień urodzin Piotra I; Ermitaż, była rezydencja kolejnych carów oraz miejsce bolszewickiego szturmu w 1917 r., obecnie muzeum z ponad 3 milionami eksponatów, rozmieszczonych w 365 komnatach; gmach Admiralicji i Plac Dekabrystów z Miedzianym Jeźdźcem, znanym symbolem Petersburga. Wyspa Pietrogradzka i wyspa Zajęcza, na której Piotr Wielki wybudował twierdzę, nawiązującą do ruskiej tradycji wznoszenia kremli. Na terenie warowni: sobór św. Piotra i Pawła, z grobami Romanowów; bastion Trubieckoja, więzienie o zaostrzonym rygorze, w którym przetrzymywany był m.in. Tadeusz Kościuszko. Nocleg.

4 DZIEŃ
Wyjazd do historycznego Nowogrodu Wielkiego, stolicy dawnej Republiki Nowogrodzkiej, średniowiecznego centrum kupiectwa i rzemiosła oraz siedziby szkoły ikon.  Miasto, malowniczo położone nad rzeką Wołchow, zostało założone w IX w. przez normańskiego wodza Ruryka. Wspaniałość grodu i jego bohaterów opisują najstarsze kroniki ruskie. Zwiedzanie strony sofijskiej (UNESCO): Kreml; Sobór Sofijski, uważany za najstarszą budowlę sakralną w Rosji. Dzielnica kupiecka, położona na prawym brzegu rzeki, centrum handlu, gdzie książę Jarosław miał swój dwór. Powrót do Petersburga. Nocleg.

5 DZIEŃ
Wyjazd do Carskiego Sioła (UNESCO), zespołu pałaców i parków, wybudowanych z rozkazu carycy Elżbiety dla upamiętnienia matki, carycy Katarzyny I. W skład zespołu wchodzą: Pałac Katarzyny z Bursztynową Komnatą, łaźnie pompejańskie, Agatowe Komnaty, wiszący ogród, Park Katarzyny z Wielkim Stawem i Skrzypiącym Pawilonem, Park Aleksandrowski, Liceum Cesarskie, najbardziej elitarna rosyjska szkoła tamtych czasów, w której uczył się Aleksander Puszkin. Powrót do Petersburga. Możliwość wyprawy do twierdzy morskiej Kronsztad, położonej na wyspie Kotlin. Historia miejsca jest nierozerwalnie związana z Piotrem I – założony przez niego fort miał bronić stolicy imperium. Jeszcze do niedawna, Kronsztad był zamkniętą bazą Radzieckiej Floty Bałtyckiej. Powrót do Petersburga. Nocleg.

6 DZIEŃ
Wyjazd do Peterhofu (UNESCO), letniej rezydencji carów, malowniczo położonej na południowym brzegu Zatoki Fińskiej. Według planów Piotra I, rezydencja miała powstać na wzór dworów europejskich, a także być pomnikiem zwycięskiej bitwy ze Szwedami o dostęp do Morza Bałtyckiego. Głównym elementem zespołu pałacowego jest Wielki Pałac z kaskadą, której woda spływa przez Kanał Morski do Zatoki Fińskiej. Całość otoczona jest parkami z mnóstwem rzeźb, pawilonów i fontann. Powrót do Petersburga. Przejazd pociągiem do Pietrozawodska.

7 DZIEŃ
Przyjazd do Pietrozawodska, stolicy Karelii. Możliwość rejsu statkiem na wyspę Kiży, położoną na jeziorze Onega. Centrum jednego z najpiękniejszych zakątków Rosji zajmuje skansen architektury drewnianej (UNESCO). Na jego terenie znajduje się ponad 80 obiektów  tradycyjnej architektury rosyjskiej z XIV-XIX wieku: zdobione chaty, kapliczki, młyny i cerkiew Przemienienia Pańskiego z 22 kopułami, perła budownictwa drewnianego. Powrót do Pietrozawodska. Wyjazd do Sortawały.

8 DZIEŃ
Poranny przyjazd do Sortawały, skąd popłyniemy statkiem na położoną na jeziorze Ładoga Wyspę Walaam, nazywaną  Atosem Północy. Na wyspie, w otoczeniu dzikiej przyrody, wznosi się zespół architektoniczny jednego z najważniejszych prawosławnych klasztorów w Rosji. Powrót do Sortawały. Odjazd do Pietrozawodska.

9 DZIEŃ
Przyjazd do Pietrozawodska. Jazda pociągiem do Białomorska, miasta położonego nad brzegiem Morza Białego, u ujścia rzeki Wyg. W jego granicach znajduje się ostatnia, 19. śluza Kanału Białomorsko-Bałtyckiego, otwierająca wyjście na morze. Tzw. Biełamorkanał został zbudowany w rekordowo krótkim czasie w latach 30. na rozkaz Stalina. Dzieło katorżniczej pracy  więźniów Gułagu, przetrzymywanych na Wyspach Sołowieckich, miało być uwieńczeniem pierwszego planu pięcioletniego. Nocleg w Białomorsku.

10 DZIEŃ
Rejs statkiem na Wyspy Sołowieckie, położone na Morzu Białym. W skład archipelagu wchodzi 6 wysp. Miejsce szczególne, utożsamiane przede wszystkim ze stalinowskim Gułagiem, systemem obozów pracy przymusowej, których zalążkiem stał się SŁON, Sołowiecki Łagier Specjalnego Przeznaczenia. W łagrach więzieni byli wrogowie rewolucji i niepoprawne politycznie osoby, których ciężka praca miała służyć budowie komunizmu. Zwiedzanie sołowieckiego kremla (UNESCO), spacer po wyspie. Nocleg.

11 DZIEŃ
W zależności od warunków pogodowych i zgody kapitanatu portu, wyprawa statkiem na Bolszoj Zajackij, sąsiednią wyspę archipelagu. Zwiedzanie:  zagadkowe labirynty, związane z pogańskimi obrzędami i totemizmem rdzennej ludności Białomorza; drewniana cerkiew św. Andrzeja Apostoła, zbudowana z okazji wizyty Piotra I; pierwsza w Rosji kamienna przystań; spacer po wyspie. Powrót na Bolszoj Sołowieckij. Spacer 12-kilometrowymi, malowniczymi drogami wyspy na górę Siekirnaja, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Nocleg.

12 DZIEŃ
Kontynuujemy zwiedzanie Wysp Sołowieckich. Możliwość rejsu na wyspę Anzer, drugą co do wielkości w archipelagu, lub na Bolszoj Muksałmy. Nocleg.

13 DZIEŃ
Powrót z wysp do Białomorska. Odjazd pociągiem do Petersburga.

14 DZIEŃ
Przyjazd do Petersburga. Przesiadka na pociąg do Brześcia.

15 DZIEŃ
Przyjazd do Brześcia. W przypadku dysponowania większą ilością czasu, istnieje możliwość zwiedzenia twierdzy brzeskiej, położonej przy ujściu rzeki Muchawiec do Bugu. Zespół fortyfikacji został wzniesiony w XIX wieku, w miejscu prastarego siedliska słowian nadbużańskich, jako zachodni fort Imperium Rosyjskiego. Od 1919 r. twierdza należała do Polski. W czasie procesu brzeskiego więziono tu działaczy opozycji parlamentarnej Centrolewu. Przekroczenie granicy białorusko-polskiej. Przejazd pociągiem/autobusem z Terespola do Warszawy. Przyjazd w godzinach wieczornych.

 

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2019-06-26 2019-07-09 5800 PLN lista rezerwowa Zamknięte
2020-06-26 2020-07-09 5800 PLN Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

 

W CENIE WYPRAWY:
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota,
- ubezpieczenie KL i NNW 30  000 EURO
- transport: kolej, autobusy, promy, miejscowa komunikacja itp.,
- noclegi: hotele turystyczne/ kwatery prywatne
- wizy białoruskie i rosyjskie, (do wiz 4 zdjęcia  -  takie jak do paszportu -  nie starsze niz. 6 miesięcy!!!)
- voucher turystyczny do Rosji
- podatek VAT, składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.


WE WŁASNYM ZAKRESIE:
Wyżywienie, fakultety, bilety wstępu itp. (w sumie min. 400 USD)

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe ale zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
- grupa do 12 osób.
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
-szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem  supertramp@supertramp.pl lub na spotkaniu z pilotem ok. 7 dni przed wyjazdem.


 

Galeria