facebook

SuperTramp

KIRGISTAN

KIRGISTAN

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KIRGISTAN

 Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

PROGRAM:

1 Dzień
Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie i przelot Warszawa – Bishkek.
2 Dzień
Nocny lub poranny przylot do Bishkeku, stolicy Kirgistanu. Po przylocie wyruszymy w podróż, jedyną drogą łączącą stolicę z drugim największym miastem Kirgistanu – Osh. Po drodzę przejeżdżać będziemy przez widowiskowe przełęcze: Too Ashu oraz Ala Bel. Zatrzymamy się w miejscowości Toktogul. Odpoczynek i nocleg.
3 Dzień
Po śniadaniu wyruszymy do Arslambob. Po drodze zatrzymamy się przy największej zaporze w środkowej Azji (215 metrów wysokości). Toktogul, jest sztucznym zbiornikiem, który w latach siedemdziesiątych został zbudowany na Rzece Naryn. Piękną turkusową rzekę wpadającą do jeziora otaczają półpustynne krajobrazy. Po południu dojedziemy do Arslanbob. Nocleg.
4 Dzień
Miejscowość Arslambob znajduje się na terenie największego na świecie lasu orzechowego. Dotarł tu Aleksander Wielki w IV w. p.n.e. i uważa się, że to jego żołnierze zapoczątkowali plantacje orzechów włoskich (sic!) w Europie. Orzechy z tego lasu były później transportowane Jedwabnym Szlakiem do najdalszych zakątków Euroazji. Wyruszymy na trekking do wodospadu na wysokości 2200 m n.p.m., po drodze jak zwykle piękne okoliczności przyrody i panoramy okolicznych gór. Nocleg.
5 Dzień
Po śniadaniu wyruszymy do Osh. Po drodze odwiedzimy miejscowość Uzgen, jedną ze stolic imperium Karakhanidów (X-XII w.). W mieście znajduje się kilka stanowisk archeologicznych, w tym minaret oraz trzy imponujące mauzolea, zbudowane w XII w. Mauzolea są miejscami spoczynku dowódców z Imperium Karakhanidów. Po przyjeździe do Osh, odwiedzimy Świętą Górę Sulajman Too, wpisana na listę UNESCO - 1100 m n.p.m., widoczna niemal z każdego zakątka miasta. Posiada pięć szczytów, na których znajduje się wiele miejsc kultu, a także jaskinie z petroglifami oraz wykute w skale muzeum. Uważa się, iż ludzie pielgrzymowali tu na długo przez okresem muzułmańskim. Górę opisał w słynnej „Geografii” Ptolemeusz (II w n.e.), a stóp góry pochowany jest prorok Sulayman. Góra wciąż jest miejscem pielgrzymek lokalnej społeczności, a także miejscem biwaków, spotkań. Nocleg w Osh.
6 Dzień
Kontynuujemy zwiedzanie Osh, odwiedzimy prawdopodobnie największy bazar w Azji Centralnej. Działa od ponad 2000 tyś. lat, w tym samym miejscu od czasu, w którym przebiegała jedna z gałęzi legendarnego Jedwabnego Szlaku. Na bazarze spotkamy sprzedawców różnych grup etnicznych z Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu oraz Chin, którzy handlują najróżniejszymi towarami. Po południu przejazd do Kazarmanu. Odcinek to dość krótki (niecałe 250 km), ale jechać będziemy długo. Trasa dość rzadko uczęszczana, przejezdna tylko w lecie, drogi wyboiste, najczęściej szutrowe, kręte, ale widoki nieprawdopodobne! Nie może być inaczej, skoro 90% powierzchni Kirgistanu to góry! Nocleg.
7 Dzień
Po przyjeździe całodniowy treking do Saimaluu-Tash (ok. 3200 m n.p.m.). Można też dojechać konno! Jest to dawne święte miejsce kultu, w którym obecnie znajduje się ponad 10 tysięcy petroglifów, obrazujących proces ewolucji kultur od epoki brązu (najstarsze nawet 5 tyś. lat) do średniowiecza. Miejsce to zostało nominowane do listy UNESCO. Powrót do Kazarmanu i nocleg.
8 Dzień
Na ranem przejazd do pięknie położonego Jeziora Songkol. Jezioro znajduje się na wysokości 3016 m n.p.m. i jest największym słodkowodnym jeziorem w Kirgistanie. W ciągu lata można zaobserwować setki sztuk owiec i konni pasących się na trawiastych łąkach. Dla chętnych jazda konna po okolicznych wzgórzach (ok. 3h, 20 USD). Możliwa kąpiel w jeziorze (coś dla morsów – brrr… zimna woda). Spróbujemy lokalnych specjalności w jurtach pasterzy takich jak kumys (napój alkoholowy z lokalnego mleka, najczęściej kobylego), beszmarmak (narodowy przysmak) czy świeżo wypiekany chleb z pieca. Nocleg w jurtach!!! Zarówno jazda konna jak i jurty są głęboko zakorzenione w kulturze Kirgistanu, bez tego zwiedzanie Kirgistanu nie może być zaliczone!
9 Dzień
Poranny wyjazd z Son Kol. Po drodze przejedziemy przez piękną i bardzo widokową przełęcz Moldo Ashuu Pass (3201 m n.p.m.). Po południu dojedziemy do Tash Rabat - dobrze zachowanego karawanseraju położonego na wysokości ok. 3200 m n.p.m. Został wybudowany w XV w. i był domem dla kupców i wędrowców na słynnym Jedwabnym Szlaku. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w jurtach, rozpoczniemy zwiedzanie. Dla chętnych fakultatywna jazda konna w okolicy. Nocleg w jurtach.
10 Dzień
Opuszczamy Tash Rabat. Przejazd do małej wioski Bokonbaevo, położonej nieopodal Jeziora Issyk-Tul. Po drodze kąpiel w Morzu Martwym Kirgistanu! Tak, jezioro podobnie zasolone jak Morze Martwe na Bliskich Wschodzie (wyporność nie pozwala się zanurzyć), możliwe również kąpiele błotne. Popołudniu razem z kirgiskim myśliwym (mistrzem sokolnictwa) udamy się na pokaz polowania z orłem (ok. 8 USD). Król ptaków, którego rozpiętość skrzydeł potrafi osiągać 2,5 metra długości potrafi zaatakować a nawet zabić wilka. Wytresowanie orła wymaga wiele cierpliwości od myśliwego, lecz więź jaka się między nimi tworzy jest niezwykle silna. Tradycja ta jest kultywowana od pokoleń. Nocleg nad Jeziorem Issyk-Kul, największym po Morzu Kaspijskim słonym jeziorze na świecie!
11 Dzień
Poranny wyjazd do Cholpon Aty, po drodze odwiedzimy Kanion Skazka – skalisty krajobraz ukształtowany przez wiatr we wspaniałe kolorowe rzeźby i formacje. Jeden zestaw grzbietów w kanionie nazywa się "chińskim murem" ze względu na podobieństwo do Wielkiego Muru Chińskiego. Kanion, choć znacznie mniejszy, porównywany jest do Bryce Canyon w Arizonie. Przejazd wzdłuż Jeziora Issyk-Kul do Karakol, gdzie odwiedzimy prawosławną, drewnianą Katedrę Świętej Trójcy, a także Meczet Dungański. Dunganie to grupa etniczna pochodzenia chińskiego, wyznająca islam, mająca swój język dungański (podobny do chińskiego). Meczet ma zachowany chiński styl architektoniczny. Wieczorem przyjazd do Cholpon Aty.
12 Dzień
Przejazd w kierunku Parku Narodowego Ala Archa. Po drodze odwiedzimy Wieżę Burana i okoliczne ruiny w Dolinie Chuy (lista UNESCO), będącą pozostałością miasta Balasagun założonego w IX w. n.e. 25-metrowy minaret (oryginalnie miał 45m) znajduje się na drodze legendarnego Jedwabnego Szlaku i jest jednym z ważniejszych zabytków Kirgistanu. Obok ruin położona jest niezwykła kolekcja balbali (baby kamienne) oraz steli z różnych zakątków Kirgistanu (najstarsze II w p.n.e.). Przejazd do schroniska na terenie Parku Ala Archa, w paśmie gór Tien Shan (ok. 2400 m n.p.m.).
13 Dzień
Rozpoczynamy treking do Schroniska Ratzek (4-6h, 6,5km, 3300 m n.p.m.). Po drodze wspaniałe widoki na Kaniony Ala Archa oraz Ak Sai. Treking jest stosunkowo prosty, natomiast widoki niesamowite, każdy idzie swoim tempem, bez pośpiechu napawamy się niesamowitymi widokami, a być może towarzyszyć naszej wędrówce będą wszędobylskie świstaki. Mieszkańcami parku są też pantery śnieżne, ale zobaczyć je jest niezwykle trudno. Schronisko położone jest nieopodal lodowca Ak Sai. Popołudniu odpoczynek, a dla chętnych mini trekingi aklimatyzacyjne (wstępną aklimatyzację przechodzimy podczas całej naszej trasy po Kirgistanie).
14 Dzień
Dla zdeterminowanych i w dobrej kondycji, możliwość zdobycia szczytu Góry Uchitel (4530 m n.p.m.). Jest to jedna z najłatwiej dostępnych gór powyżej 4 tyś. m n.p.m. na świecie. Nie trzeba mieć specjalistycznego ekwipunku, ale absolutnie nie można jej lekceważyć, trzeba mieć bardzo dobrą kondycję i sprawność fizyczną (warto mieć przygotowanie do wysokogórskich górskich wypraw). Na szczyt od schroniska idzie się ok. 4-6h (wychodzimy przed świtem). Widoki są zniewalające, mamy tu blisko 50 szczytów, a najwyższy to Szczyt Semenowa (4895 m n.p.m.). Osoby, które nie zdecydują się na zdobywanie Uchitela mogą zrobić równie przepiękne krótsze trekingi w okolicach schroniska lub po prostu relaksować się w przepięknych okolicznościach przyrody. Popołudniu już wszyscy schodzimy do naszej pierwszej bazy (3-4h).
15 Dzień
Przejazd do Biszkeku (raptem 1h, alternatywnie dzień wcześniej wieczorem). Zwiedzanie stolicy Kirgistanu: wprawdzie nie ma tu zbyt wielu zabytków, dominują monumentalne radzieckie budynki, ale każdy znajdzie coś dla siebie: miejski deptak – Plac Ala Too, Plac z budynkiem Parlamentu i pomnikiem Lenina, Plac Zwycięstwa. Wizyta na wielkim Bazarze Osz, gdzie będziemy mieć czas wolny na zakup pamiątek, tudzież lokalnych specjałów kulinarnych. Nocleg.
16 Dzień
Nad ranem (lub dzień wcześniej wieczorem, w zależności od rozkładów lotów) wylot z Bishkeku do Warszawy.


* W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, w zależności, np.: od zmiany rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innych czynników zewnętrznych.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2023-08-05 2023-08-21 7900 PLN + 850 USD Zamknięte
2024-08-01 2024-08-18 7900 PLN + 850 PLN Zamknięte

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przeloty (Warszawa – Biszkek);
- transport na miejscu (busik wynajęty na całą trasę);
- opieka polskiego licencjonowanego pilota;
- noclegi klasy turystycznej (pokoje przeważnie 2-3 os., jurty 4-osobowe).
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie;
- bilety wstępów, fakultety, inne własne wydatki (min. 400 USD).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl
- grupa do 12 osób - paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

 

 


 

 

 

 

 

Galeria