facebook

SuperTramp

MEKSYK - DIA DE LOS MUERTOS

MEKSYK - DIA DE LOS MUERTOS

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program


MEKSYK – DIA DE LOS MUERTOS

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem Karoliny Rostek przygotowanym dla BP „Supertramp. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Meksyk to kraj bardzo różnorodny, bogaty w tradycje oparte na wielu kulturach prekolumbijskich. 69 języków urzędowych potwierdza wielokulturowość tego państwa i rozmaitość dawnych obrzędów, które w dużej mierze kultywowane są do dziś. Jednym z bardziej znanych zwyczajów meksykańskich są obchody Dia de los Muertos, czyli Święta Zmarłych, które jako jedyne w swoim rodzaju zyskało międzynarodową sławę i zostało wpisanę na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Meksyk to także piękna przyroda: liczne wodospady, rozmaite góry, dżungla z tropikalną roślinnością, dzikimi zwierzętami i rajskimi ptakami, jukatańskie cenotes, czyli wyjątkowe studnie krasowe czy piekne plaże Riwiery Majów. Meksyk może się pochwalić ciekawą urozmaiconą kuchnią i znaną na całym świecie tequilą, a także bardziej niszowym mezcalem. Ponadto sympatyczni i otwarci na drugiego człowieka Meksykanie czynią ten kraj wartym odwiedzenia i zapoznania się z jego malowniczymi zakątkami i bogatą kulturą.
    Ta wyprawa umożliwi zobaczenie słynnych miejsc wybudowanych przez Azteków (centrum Mexico City, Xochimilco), Misteków i Zapoteków (Mitla), Majów (Palenque, Dzibilchaltun, Chichen Itza, Tulum) czy przedstawicieli kultury Teotihuacan i zapoznanie się z ich historią. Zwiedzimy stolicę Meksyku, która zaskakuje swoimi rozmiarami i wieloma atrakcjami. Zobaczymy piękne kolonialne miasta jak Oaxaca, Campeche czy Merida, każde ze swoją specyfiką i niepowtarzalnym klimatem. Odwiedzimy wioski indiańskie (San Juan Chamula, Zinacantán, Oventic) w stanie Chiapas, który słynie z przywiązania do tradycji i praktykowania wielu rytuałów charakterystycznych dla posczczególnych miejsc. Będziemy mieli okazję wykąpać się przy wodospadach (Agua Azul), w słonych źródłach górskich (Hierve El Agua), w różnych cenotach (Dzibilchaltún, Il-Kil) oraz Morzu Karaibskim. Nie zabraknie też okazji do nurkowania lub snorkellingu (Cenote Dos Ojos, Morze Karaibskie) i wypoczynku na biaych piaskach Riwiery Majów (Tulum).
   Perełką tej wyprawy sa obchody Dia de los Muertos. Przygotowania do tego święta i jego celebrację będziemy mieli okazję obserwować w San Cristobal de las Casas – “Magicznym Miasteczku” położonym wysoko w górach, otoczonym wioskami indiańskimi, co na codzień nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Jeszcze bardziej wyjątkowe staje się ono właśnie w trakcie świętowania Dia de los Muertos. Ulice zdobią specjalne dekoracje, odbywają się parady, których niektórzy uczestnicy malują sobie twarze. My też będziemy mieli taką możliwość! Każda rodzina buduje ołtarze dla swoich bliskich zmarłych, a wieczorem udaje się na cmentarz, żeby “spotkać się” i biesiadować z najbliższymi, którzy odeszli, co będziemy obserwować w indiańskiej wiosce San Juan Chamula.

 

PROGRAM:

1 DZIEŃ 
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Mexico City przez jeden z europejskich portów lotniczych. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Mexico City.

2 DZIEŃ
Wizyta w Teotihuacán (UNESCO) - jednym z najbardziej imponujących miast prekolumbijskiego Meksyku ze słynnymi piramidami Słońca i Księżyca, Świątynią Quetzalcoatla i Aleją Zmarłych. Popołudniu przejazd do  Xochimilco(UNESCO), zwanego „meksykańską Wenecją”. Odpoczynek typowy dla wielu mieszkańców stolicy, czyli rejs kolorową łodzią kanałami zbudowanymi jeszcze przez Azteków, które umożliwiły założenie tzw. „pływających ogrodów”. Wieczorem pobyt na  Placu Garibaldi znanym z mariachi (UNESCO) ubranych w tradycyjne stroje i grających na zamówienie na placu i w okolicznych restauracjach. Nocleg w Mexico City.

