facebook

SuperTramp

WIETNAM od HANOI do SAJGONU

WIETNAM od HANOI do SAJGONU

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

Plan wyprawy jest autorskim programem BP "Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.


WIETNAM -  Od Hanoi do Sajgonu
Wietnam oferuje bogactwo skarbów historycznych i przyrodniczych, do tego bardzo przyjaznych ludzi i niezwykłą, jedną z najlepszych na świecie kuchni…
Wietnam to kraj wyjątkowy  pod kątem przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Góry Sapy, Morze Południowo-Chińskie, plaże, wyspy, delta Mekongu, przyjemne miasteczka i prawdziwy „Saigon”!!! A na dodatek kosztować będziemy przepyszną kuchnię zarówno w lokalnych restauracyjkach jak i na gwarnych, zaczarowanych targach i ulicznych straganach… Wietnam ma niezwykłą i burzliwą historię, jako jeden z najstarszych nieprzerwanie istniejących narodów świata. Ujrzymy blisko 800-letnie ruiny Czampów, Zakazane Miasto i grobowce Dynastii Nguyenów, pozostałości kolonialne po Francuzach, a także poznamy najnowszą historię, która odbiła swoje straszne piętno, m.in. związaną z Wojną Wietnamską.
Hanoi to pierwszy punkt programu. Zgiełk, hałas, ciasne i gwarne uliczki starego miasta oraz niesamowita atmosfera – to cechy tego egzotycznego miasta. Odwiedzimy m. in. Mauzoleum Ho Chi Minha, targ miejski i katedrę św. Józefa. Z Hanoi wypłyniemy na rejs po zatoce Ha Long, pośród rozsianych na szmaragdowym morzu wapiennych skałek, robiących niesamowite „pirackie” wrażenie.  Odwiedzimy góry północnego Wietnamu w okolicy Sapa. Jest to jedno z najciekawszych miejsc do zwiedzania w Wietnamie, rozciąga się na wysokości około 1500-1650 m n.p.m. Wspaniała naturalna sceneria gór, w której mieszkają barwne plemiona mniejszości etnicznych: Czarni H’mong-owie, Czerwoni Dzao, Thaiowie czy Daiowie.
Następnie odwiedzimy Hue, starą stolicę Wietnamu, ze wspaniałym Zakazanym Miastem i grobowcami królewskimi nad Rzeką Perfumową, urocze, kolonialne miasteczko Hoi An, gdzie można pospacerować nad brzegiem rzeki, nauczyć się gotować dania kuchni wietnamskiej czy uszyć... garnitur. Jest to prawdziwa mekka krawiecka! Nieopodal znajdują się ruiny Czamów, My Son (lista UNESCO), które rozsławił nasz archeolog Kazimierz Kwiatkowski. Stamtąd wyruszymy w podróż do Sajgonu, znanego dziś jako Ho Chi Minh City. Pozostała po Francuzach kolonialna zabudowa przenika się tu z wietnamskim kolorytem. Odbędziemy na wycieczkę do Cu Chi, by zobaczyć słynny system podziemnych tuneli Viet Congu, wykorzystywanych podczas wojny wietnamskiej. Na koniec podróży popłyniemy w deltę Mekongu, aby poznać życie rzeki oraz ludzi tam mieszkających.
 

PROGRAM:
 
1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Hanoi przez jeden z portów europejskich.

2 DZIEŃ
Przylot do Hanoi, zakwaterowanie, odpoczynek. Hanoi jest stolicą (od 1975) i drugim pod względem wielkości miastem Wietnamu. Posiada przepiękne stare miasto, z architekturą kolonialną naznaczoną wpływami chińskimi, z mnóstwem knajpek, restauracji, herbaciarni, sklepów i hotelików. Zwiedzanie miasta: chińska świątynia Ngoc Son, monumentalny Plac Ba Dinh, na którym znajduje się Mauzoleum Ho Chi Minha, One Pillar Pagoda, Van Mieu – powstałą w XI w. Świątynię Literatury dedykowanej Konfucjuszowi, a niegdyś pierwszy wietnamski uniwersytet, Katedra. Wieczorem dla chętnych Wodny Teatr Lalek (Múa rối nước). Nocleg.

3 DZIEŃ
Wyjazd nad Zatokę Ha Long i rejs statkiem po zatoce, uznanej za jeden z cudów natury, wpisanej na listę UNESCO (ok. 100 USD). W trakcie rejsu po najpiękniejszej zatoce Wietnamu odwiedzimy jedną z licznych jaskiń z bogatą szatą naciekową oraz rozsianych wśród tysięcy wysepek krasowych wiosek na wodzie, których rodziny żyją tam od pokoleń, łowią i hodują ryby, skorupiaki. Możliwość kąpieli w morzu i pływania kajakiem. Nocleg w kajutach na łodzi.

4 DZIEŃ
Kontynuacja rejsu po zatoce Ha Long. Około południa powrót na ląd, zakupy u rybaków owoców morza i pereł. Powrót do Hanoi i krótki odpoczynek, a następnie podróż nocnym pociągiem do Lao Cai.

5 DZIEŃ
Rano przyjazd do Lao Cai i dalej busem (ok 2h) do małego miasteczka Sapa. Zakwaterowanie w hotelu i ok. dwugodzinny trek między tarasami ryżowymi z widokami na piękne góry, do wioski Ban Pho, zamieszkanej przez plemię  H'mong-ów. Tam zobaczymy ich domy i zapoznamy się z ich stylem życia, tradycjami i zwyczajami. Możemy m.in. spróbować domowej roboty wina z kukurydzy. Alternatywą dla treku jest przejażdżka rowerowa przez Dolinę Muong Hoa, która jest miejscem zamieszkania mniejszości H”mong, Giay oraz Dao. Powrót do Sapa gdzie możemy kupić domowe rękodzieła i ubrania.

6-7 DZIEŃ
Po śniadaniu wyruszamy na dwudniowy treking (tempo relaksacyjne), który wiedzie nas wśród przepięknych scenerii tarasów ryżowych rozproszonych pośród wiosek zamieszkałych przez różne grupy etnioczne, m.in. plemiona Lao Chai, Ta Van, Czarnych H’mong-ów czy Dzay. Nocleg w wiosce mniejszości Giay. Drugiego dnia w wiosce Giang Ta Chai spotkamy mniejszość Red Dao, a następnie wąskimi ścieżkami, poznając lokalną kulturę i podziwiając górskie widoki przejdziemy do wioski Su Pan, skąd wrócimy samochodem do Sapy i po krótkim odpoczynku do stacji Lao Cai na nocny pociąg do Hanoi.

8 DZIEŃ
Rano przyjazd do stolicy i, kontynuacja zwiedzania miasta. Gubimy się w labiryntach uliczek Starego Miasta (Old Quarter) kosztując lokalnej kuchni, degustując jednego z najtańszych piw na świecie. Popołudniu przelot do Danang, a następnie busem dojedziemy wieczorem do Hue. Nocleg.

9 DZIEŃ
Hue to dawna stolica Wietnamu (XVI-XX wiek), przyjemne miasto położonym nad Perfumową Rzeką. Jego największą atrakcją jest Cesarska Cytadela, dawna siedziba władców Hue, duży kompleks budynków z pałacem cesarskim, zakazanym miastem, murami, bramami, świątyniami, sklepami, muzeami i galeriami. Zwiedzamy Zakazane Miasto (ok. 7 USD), Pagodę Thien Mu (1601 r., ok. 5 USD), oraz imponujące grobowce cesarzy dynastii Nguyen, Tự Đức (1864-67) a kilka km dalej nowszy Lăng Khải Định (ok. 8 USD). Po zwiedzaniu, przejazd do Hoi An. Zakwaterowanie i nocleg.

10 DZIEŃ
Hoi An jest jednym z najpiękniejszych wietnamskich miasteczek i wielką atrakcją turystyczną. Historyczne stare miasto jest plątaniną uliczek z piękną chińską i kolonialną architekturą. Na każdym rogu można tu znaleźć małe restauracje, herbaciarnie, świątynie, galerie, warsztaty rzemieślnicze, pracownie artystów, a także sklepy dla turystów. Rano, po wypożyczeniu rowerów lub wynajęciu riksz, zwiedzanie Hoi An i Starego Miasta (wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO). Do najcenniejszych zabytków należy m.in. Most Japoński, zbudowany przez przybyszy z Japonii, jedyny na świecie kryty most ze świątynią buddyjską. Nocleg.

