facebook

SuperTramp

ARMENIA

ARMENIA

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 %. Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”.
Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.


PROGRAM:
1 DZIEŃ
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Erewania z przesiadką w jednym z portów europejskich.

2 DZIEŃ
Przylot do stolicy Armenii. Zakwaterowanie. Zwiedzanie miasta zaczniemy od alei z Teatrem Opery i Baletu, prowadzącej do Placu Republiki, po drodze iście postsowieckie klimaty, obecne nie tylko w architekturze budynków rządowych - przeplatane klimatem starego Erewania: zaciszne kafejki, kramy z rękodziełem, stare podwórza, miejski bazar itd. Cerkiew św. Grzegorza, Cerkiew św. Zoravor, spacer po słynnych erewańskich kaskadach (wys. 500 m), skąd rozpościera się panorama miasta i widok na Ararat (5137 m). Możliwość zwiedzania wraz z degustacją słynnej Fabryki Koniaków „Ararat” (ok 40 USD). Wieczorem – spacer na Plac Republiki z „tańczącymi fontannami” – miejsce spotkań mieszkańców stolicy. Czas wolny. Nocleg w Erewaniu.

3 DZIEŃ
Rano zwiedzanie Matenadaranu - Muzeum Manuskryptów z największą na świecie kolekcją rękopisów. Przejazd do Eczmiadzyn (UNESCO) – ormiańskiego Watykanu. W drodze powrotnej – zwiedzanie ruin bazyliki w Zvartnoc. Przejazd do twierdzy - kompleksu klasztornego Khor Virap (tłum. „jama”), u podnóża Araratu. Pod klasztorem znajduje się więzienie – jama, w którym przetrzymywany był św. Grzegorz Oświeciciel. Z terytorium monasteru roztacza się widok na biblijny Ararat. Podczas zwiedzania chłoniemy lokalne klimaty, docierając do miejsc, które jednych zaskoczą swoim pięknem, inne z kolei przerażą, typowym dla krajów postradzieckich nieładem. Powrót do Erewania. Czas wolny. Uroki nocnej stolicy. Nocleg.

4 DZIEŃ
Przejazd do skalnego kompleksu klasztornego Geghard (IV w., UNESCO), jednego z najbardziej mistycznych w tej części Armenii. Według legendy założony został przez św. Grzegorza Oświeciciela. Tu przechowywano kopię Longina, którą przebito bok Chrystusa. Na terenie kompleksu znajdują się liczne chaczkary (ormiańskie kamienne płyty wotywne). Zwiedzanie Garni – starożytnej świątyni Słońca – Mitry (I w. n.e.), wybudowanej na wzór świątyń greckich. Wizyta w tradycyjnym domu ormiańskim: degustacja kuchni ormiańskiej,  master – class w pieczeniu ormiańskiego chleba itd. (ok. 30 USD). Nocleg.

5 DZIEŃ
Wcześnie rano kilkugodzinny przejazd na północ Armenii, w kierunku górniczego miasteczka Alaverdi nad rzeką Debed, w prowincji Lori. Cofniemy się do wczesnych lat 70. Wciąż czynna, nieco podupadła fabryka z pięknym, górskim krajobrazem w tle tworzy przytłaczający widok. Nocleg w Alaverdi.

6 DZIEŃ
Spacer do wioski z kompleksem klasztornym Sanahin (ok. X – XI w., UNESCO). Był to jeden z najsłynniejszych ośrodków kultury duchowej tamtych czasów. Dla chętnych – zwiedzanie muzeum Artioma Mikojana, twórcy MiGów. Muzeum prowadzone jest przez krewną braci Mikojan. Następnie zwiedzanie kompleksu w Haghpad (X w. UNESCO), położony nad Kanionem Debed, mroczny jak z krainy Mordoru. Przejazd do Odzun. Zwiedzanie bazyliki monasteru z VI w. Przejazd do miejscowości Achtala, zwiedzanie byłej twierdzy i monasteru Achtala (X w.) Powrót do Alaverdi. Nocleg.

7 DZIEŃ
Przejazd nad „Morze Armenii” -  Jezioro Sevan, położone na wysokości ok. 1900 m n.p.m. Po drodze zwiedzimy dwunastowieczne klasztory Goshavank, ze słynną biblioteką i Hagharcin (UNESCO). Sevan jest jedynym kurortem wypoczynkowym kraju. Wzdłuż linii brzegowej rozsiane są skromne domki „na wzór” kempingowych w sąsiedztwie luksusowych hoteli. Odpoczynek nad Sevanem. W przybrzeżnych „budkach” warto spróbować dań rybnych, raków. Wieczorem – imprezy. Nocleg w domkach.

8 DZIEŃ
Przejazd na południe Armenii w kierunku monasteru Tatew (X w.), ulokowanego na bazaltowym płaskowyżu. Tu rozwinęła się szkoła miniatur manuskryptów ormiańskich. Droga prowadzi przez naturalnie powstały tzw. Diabelski Most – unikalny pomnik przyrody nad rzeką Worotan. Przejazd najdłuższą na świecie pasażerską kolejkę linową (5,7 km) nad kanionem rzeki Worotan, do twierdzy Tatew. Nocleg w okolicznej wiosce.

9 DZIEŃ
Przejazd w kierunku Erewania. Po drodze możliwość zwiedzania winiarni Areni (ok 20 USD). Przyjazd do Erewania. Czas wolny na zakupy, pamiątki. Nocleg.

10 DZIEŃ
Przejazd do miejscowości Oshakan, gdzie znajduje się cerkiew, w której pochowany jest św. Mesrop Masztoc – twórca alfabetu ormiańskiego (405 – 406 r.). Niedaleko znajduje się tzw. Aleja Liter. Następnie przejazd do wioski Sagmosavank, z cerkwią Sagmosavank, zawieszoną nad głęboką górską doliną, nad rzeką Kasagh. Powrót do Erewania. W zależności od rozkładów lotów wylot do Europy popołudniu i wieczorem przylot do Polski lub wcześnie rano kolejnego dnia.

11 DZIEŃ
Powrót do Polski (w przypadku porannego lotu).

* W powyższym programie mogą nastąpić nieznaczne zmiany – w zależności, np. od rozkładów jazdy lokalnej komunikacji, dostępności noclegów, rozkładów lotów i innych czynników zewnętrznych – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty biletów wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                  
 

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2021-08-06 2021-08-15 4900 PLN + 600 EUR Zamknięte
2022-06-06 2022-06-15 4900 PLN + 600 EUR Zamknięte
2022-10-07 2022-10-16 4900 PLN + 600 EUR Zamknięte
2023-04-07 2023-04-16 4900 PLN + 600 EUR Zamknięte
2023-07-07 2023-07-16 4900 PLN + 600 EUR Zamknięte

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- bilety lotnicze wraz z opłatami lotniskowymi;
- transport na miejscu: pociągi, autobusy, marszrutki itp.;
- noclegi: hotele klasy turystycznej, kwatery prywatne;
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu, inne własne wydatki (w sumie min. 200 USD)

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica
tężec, polio, dur brzuszny;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze,
e-mailem: info@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria