facebook

SuperTramp

ARABIA SAUDYJSKA (fakultatywnie Bahrain + Kuwejt)

ARABIA SAUDYJSKA (fakultatywnie Bahrain + Kuwejt)

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

***WYPRAWA KLUBOWA***

ARABIA SAUDYJSKA + fakultatywnie BAHRAIN KUWEJT (650 USD)

KLUBOWICZE – zniżka 10% (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem B.P. Supertramp Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.


PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Dżeddy (Jeddah) w Arabii Saudyjskiej.

2 DZIEŃ
Przylot na ranem (lub dnia poprzedniego, w zależności od rozkładów lotów). Dżeddę zostawiamy na deser, na koniec podróży i jedziemy od razu w saudyjskie góry. Odwiedzimy 600-letnią baśniowo położoną, górską wioskę Thee Ain. Opuszczona wioska znajduje się na wzgórzu, nad zieloną oazą, składa się z 49 zabytkowych domów z kamienia i gliny, potocznie nazywana jest też Marmurową Wioską. Nocleg w miejscowości nieopodal wioski.

3 DZIEŃ
Przejazd górskimi, krętymi drogami do położonej na wysokości 2270 m n.p.m. miejscowości Abha, saudyjskiego „Zakopanego”. Abha to idealna baza wypadowa do pobliskich barwnych zabytkowych wiosek oraz Parku Narodowego Asir, gdzie znajduje się najwyższa góra Arabii Saudyjskiej, Jeben Sawda (Mt Soudah, 3133 m n.p.m.). Po drodze odwiedzimy m.in. kolejną magiczną wioskę Rijal Almaa Heritage Village, będącą niegdyś na szlaku handlowym z Jemenu do Mekki oraz Medyny. Znajduje się tu ok. 60 tradycyjnych, wielopiętrowych budynków z kamienia, gliny i drewna. Nocleg w Abha.

4 DZIEŃ
Dzień spędzimy w Abha i okolicach. Abha jak i graniczący z Jemenem region prowincji Asir słynie z niezwykłych mieszkańców gł. z plemienia Qahtani – Flower Men of Tihama, czyli Kwiatowych Mężczyzn. Ich pseudonim pochodzi od tradycyjnych, bogato zdobionych wianków z ziół, kwiatów i traw, które noszą na głowach. Spotkamy ich w wielu miejscach w tym regionie, ale również na tradycyjnym targu, który odwiedzimy nad ranem. Kolejną przygodą będzie kolejka górska wiodąca na zbocza najwyższego szczytu Arabii Saudyjskiej Jeben Sawda, w Parku Narodowym Asir. Mamy szanse spotkać saudyjską odmianę pawianów. Nocleg w Abha.

5 DZIEŃ
Przejazd do przygranicznej z Jemenem miejscowości Najran (1294 m n.p.m.). Najran, niegdyś jemeńska wioska, stała na szlaku handlowym kadzidła. Miasto jest bardzo ciekawe etnicznie, mieszkańcy miasta wywodzą się gł. z bardzo tradycyjnego, pustynnego ludu Yam, spotkamy tu też wielu Jemeńczyków. Miasto pasjonujące jest również architektonicznie, Stare Miasto otoczone jest kamienno – glinianymi murami z obronnymi balkonami, znajduje się tu m.in. imponujący fort oraz wspaniałe, wielopiętrowe jemeńskie domy, z glinianej cegły wypalanej na słońcu.

6 DZIEŃ
Całodniowy przejazd do Riyadu przez pustynną, ale bynajmniej nie monotonną krainę. Przejedziemy wzdłuż Oroug Bani M’aradh Wildlife Sanctuary, rezerwatu przyrody, który jest jednocześnie częścią największej piaszczystej pustyni na świecie. Przy pewnej dozie szczęścia, możemy się natknąć na ginący gatunek oryksa arabskiego, pustynne gazele, strusie oraz dzikie wielbłądy. Po drodze mijać będziemy wioski i oazy. Nocleg w Rijadzie.

7 DZIEŃ
Rijad, stolica Arabii Saudyjskiej, metropolia kontrastów, miesza się tu nowoczesność z historią. Zwiedzanie zaczniemy od ruin miasta Ad Diriyah (lista UNESCO), na przedmieściach stolicy, założonego w XV wieku. To tutaj swe początki miała dynastia Saudów, panująca Arabią Saudyjską od jej powstania w 1932 roku. Na terenie Ad Diriyah znajduje się pięknie odrestaurowany masywny Fort Masmak z XIX wieku. Okolice są bardzo klimatyczne, pełno tu kawiarni, urokliwych sklepików. Następnie pojedziemy do centrum miasta na Plac Deera, „żartobliwie” zwanym „Chop Chop Square”, to tutaj m.in. odbywają się egzekucje przez ścięcie… Obok placu znajduje się Pałac Murabba, który był rezydencją rodziny królewskiej od 1938 r. Obecnie udostępniony jest do zwiedzania jako „żywe muzeum”. Odwiedzimy też nowoczesną część Rijadu, a tam ikona nowoczesnego Rijadu – „otwieracz do butlek”, czyli drapacz chmur - Kingdom Center (302 m), na szczycie znajduje się punkt widokowy Sky Bridge, skąd można podziwiać panoramę metropolii. Nocleg w Rijadzie.

8 DZIEŃ
Całodniowa wyprawa do Al-Ahsa (lista UNESCO), ponoć największej oazy na świecie. Zielona wyspa pośrodku pustyni to nie tylko blisko 3 miliony palm, bujne ogrody, historyczne kanały, studnie, gorące źródła ale przede wszystkim olbrzymie dziedzictwo kulturowe krainy znanej od czasów neolitycznych, na skrzyżowaniu dawnych szlaków handlowych i pielgrzymek. Odwiedzimy kilka pasjonujących punktów, Górę Al Qarah, z której podziwiać będziemy panoramę oazy, zabytkowy targ Souq Al Qaisariya, ruiny Meczetu Jawathi z VII wieku, zabytkowe studnie i wiele innych. Powrót do Rijadu, nocleg.

9 DZIEŃ
Całodniowy przejazd do Jubbah, skąd zobaczymy być może najlepiej zachowane petroglify na świecie. Po drodze jednak zobaczymy kilka imponujących punktów jak np. magiczną, pustynną wioskę Ushaiger. Od setek lat wioska leżała na pielgrzymkowym szlaku z Kuwejtu, Iraku i Iranu do Mekki. Jest to architektoniczna perełka, od wieków stoją tu nietknięte, bogato zdobione, gliniane domy i karawanseraje. Kolejną atrakcją po drodze będzie zbudowana na wzgórzu XVII-wieczna forteca A’arif. Nocleg Jubbah.

10 DZIEŃ
Nad ranem zwiedzać będziemy Jubba Rock Carvings (lista UNESCO), imponującą prehistoryczną galerię malowideł naskalnych na otwartym powietrzu. Na powierzchni blisko 39 km kwadratowych znajduje się kolekcja być może najlepiej zachowanych petroglifów na świecie, najstarsze datowane są na blisko 8000 lat. Najciekawsze skalne rysunki znajdują się na skałach góry Umm Senman. Popołudniu przejazd do Al-Ula, starożytnej oazy malowniczo położonej wśród otaczających ją skał. Oaza tętniła życiem już od VI w. p.n.e. Nocleg w Al Ula.

11 DZIEŃ
Madain Saleh!!! Najsłynniejszy kompleks zabytków Arabii Saudyjskiej, wpisany na listę UNESCO, perełka, którą można porównać rozmachem do jordańskiej Petry. Całodzienna eksploracja wielkiego kompleksu świątyń, grobowców kultury nabetajskiej głównie z I w. n. e. Nabetajczycy przybyli tu już w VI w p.n.e. z terenów obecnego południowego Izraela i Jordanii. Odwiedzimy m.in. takie imponujące miejsca jak Qasr Al-Saneh, Al-Khuraymat, Qasr Al-Bint czy Al-Diwan. Powrót na nocleg do Al Ula.

12 DZIEŃ
Sama miejscowość Al Ula, będąca niegdyś na szlaku handlowym kadzideł robi niezwykłe wrażenie. Odwiedzimy labirynt pięknych ruin „glinianej” wioski Al Ula, Fort Al Ula, który przez stulecia chronił wioski. Odwiedzimy również słynną i bardzo fotogeniczna formację skalną – Skałę Słonia (Elephant Rock). Około południa pojedziemy już nad Morze Czerwone, na razie nie ma tu jeszcze resortów, są zupełnie dziewicze, dzikie plaże… Nocleg w Yanbu, portowym mieście.

13 DZIEŃ
Uwaga! Dla tych co nurkują lub tylko snorklują jest tu prawdziwy podwodny raj. Wyobraźcie sobie piękną rafę Egiptu, tu mamy to wszystko razy dziesięć, nie niepokojoną przez miliony turystów, zupełnie dziewiczą. Nurkujemy z jednym z lokalnych centrów nurkowych, możliwość również samego pływania z rurką i maską. Rafa jest tu dostępna bezpośrednio z brzegu. Osoby niezainteresowane wodnymi przygodami też znajdą coś dla siebie… Można odwiedzić na własną rękę np. bardzo ciekawy targ rybny. Popołudniu przejazd do Dżeddy, spacer po starówce z setkami urokliwych kawiarenek. Koniecznie trzeba zapalić sziszę. Nocleg w Dżeddzie. 

14 DZIEŃ
Dżedda, brama do Mekki, miasto portowe nad Morzem Czerwonym. Od VII w. był to najważniejszy port dla szlaków handlowych na Oceanie Indyjskim, kierujący zarówno pielgrzymów jak i towary do Mekki. Od zawsze było to miasto bardzo wielokulturowe. Zagubimy się w zaułkach Starego Miasta (lista UNESCO) wraz z jego unikalną architekturą, zabytkowymi domami z koralowca, drewnianymi balkonami. Odwiedzimy m.in. kupiecki dom Nasifa, barwny souq, targ rybny. Spacerować będziemy nabrzeżnym Corniche, zobaczymy jak postępuje budowa Jeddah Tower - najwyższego wieżowca świata (ma mieć ponad 1000 m wysokości!). Nocleg lub wieczorny wylot do Warszawy.

15 DZIEŃ
Transfer na lotnisko i przelot do Polski (w zależności od rozkładów lotów, wylot może być wieczorem poprzedniego dnia).

OPCJA FAKULTATYWNA: BAHRAJN + KUWEJT CENA: 650 USD

Przelot do Królestwa Bahrajnu, maleńskiego kraju położonego na archipelagu koralowych wysp nad Zatoką Perską. Popołudniu zagubimy się w zaułkach starego miasta na wyspie Muharraq. Pójdziemy „szlakiem perłowym” (lista UNESCO). Zanim tu odkryto złoża ropy naftowej, połów pereł był największą gałęzią gospodarki kraju i do tej pory jego dumą.  W centrum turystycznym dostaniemy „paszporty” i przy każdej z 15 wymienionych historycznych punktów dostaniemy pamiątkową pieczątkę. Odwiedzimy też lokalny Al Qaisariya Souq, gdzie można kupić ponoć najlepsze perły na świecie. Przejazd do Manamy, podziwiać będziemy nocną panoramę nowoczesnego miasta, m.in. imponujący Bahrain World Trade Center. Nocleg.

16 DZIEŃ
Całodniowe zwiedzanie Bahrajnu. Qal’at al – Bahrain (Fort Bahrain), ruiny fortu nad brzegiem Zatoki Perskiej (UNESCO lista). Imponujący fort był zamieszkały przez blisko 4 tysiące lat (XXIII w. p.n.e. – XVI w. n.e.). Kolejną wybitną atrakcją będą kurhany Dilmun (lista UNESCO), z okresu cywilzacji Dilmun z trzeciego tysiąclecia p.n.e. (jedna z cywilizacji mezopotamskich). W Bahrajnie skatalogowo blisko 12 tyś. grobowców, a przypuszcza się, że jest ich co najmniej 100 tyś. Najciekawsze grobowce znajdują się w okolice wioski A’ali. Zwiedzimy także nowoczesny tor Formuły 1, Bahrain International Circuit (wieża kontroli wyścigów, centrum medialne, tor, pit stopy itp.). Popołudniu jeden z największych meczetów świata, Wielki Meczet Al-Fatih, a także Muzeum Narodowe Bahrajnu. Późnowieczorny przelot do Kuwejtu. Nocleg.

17 DZIEŃ
Nad ranem udamy się do portu rybackiego, podziwiać będziemy luksusowe jachty jak i dhows, tradycyjne, stare, drewniane łodzie, następnie interesujący targ rybny. Odwiedzimy największy w Kuwejcie, pięknie zdobiony Wielki Meczet. Pojedziemy do miejscowości Al Ahmadi, mieści się tu siedziba jednej z największych na świecie koncernów naftowych KOC Ahmad Al Jaber Oli & Gas. Odwiedzimy wystawę opisująca proces wydobycia „czarnego złota”, a także zobaczymy olbrzymie pola naftowe. Popołudniu Kuwait Towers, trzy imponujące wieże ciśnień (187 m, w najwyższej kuli znajduje się restauracja i punkt widokowy), symbol Kuwejtu, skąd rozpościera się imponujący widok na centrum Kuwait City. Spacer po Corniche. Nocleg lub wieczorny przelot do Polski (w zależności od rozkładów lotów).

18 DZIEŃ
Przylot do Polski (wylot rano lub wieczorem dnia poprzedniego w zależności od rozkładów lotów).

 

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.


* * * POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

 


 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2020-05-26 2020-06-12 8950 PLN + 950 USD Zamknięte
2020-10-02 2020-10-20 8950 PLN + 950 USD Zamknięte
2021-05-17 2021-06-03 8950 PLN + 950 USD Zamknięte
2022-05-01 2022-05-18 8950 PLN + 950 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota,
- przeloty: Warszawa - Jeddah - Warszawa,
- w przypadku fakultetu Bahran + Kuwajt, przeloty: Jeddah - Kuwejt - Bahrajn - Warszawa,
- środki transportu: wynajęty busik na całej trasie,
- noclegi: hotele klasy turystycznej (pokoje 2-3 os.);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- bilety wstępu (ok. 200 USD),
- wyżywienie (ok. 10-20 USD dziennie),
- wiza do Arabii Saudyjskiej + obowiązkowe saudyjskie ubezpieczenie(179 USD, wyrabiana online),
- fakultet Kuwejt + Bahrajn (650 USD) + wiza do Kuwejtu (25 USD) i Bahrajnu (25 USD, online).

DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny,
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: info@supertramp.pl lub telefonicznie,
- grupa do 12 osób,
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

 

Galeria