11 DZIEŃ
Do wyboru: fakultatywna wycieczka do ruin sanktuarium Czamów w My Son, które rozsławił m.in. nasz archeolog „Kazik” Kwiatkowski (lista UNESCO) 5-kilometrowy przejazd (rowery/skuterki) nad Morze Południowo-Chińskie, kąpiel i plażowanie lub po prostu czas wolny by napawać się klimatem uroczego miasteczka i robić ostatnie przymiarki u krawców. Wieczorem wyjazd autobusem do Sajgonu.

12 DZIEŃ
Ok. 17.00 przyjazd do Ho Chi Minh City (przed 1975 zwany Sajgonem) jest  największym wietnamskim miastem i byłą stolicą Wietnamu Południowego.  Przekonamy się, że Sajgon to jest Sajgon!!! Jest pasjonującym miejscem,  z kolonialną architekturą, Katedrą Notre Dame, parkami, kolorowymi  targowiskami, w którym poczujemy się jak w wielkim tyglu.  Zakwaterowanie, odpoczynek oraz przejażdżka tuk tukami po mieście.  Wieczór w jednym z barów dla globtroterów. Nocleg w Sajgonie.

13 DZIEŃ
Wyjazd do Tuneli Cu Chi, podziemnego miasta Viet Congu z czasów wojny wietnamskiej; przejście jednym z tuneli (dla chętnych, możliwość postrzelania z AK47 lub M16), oraz zwiedzanie Wielkiej Świątyni Kaodaistycznej. Kaodaizm to synkretyczny zbiór różnych religii: konfucjanizmu, taoizmu, hinduizmu, chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i wietnamskiego szamanizmu, którego świętymi są, m.in. Winston Churchill i Charlie Chaplin (w sumie, ok. $15). Po południu powrót do Sajgonu i kulinarna uczta przy Ben Thanh Market, gdzie wieczorem na uliczkach rozkładają się restauracyjki z wszelkimi różnościami, owocami morza, płazami, gadami i roślinami, skosztować m.in. można dość kościstą ropuchę… Nocleg.

14 DZIEŃ
Wycieczka z jednym z wietnamskich biur do Delty Mekongu. To region w południowym Wietnamie o powierzchni prawie 40 tys. km kwadratowych. Delta tworzy tutaj labirynt odnóg, kanałów i jezior oplatających małe skrawki lądu i wyspy, na których żyją ludzie zajmujący się głównie rybołówstwem, zbieractwem i uprawą ryżu. Życie tutaj związane jest bezpośrednio z wodą. Domy, szkoły, urzędy, świątynie stoją na brzegu lub często pływają na powierzchni rzeki. Rejs statkiem i łodziami, odwiedzimy plantacyjki ananasów i kokosów, farmę węży, pływamy czółnami po wąskich kanałach delty. Powrót do Sajgonu. Wieczór w knajpkach Sajgonu, chętni mogą udać się do jednego z salonów masażu lub po prostu oddać się zakupom. Nocleg.

15 DZIEŃ
Zwiedzanie gwarnego Sajgonu, m.in. Hotel Rex, Pałac Reunifikacji, Market Ben Thanh, Katedra Notre Dame oraz Główna Poczta, o historii wojny wietnamskiej okiem Wietnamczyków przypomni nam Muzeum Amerykańskich Zbrodni Wojennych. Wieczorem przejazd na lotnisko i pożegnanie Wietnamu (w zależności od rozkładów lotów przelot może być również rano).

16 DZIEŃ
Przylot do jednego z europejskich miast, a następnie do Warszawy.

* W powyższym programie mogą nastąpić  korekty – w zależności, np.: od rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne, są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-01-25 2024-02-09 8450 PLN + 900 USD lista rezerwowa Zamknięte
2024-02-28 2024-03-14 8450 PLN + 900 USD Zamknięte
2024-08-01 2024-08-16 8450 PLN + 900 USD Złóż zapytanie
2024-11-02 2024-11-17 8450 PLN + 900 USD Złóż zapytanie
2024-11-23 2024-12-08 8450 PLN + 900 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

W CENIE WYPRAWY:
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota;
- przeloty Warszawa –Hanoi, Ho Chi Minh City – Warszawa, Hanoi - Danang;
- transport: lokalne autobusy, busy, taxi, itp.;
- noclegi: hotele/guest house'y (pokoje 2,3 osobowe);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu, wycieczki fakultatywne, wiza do Wietnamu (w sumie min. 350  USD)

 DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny,
- profilaktyka antymalaryczna, /ryzyko zarażenia niewielkie/
- grupa do 12 osób,
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem:   info@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria