facebook

SuperTramp

USA Stany Południowe

USA Stany Południowe

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

USA - POŁUDNIOWE I WSCHODNIE STANY - WYPRAWA KLUBOWA
Terminy dowolne w przypadku zgłoszenia się 5 osób 
KLUBOWICZEzniżka 5% (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp” przy współpracy Dominika Padalis. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.


Klasyczny road-trip po południowych stanach USA. Przejedziemy przez stany: Louisiana, Mississippi, Tennessee, Kentucky, Georgia, Alabama, Północna Karolina i Południowa Karolina, a na końcu słoneczna Floryda.
Południowe Stany Zjednoczone to piękna przyroda, Dolina Mississippi, Nizina Zatokowa, kraina wielkich plantacji, magnolii, prerie, bagna, Appallachy i najczęściej uczęszczany park narodowy USA: Great Smoky Mountains, a nieopodal chyba najsłynniejsza jaskinia świata – Mamutowa, Floryda z pięknymi plażami, Key West, rzut beretem od Fidela Castro i Park Narodowy Everglades - pełny aligatorów (znanych inaczej jako forfitery J), który będziemy zwiedzać łódkami z silnikami lotniczymi. To wspaniała architektura i kolonialny klimat Francji i Hiszpanii, Nowego Orleanu, miasteczek Charleston i Savannah, czy najstarszego miasta USA – St. Augustine, słynne posiadłości przy dawnych plantacjach bawełny, w stylu neoklasycyzmu  - antebellum, rodem z „Przeminęło z wiatrem”, pozostałości wojen secesyjnych, czy kopce rdzennych mieszkańców Ameryki. Floryda z kolei to raj dla wczasowiczów. Jest tu wszystko, największe na świecie parki rozrywki, parki narodowe, plaże czy Cape Canaveral, skąd startują misje w kosmos. Nie można zapomnieć o kulturze... korzenie rock & rolla, tu narodził sie blues, jazz, grass, country i wiele innych odmian czarnej muzyki. Tu tworzył Elvis, B.B. King, Miles Davies. Jeśli chodzi o pop kulturę, w Atlancie ma swe miejsce siedziba najcenniejszej marki na świecie Coca-Coli, a także CNN. Historia przeplata się z nowoczesnością. Na koniec Floryda, boom, który stworzył największe na świecie centrum parków rozrywki w Orlando, plaże, klimaty z Miami Vice (Policjanci z Miami) i karaibska aura Key West.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot z przesiadką (lub przesiadkami) do Nowego Orleanu w Louisianie, czarującego miasta założonego w 1718 roku jako La Nouvelle-Orléans w bagnistej delcie Mississippi. Zakwaterowanie i nocleg.
2  DZIEŃ
Odwiedzamy dzielnicę prezydencką, tzw. Park District, następnie 300-letnią Dzielnicę Francuską (French Quarter, gdzie pierwszymi osadnikami byli Francuzi), Jackson Square, niezwykły, zabytkowy Cmentarz St. Louis, zwany Miastem Umarłych. Tutaj pochowana jest m.in królowa Voodoo – Marie Laveau, a pogrzeby odprawiane są przy tańcach i muzyce jazzowej. Miasto „The Big Easy” nigdy nie zasypia. Wieczorna zabawa w dzielnicy rozrywki przy Bourbon Street (N.O. jest jedynym miastem w USA, gdzie na ulicy można pić alkohol!). Nocleg.
3 DZIEŃ
Przejazd do słynnej plantacji Oak Valley (28 - USD), gdzie poczujemy klimaty z książki „Przeminęło z wiatrem”. Dla chętnych - rejs parowcem po królowej amerykańskich rzek Mississippi, czas wolny na chłonięcie niepowtarzalnej atmosfery miasta. Nocleg.
4  DZIEŃ
Następnie przejazd przez Baton Rouge do Natchez, miasteczka niegdyś zamieszkiwanego przez Indian z plemienia o tym samym imieniu. W Natchez obejrzymy m.in. Melrose Mansion (11 USD), posiadłość z okresu Wojny Secesyjnej, gdzie oprócz świetnie zachowanej rezydencji obejrzymy pomieszczenia, gdzie żyli i pracowali czarnoskórzy niewolnicy. Natchez słynie z największej w Stanach ilości domów/rezydencji sprzed wojny. Dalej przejazd słynną, malowniczą trasą Natchez Trace Parkway, gdzie po drodze będziemy zatrzymywać się m.in. przy grobach z czasów wojny domowej, przy indiańskim cmentarzu, czy Emerald Mound, kopcu/kurchanie z okresu 1200-1700, wybudowanych przez rdzennych mieszkańców. Nocleg w Vicksburg (lub okolice).
5  DZIEŃ
Nad ranem odwiedzimy Vicksburg National Military Park – miejsce słynnej bitwy między Północą, a Południem w 1863. W miejscu bitwy obejrzeć można m.in. wydobyty z dna rzeki Mississippi USS Cairo, jeden z pierwszych na świecie opancerzonych statków wojennych, jednocześnie pierwsza w historii ofiara miny wodnej. Przejazd do Memphis, po drodze zboczymy na chwilę do miejscowości Kosciuszko, nazwanej na cześć polsko-amerykańskiego bohatera. Przejazd do Memphis, do Graceland (48 USD), posiadłości Elvisa Presleya. Zwiedzanie mekki fanów króla rock&rolla, muzeum samochodów,  a także dwa prywatne samoloty „króla”. Choć Memphis kojarzy się gł. z Elvisem, to miasto jest również kolebką bluesa i soulu (W.C. Handy, B.B. King, Muddy Waters). Dla fanów bluesa mekką jest Beale Street, na niej występował W.C. Handy, śpiewając m.in. pierwszą opublikowaną piosenkę bluesową „Memphis Blues”. Wieczorem dla chętnych wizyta w jednym z bluesowych klubów nocnych.
6  DZIEŃ
Przejazd do Nashville stolicy stanu Tennessee, znanego bardziej jako stolicę muzyki country, gdzie codziennie na ulicach miasta grają muzycy liczący na światową sławę. Odwiedzimy takie miejsca jak Country Music Hall of Fame, Grand Ole Opry, stacja radiowa, skąd nadawana jest najsłynniejsza na świecie audycja country. Mekka tej muzyki od 1925 roku. Ryman Audytorium – sala koncertowa, uznawana za „Świątynię Muzyki Country”.  Wieczorem miasto tętni życiem, zatem możliwość wyjścia na jeden z wielu koncertów do klubu na Printer’s Alley. Nocleg.
7  DZIEŃ
Z Nashville przejazd do najdłuższej i jednej z najsłynniejszych jaskinii świata – Jaskini Mamuciej (Mammoth Cave System, 591 km, lista UNESCO). Do wyboru mamy trasy różnej długości i trudności trasy (zwiedzanie z przewodnikiem 2h - 4,5h, 22 -35 - USD). Przejazd do Lynchburg, gdzie znajduje się słynna destylarnia Tennessee Whiskey – Jack Daniel’s. Podczas darmowego zwiedzania przyjrzymy się całemu procesowi wytwarzania tego wspaniałego trunku. Mimo prohibicji w hrabstwie (sic!), można zakupić jedną z wielu specjalnych edycji tego napitku. Przejazd na nocleg w Chattanooga, słynące z piosenki „Chattanooga Choo Choo” nagranej przez Orkiestrę Glenna Millera.
8  DZIEŃ
Przejazd przez Great Smoky Mountains National Park (lista UNESCO), park położony na granicy Pn. Karoliny i Tennessee w paśmie górskim Appallachów. Jest najczęściej uczęszczanym parkiem narodowym w USA (rocznie ok. 9 miliona turystów). Przejazd przez park trasami widokowymi, dla chętnych krótkie trekingi, spora szansa na zobaczenie m.in. niedźwiadka. Przejazd do miasteczka Cherokee, założonego przez Indian Czirokezów, a następnie na nocleg do Atlanty, stolicy stanu Georgia, jednego z najszybciej rozwijających się amerykańskich miast, jednego z gł. punktów dowodzenia w wojnie Pn-Pd, miasta Ku Klux Klanu, narodzin dr Martin Luther Kinga, siedziby Coca-Coli, CNN i organizatora Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku.
9  DZIEŃ
Zwiedzanie Atlanty. Studio CNN (15 USD), skąd są na żywo nadawane wiadomości na cały świat, później jedną z ikon popkultury – Coca-Cola World (19 USD). Popołudniu odwiedzimy wioskę olimpijską (Olimpiada z 96’). Wieczorem przejazd do Downtown, gdzie panorama miasta zdominowana jest przez nowoczesną architekturę, w tym 24-ty na liście najwyższych budynków świata Bank of America Plaza (312 m) jak i bardziej klasyczną – Stanowy Kapitol. Nocleg.
10  DZIEŃ
Wczesnym rankiem przejazd i zwiedzanie Charleston (The Holy City) w Południowej Karolinie, świetnie zachowanego historycznego miasta (XVII wiek), nazwywanego klejnotem południa. Brukowe uliczki, liczne, ponad dwustuletnie domy sprzed wojny secesyjnej, konne bryczki i niesamowita atmosfera jednego z najstarszych miast USA. Wieczorem przejazd do Savannah na nocleg (ew. Beaufort, lub inne miejsce po drodze).
11  DZIEŃ
Nad ranem zwiedzanie Savannah, kolejnego klimatycznego miasteczka wschodniego wybrzeża i drugiego najstarszego w Pd. Karolinie. Kiedyś najważniejszy na świecie port do załadunku bawełny, stąd regulowano światowe ceny tego chodliwego towaru. Odwiedzimy liczne kilkusetletnie rezydencje, stare magazyny bawełny położone malowniczo wzdłuż rzeki. Popołudniu przejazd półtropikalnym wybrzeżem do St. Augustin na Florydzie – pierwszej osady kolonialnej na terenie USA, gdzie odczuć można atmosferę bardziej hiszpańską, aniżeli amerykańską. W 1513 roku tutaj zakotwiczył hiszpański konkwistador Ponce de León w poszukiwaniu źródła młodości. Jedną z wielu hiszpańskich pamiątek, które zwiedzimy jest forteca z 1672 roku - Castillo de San Marcos (najstarsza w USA, 15 - USD). Miasto na przemian wpadało w ręce Anglików, Hiszpanów i Amerykanów. Wieczorny przejazd do Orlando, nocleg.
12  DZIEŃ
Przejazd na Przylądek Canaveral do Centrum Lotów Kosmicznych NASA im. Kennedy’ego – Kennedy Space Center ( od 81 - USD). Vehicle Assembly Building (Stacja Składania Pojazdów Kosmicznych), Międzynarodową Stację Kosmiczną, olbrzymie Centrum Apollo/Saturn V, w którym znajduje się m.in. największa amerykańska rakieta Saturn V (109 m), liczne eksponaty, skafandry, pojazdy poruszające się po Marsie, Księżycu, kapsuły ratunkowe, las rakiet. Można wejść do wahadłowca, na koniec symulator lotu i film przygotowany przez NASA w kinie IMAX. Po tak mocnych wrażeniach pojedziemy na słynną plażę - Cocoa Beach, relaks. Nocleg do Orlando.
13  DZIEŃ
Szalony dzień w największym kompleksie parków rozrywki na świecie. Założony przez Disneya w 1971 roku Disney World to 4 gł. parki tematyczne:
- Magic Kingdom wraz ze słynnym Zamkiem Kopciuszka  (oraz m.in. Nawiedzony Dom, Piraci z Karaibów, Space Mountain, Splash Mountain);
- Epcot – Spaceship Earth, gdzie poznamy świat najnowocześniejszych technologii, osiągnięć ludzkości (m.in. Space Track, Mission: Space, Spaceship Earth);
- Disney MGM Studios (m.in. „Lights, Motors, Action! Extreme Stunt Show”, „Rock 'n' Roller Coaster”, „The Twilight Zone Tower of Terror”)
- Disney’s Animal Kingdom (Kilimandżaro Safari, czy Ekspedycja Everest).
Bilet do wybranego parku kosztuje od 112 USD w zaleznosci od opcji. O 21-wszej ostatni show wieczoru: pokaz ogni sztucznych i laserów.
14  DZIEŃ
Drugi dzień Parków rozrywki. Do wyboru Universal Studios (od 109 - USD) lub Sea World (od 88 - USD). W U.S. przeniesiemy się w impomunący świat filmów, m.in. Harry Pottera, Szczęk Spielberga, Spidermana, czy Simpsonów. W kinie 4D wziąć można udział w przygodzie ze Shrekiem. S.W. to połączenie parku wodnego, wielkiego akwarium z licznymi pokazami oraz morskiego ZOO. Popołudniu zakupy w jednym z największych centrów handlowych - outletów na Florydzie – Premium Outlets, ze 160 sklepami znanych marek (czynne do 23.00, bardzo atrakcyjne ceny, duże przeceny!). Nocleg.
15  DZIEŃ
Przejazd do Parku Narodowego Everglades (lista UNESCO), królestwa aligatorów, różnorodnego ptactwa, gadów i płazów. Przejażdżka płaskodenną łodzią z silnikiem i śmigłem lotniczym (air boat) po bagnistym parku. Przejazd do Miami. Odpoczynek pięknego Miami, słynącego z pięknych plaż, Policjantów z Miami, ale również pięknych secesyjnych budynków. Możliwość odwiedzenia rezydencji projektanta mody Gianni Versace. Nocleg.
16  DZIEŃ
Całodniowa wycieczka na Key West. By dotrzeć do najbardziej oddalonego na południe zakątka USA (Southernmost Point) pokonamy niesamowitą trasę, 42 mosty łączące 32 wyspy. Na Key West można poczuć prawdziwie karaibską atmosferę, lokalne bary, uliczni artyści, plaże, stąd już naprawdę blisko do Hawany. Dla chętnych do wyboru: odwiedziny domu i muzeum Hemingwaya, plażowanie, snorkelowanie na rafach czy rejs po Zatoce Meksykańskiej. Nocleg w Miami.
17  DZIEŃ
Ok. południa przejazd na lotnisko w Miami, skąd odlecimy do Europy. Przelot do Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.
18  DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                              

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2023-04-22 2023-05-10 10500 PLN + 1900 USD Zamknięte
2023-10-05 2023-10-22 10500 PLN + 1900 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- opiekę licencjonowanego pilota + kierowcy;
- transport: samoloty na trasie Warszawa – Nowy Orlean + Miami - Warszawa, samochód na całej trasie;
- noclegi zgodnie z opisem podanym w programie: lub motele/hotele;
- opłaty drogowe, mostowe, parkingi, paliwo;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 150 000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;
 
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie; bilety wstępów; wniosek wjazdowy ESTA (21 USD) lub wiza do USA (180 USD, tylko dla
osób nieobjętych programem ruchu bezwizowego)
- inne własne wydatki własne. (min 600 USD), ceny podane w nawiasach wzrosły o ok 15-20%.
 
DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienia nie są obowiązkowe;
- grupa 7-10 osób;
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem
  supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.

UWAGA: Wymagania dotyczące paszportu:
Obywatele krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego  (Polska od 11.11.2019), którzy podróżowali lub przebywali w Iranu, Iraku, Libii, Korei Północnej, Somalii, Sudanu, Syrii, Jemenu od marca 2011, Kuby (od 2021)  lub później nie mogą podróżować lub być wpuszczonym do USA w ramach tego programu,  osoby takie wymagają posiadania wizy.

Galeria