facebook

SuperTramp

CAMPING AFRICA - KENIA TANZANIA UGANDA  ( + opcja GORYLE)

CAMPING AFRICA - KENIA TANZANIA UGANDA ( + opcja GORYLE)

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

CAMPING AFRICA – KENIA UGANDA TANZANIA
+opcja GORYLE

 

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem Oli Bednarskiej, przygotowanym dla BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc. Szukasz prawdziwej przygody? Od zawsze marzysz o Afryce? Chcesz zobaczyć dzikie afrykańskie zwierzęta, ale także być blisko ludzi? Jesteś odporny na trudy i niewygody podróży, otwarty na innych i gotowy zabrać w drogę własny namiot? Być może ta wyprawa jest właśnie tym, czego szukasz.

IDEA WYJAZDU
Wyprawy do Afryki były zawsze drogie i dla wielu pozostawały jedynie w sferze marzeń, a to dlatego, że w całości były realizowane przy pomocy lokalnych kontrahentów, wiązały się z wynajmowaniem samochodów i kierowców, a w ich programach znajdowały się głównie parki narodowe, do których dzienny wstęp kosztuje kilkadziesiąt dolarów. Chcemy to zmienić i uczynić z Afryki kierunek bardziej przystępny, znajdujący się w zasięgu ręki i portfela, bez jednoczesnej konieczności rezygnowania z pokazania Ci tego, co w Afryce najpiękniejsze. Jak to możliwe? Zmieniamy sposób podróżowania. Stawiamy na lokalny transport – ten sam, na którym polegają rdzenni Afrykanie. Ramię w ramię z nimi będziemy pokonywać niezmierzone przestrzenie Czarnego Lądu.  Zamiast tracić pieniądze na noclegi w nieciekawych hotelach, zabierzemy z Polski namioty i rozbijemy je na pięknie położonych polach kempingowych, z dala od dużych miast, za to blisko zachwycającej przyrody.
Chcemy Ci pokazać miejsca nie zadeptane przez turystów, a przecież nie mniej atrakcyjne! Nie zabierzemy Cię na szczyt Kilimandżaro (to kosztuje $1200 od osoby), ale wprowadzimy Cię na jeden ze wspaniałych wulkanów w paśmie Wirunga w Ugandzie, na które wspinają się nie setki osób dziennie, a zaledwie kilka.  Dzięki temu, na koniec wyjazdu, zabierzemy Cię do najsłynniejszych i najpiękniejszych parków narodowych Afryki Wschodniej – na prawdziwe safari po bezkresnych równinach Serengeti, do krateru Ngorongoro w Tanzanii i do Parku Narodowego Amboseli w Kenii, gdzie na tle potężnego Kilimandżaro przechadzają się słonie, lwy i żyrafy. Jeżeli chcesz poznać prawdziwe oblicze Afryki, przemierzać kontynent razem z jego mieszkańcami, poznać ich i być blisko nich, odwiedzić miejsca położone z dala od utartych turystycznych szlaków, ale także zobaczyć najsłynniejsze zakątki Czarnego Lądu, to ta wyprawa jest właśnie dla Ciebie.
Do kogo adresowany jest ten program? Do wszystkich osób otwartych na świat i miłośników prawdziwej przygody. Nie musisz być wysportowany, ale dobra kondycja fizyczna jest konieczna, byś na takim wyjeździe dobrze się czuł. Musisz być w stanie nosić swój plecak w upale i pod górkę. Musisz być tolerancyjny i cierpliwy, gdyż warunki, w jakich będziemy podróżowali, dalekie są od komfortu (z wyjątkiem safari). Czekają nas wielogodzinne przejazdy przeładowanymi autobusami w ścisku i upale. Musisz być w stanie przymknąć oko na standard i hałaśliwość lokalnych hotelików, w których warunki znacznie odbiegają od tego, do czego przywykliśmy w Europie. Jeśli jesteś gotowy na to wszystko, to wiedz, że Afryka wszelkie te trudy wynagrodzi Ci z nawiązką. Daj się porwać przygodzie i zostań pionierskim uczestnikiem pierwszej na polskim rynku, prawdziwie trampingowej wyprawy do Afryki Wschodniej!

PROGRAM

1 DZIEŃ
Przelot z Warszawy do Nairobi z przesiadką. Nocleg w hotelu klasy turystycznej

2 DZIEŃ
Po śniadaniu przejazd matatu (minibusem, funkcjonującym jak autobus publiczny) do miejscowości Naivasha, a stamtąd przejazd kolejnym matatu nad jezioro Naivasha. Nocleg na kempingu Top Camp na wzgórzu nad jeziorem. Pole namiotowe nie tylko zapewnia wspaniały widok na jezioro, ale jest również rozległym ogrodem, pełnym wspaniałych okazów botanicznych. Wieczorem samodzielne gotowanie kolacji na ognisku.

3 DZIEŃ
O świcie jedziemy na wypożyczonych rowerach do Hell’s Gate National Park. Jest to jedyny w Afryce Wschodniej park narodowy, do którego można wejść pieszo lub wjechać rowerem (brak drapieżników). Trasa obejmuje 8 km i kończy się we wspaniałym wąwozie sezonowej rzeki, od którego nazwę wziął park (Piekielne Wrota). Po drodze można podziwiać zebry, żyrafy, pawiany, strusie, a czasami także, uwaga, bawoły afrykańskie. Wszystko niemalże na wyciągnięcie ręki. Po południu powrót na pole namiotowe, czas wolny. Kolacja w wiosce nad jeziorem, nocleg na kempingu.

4 DZIEŃ
Wcześnie rano rejs łodzią po jeziorze Naivasha w poszukiwaniu hipopotamów i egzotycznych ptaków; śniadanie i przejazd do Eldoret. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

5 DZIEŃ
Po śniadaniu przejazd matatu na granicę ugandyjską. Po załatwieniu formalności wizowych, przejazd do Mbale i dalej do Sipi. Tutaj znajdują się najsłynniejsze w Ugandzie wodospady, położone w przepięknej okolicy. Nocleg na polu namiotowym z widokiem na jeden z nich.

6 DZIEŃ
Rano wyruszymy na 4-godzinny spacer, w czasie którego będziemy podziwiać 3 wodospady, odważni będą się mogli wykąpać w rzece; przyjrzymy się z bliska codziennemu życiu afrykańskiej wsi. Po południu będziemy podziwiać zachód słońca, poznamy tajniki produkcji lokalnego piwa oraz nauczymy się obierać zielone banany matoke. Nocleg na polu namiotowym.

7 DZIEŃ
Rano przejazd do Jinja. Zwiedzanie Jinja. To tu właśnie zaczyna się Nil, tak przynajmniej  twierdzą Ugandyjczycy, bo Burundyjczycy mają już całkowicie odmienne zdanie. Zejdziemy do samego źródła wielkiej rzeki, zwiedzimy malownicze miasteczko oraz jego kolorowy targ warzywny. Nocleg na polu namiotowym w pobliżu Jinja, z widokiem na Nil.

8 DZIEŃ 
Chętni będą mogli przeznaczyć ten dzień na ekscytujący rafting po Nilu (stopień 5, ok. $130). Późnym popołudniem przejazd matatu do Kampali. Nocleg w schronisku młodzieżowym, sale zbiorowe.

9 DZIEŃ
Wcześnie rano, po śniadaniu, przejazd autobusem publicznym z Kampali do miejscowości Fort Portal. Stamtąd taksówką publiczną (samochód osobowy, funkcjonujący jak autobus), na malowniczo położone nad jeziorem Nkuruba pole namiotowe na prawdziwej afrykańskiej wsi. Kemping prowadzi lokalna społeczność, dochód z biwaku przeznaczony jest na potrzeby wspólnoty (szkoła, leki, itp.). Oprócz jeziora, atrakcją są tu wścibskie, wszędobylskie biało-czarne małpy. Kolacja na polu namiotowym, nocleg.

10 DZIEŃ
Dziś wyruszymy na pieszą wycieczkę po dolinie jezior kraterowych, z których słynie okolica. Odwiedzimy pobliskie wsie, plantacje bananów, zrobimy zakupy na wiejskim targu. Wieczorem, na polu namiotowym, pokaz tradycyjnych tańców ugandyjskich. Kolacja i nocleg na polu namiotowym.

11 DZIEŃ
Całodzienny przejazd matatu, z przesiadkami, do miejscowości Kabale. Nocleg w salach zbiorowych jedynego w miasteczku muzeum, które jest także centrum kulturalnym, hotelikiem, restauracją, itp.

12 DZIEŃ
Po śniadaniu przejazd publiczną taksówką do Kisoro, i dalej na pole namiotowe u stóp pasma wulkanów Wirunga. To niezwykłe pasmo składa się z 8 wulkanów (z których dwa są czynne), położonych niemalże w jednej linii na granicy Ugandy, Rwandy i Demokratycznej Republiki Kongo. To właśnie na tym terenie żyje ponad połowa światowej populacji goryli. Nocleg i kolacja na polu namiotowym.

13 DZIEŃ
Wstajemy wcześnie rano, ponieważ czeka nas całodzienny trekking na wulkan Gahinga (3474 m n.p.m., 5-6h) ($80) . Ze szlaku będziemy najpierw podziwiać pierwotne lasy bambusowe, w wyższych partiach czekają na nas fantastyczne widoki na okolicę, a na koniec malowniczy krater. Po powrocie nocleg i kolacja na kempingu.
Uwaga! W zależności od dostępności miejsc, zamiast wspinaczki na wulkan, możliwe jest zorganizowanie wycieczki, pozwalającej na bliskie spotkanie z gorylami (dodatkowy koszt $650/os.).

14 DZIEŃ
Powrót do Kabale i przejazd nad brzeg jeziora Bunyonyi. Dalej możemy już liczyć tylko na własne siły. Wiosłując przez ok. 30 minut w prawdziwym afrykańskim canoe, dotrzemy do jednej z kilkudziesięciu wysepek na jeziorze, gdzie zanocujemy na polu namiotowym. Po wyczerpującej wspinaczce dnia poprzedniego, dzień przeznaczony na relaks i odpoczynek w prawdziwie rajskim otoczeniu. Miłośnicy kajakarstwa, za niewielką opłatą, mogą popłynąć na samodzielną eksplorację jeziora.

15 DZIEŃ 
Rano, po śniadaniu wracamy do Kabale, skąd matatu lub autobus zabierze nas do Masaki. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

16 DZIEŃ
Przejazd z Masaki do Bukoby  w Tanzanii, małego miasteczka położonego nad brzegiem Jeziora Wiktoria. Wczesnym popołudniem przeprawa szybką łodzią przez największe jezioro Afryki (ok. 4h) do Mwanzy. Przejazd do hotelu zakwaterowanie i nocleg w hotelu klasy turystycznej.

17 DZIEŃ 
Zwiedzanie Mwanzy, wizyta na miejskim targu, w porcie rybackim i w dzielnicy willowej bogatych Tanzańczyków. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

18 DZIEŃ
Wstajemy o świcie i wsiadamy do autobusu do Arushy. Czeka nas całodzienna podróż po wyboistych afrykańskich drogach. Za pociechę będą nam służyć wspaniałe widoki. Wieczorem docieramy do miejscowości Arusha. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i zasłużony odpoczynek.

19 DZIEŃ  
Dziś wyruszamy na prawdziwe, afrykańskie safari, takie z własnym kucharzem i w najpiękniejszych parkach Afryki Wschodniej. Wcześnie rano, po śniadaniu, wyruszamy do jednego z najsłynniejszych parków w Afryce – Serengeti. W języku Masajów słowo Serengeti,  oznacza „bezkresne równiny”, ale są to jednocześnie równiny kipiące życiem.
To olbrzymi teren, dlatego będziemy go eksplorować cały dzień. Można tu zobaczyć, liczone w tysiącach, zebry, antylopy gnu oraz wiele innych afrykańskich zwierząt – od trudnych do uchwycenia obiektywem aparatu fotograficznego lampartów, przez bezceremonialnie obalające drzewa słonie, po hipopotamy, blokujące rzekę swoimi opasłymi, leniwymi cielskami. Kolacja na polu namiotowym na terenie Serengeti; zasypiamy w namiotach przy odgłosach dzikiej sawanny.

20 DZIEŃ  
Nie pośpimy długo. Musimy wstać wcześnie, bo tak robią afrykańskie zwierzęta. Do południa będziemy wędrować po parku, a po obiedzie wyruszymy w kierunku krateru Ngorongoro. Chętni będą mieli okazję odwiedzić wieś Masajów (ok. $15). Po południu rozgościmy się na polu namiotowym na terenie obszaru chronionego Ngorongoro.

21 DZIEŃ
Wyruszamy na eksplorację wspaniałego krateru Ngorongoro. To największa kaldera na świecie, od tysięcy lat zamieszkana przez liczną zwierzynę, która nigdy stąd nie migruje. Można tu zobaczyć wszystkie gatunki afrykańskich zwierząt, w tym także czarnego nosorożca (gatunek szczególnie narażony na wyginięcie i niezwykle trudny do upolowania obiektywem aparatu). Chociaż na dnie krateru znajduje się ogromne jezioro, nad którym żyje mnóstwo flamingów, to lunch zjemy przy mniejszym zbiorniku wodnym, w towarzystwie mniej płochliwych od flamingów hipopotamów. Po południu przejazd nad piękne jezioro Eyasi, gdzie podziwiać będziemy zachód słońca, a jak szczęście dopisze, to i rzesze flamingów. W okolicy mieszkają plemiona, należące do najbardziej pierwotnych w tej części Afryki; odwiedzimy wieś plemienia Hadzabe. Nocleg i kolacja na polu namiotowym.

22 DZIEŃ
Rano po śniadaniu wracamy do Kenii. Na przejściu granicznym w Namanga przesiądziemy się do minibusów typu „safari” (otwierany dach, siedzenie przy oknie dla każdego). Po południu docieramy na pole namiotowe na terenie parku narodowego Amboseli. To bardzo mały park, jednak oferujący niepowtarzalne widoki! To właśnie tutaj można sfotografować liczne stada słoni na tle ośnieżonych szczytów Kilimandżaro, które wydają się być nieomalże w zasięgu ręki. Oprócz słoni, z których park słynie, ochoczo zaczepiają turystów pawiany; podziwiać można także żyrafy, zebry i antylopy. W parku znajdziemy się późnym popołudniem, i od razu wyruszymy na krótkie safari.

23 DZIEŃ
Po śniadaniu wyruszamy na safari po parku narodowym Amboseli, to nasze pożegnanie z afrykańską sawanną. Obiad i przejazd na lotnisko w Nairobi, wylot do Warszawy

24 DZIEŃ 
Przylot do Warszawy.

UWAGA!
Ważna informacja dotycząca promu na trasie Bukowa-Mwanza (Tanzania, dzień 19).

 

 

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2023-07-29 2023-08-21 9900 PLN + 2500 USD Zamknięte

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
- przeloty samolotem;
- transport na całej trasie transportem (transport publiczny, wynajęty bus, wynajęte samochody terenowe, prom po Jez. Wiktorii);
- opiekę polskiego pilota wycieczek, oraz kierowcy/przewodnika podczas podróży wynajętym transportem;
- noclegi w hotelach turystycznych i guesthousach (pokoje dwu/trzyosobowe, miejscami dormitoria sale wieloosobowe), 
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

 PARKI NARODOWE:
- Hell’s Gate National Park –Kenia. (bilet  zawiera wstęp do parku i  wynajem roweru)
- w czasie Safari (parki narodowe Serengeti, Ngorongoro i Amboseli: kucharza i wyżywienie (3 posiłki), nie obejmuje napojów, wydatków natury osobistej).
- wszelkie pozwolenia i opłaty drogowe.
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, składka TFG, podatek VAT.
 
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- kosztów wiz ok. 150 USD (wyrabiane na granicach)
- wyżywienia ok. 10 USD/dzień (poza safari gdzie wyżywienie jest w cenie)
- obowiązkowych napiwków i „łapówek” – ok. 25 USD . 
- przewodnicy lokalni (Uganda jez. kraterowe, Kenia – Hell’s Gate NP): ok. 20 USD/ os.
- Wizyta we wsi Masajów w Ngorongoro ok. 15 USD/ os. 
* - podane koszty, są orientacyjne i mogą ulec zmianie.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem lub telefonicznie
DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie obowiązkowe na żółtą febrę (żółta książeczka szczepień),
- szczepienia zalecane: błonica, tężec, poliomielitis, dur brzuszny, żółtaczka A i B
- profilaktyka antymalaryczna zalecana
- grupa 9-12 osób

 

 

Galeria