3 DZIEŃ
Spacer po zabytkowym centrum stolicy Meksyku (UNESCO), która powstała na miejscu azteckiego miasta Tenochtitlan. Eksploracja Zocalo, czyli głównego placu miasta z imponującą Katedrą Metropolitalną, Pałacem Narodowym – obecną siedzibą prezydenta, Templo Mayor – ruinami świątyni Azteków. Wizyta na Placu Św. Dominika zwanego „placem przepisywaczy”. Wjazd na taras widokowy jednego z najwyższych budynków w stolicy - Torre Latinoamericana i spojrzenie z góry na ponad 20-milionową metropolię. Odkrywanie wyjątkowych budynków z różnych okresów i w różnych stylach architektonicznych m.in. Palacio de Bellas Artes - teatru z imponującą secesyjną fasadą, Casa de los Azulejos – XVIII-wiecznej rezydencji pokrytej płytkami ceramicznymi. Przejście przez Alameda Central – park centralny załozony jeszcze w XVI w., w którym znajduje się pomnik jedynego Indiańskiego prezydenta Meksyku. Popołudniu zwiedzanie Museo Antropologico - jednego z najciekawszych muzeów archeologicznych na świecie, przedstawiającym eksponaty różnych meksykańskich kultur prekolumbijskich. Nocleg w Mexico City.

4 DZIEŃ
Rano spacer po klimatycznej dzielnicy Coyacan, która kiedyś była osobnym miasteczkiem – siedzibą samego Hernana Cortesa. Wizyta w muzeum Fridy Cahlo (najsłynniejszej malarki meksykańskiej) w domu, w którym przyszła na świat, długo mieszkała, tworząc najbardziej znane obrazy i gdzie zakończyła swoją ziemską przygodę. Po południu przejazd z Mexico City do Oaxaca. Nocleg w Oaxaca.

5 DZIEŃ
Całodzienna wycieczka z Oaxaca. W El Tule okazja do zobaczenia jednego z najstarszych drzew na świecie – ogromnego, liczącego ponad 2000 lat cypryśnika meksykańskiego. Następnie spotkanie z kulturami Zapoteków i Misteków w ruinach prekolumbijskiego miasta Mitla (UNESCO). Potem wypoczynek w Hierve El Agua - wyjątkowym miejscu z tzw. „skamieniałymi wodospadami”, możliwość kąpieli w słonych źródłach (w górach!) z piękną panoramą na otaczające góry i wyjątkowe „wodospady”; dla chętnych spacer do stóp „wodospadów”. Na zakończenie wizyta w lokalnej wytwórni mezcalu – typowo meksykańskiego trunku wytwarzanego z dzikich gatunków agawy. Nocleg w Oaxaca.

6 DZIEŃ
Odkrywanie Oaxaca (UNESCO) - jednego z najbardziej malowniczych kolonialnych miast Meksyku: Zocalo – główny plac, zwykle gwarny i barwny stanowiący świetne miejsce do obserwacji przechodniów, Alameda de Leon – skwer, gdzie można zaopatrzyć się w lokalne wyroby, katedra z imponującą barokową fasadą i wyjątkowym ołtarzem z brązu, kościół Św. Dominika, w którym skromna fasada kryje przebogate zdobienia wewnątrz. Wizyta na lokalnym targowisku, gdzie można spróbować regionalnych przysmaków jak pieczone świerszcze, zaopatrzyć się w warzywa i owoce czy zjeść w jednej z licznych garkuchni. Zapoznanie się z procesem produkcji czekolady, z której słynie Oaxaca. Degustacje lokalnych likierów. Popołudniu czas wolny. Nocny przejazd do San Cristobal de las Casas.

7 DZIEŃ
Wyprawa do Oventic – wioski Zapatystów, gdzie w 1994 wybuchło powstanie domagające się poprawy sytuacji regionu Chiapas pod wodzą Marcosa – postaci do tej pory z wspominanej z uśmiechem na ustach przez mieszkańców tego regionu. Wizyta w Zinacantán – wiosce Indian Tzotzil słynącej z upraw kwiatów i ciekawego targowiska, gdzie większość mieszkańców chodzi w tradycyjnych strojach. Popołudniu spacer po centrum San Cristobal de las Casas – górskiego miasteczka otoczonego wioskami indiańskimi, których mieszkańcy często przyjeżdżają tu sprzedawać swoje rękodzieło. Obserwowanie przygotowań do DIA DE LOS MUERTOS – Meksykańskiego Święta Zmarłych (UNESCO). Nocleg w San Cristobal de las Casas.

8 DZIEŃ
Obchody DIA DE LOS MUERTOS i dalsze odkrywanie „Magicznego Miasteczka”, którego tytułem może się pochwalić  San Cristobal de las Casas. Wizyta w San Juan Chamula – wyjątkowej wiosce Indian Tzotzil, gdzie w maleńkim kościele katolickim spotykają się dwa światy – na co dzień praktykuje się indiańskie obrzędy, a „od święta” przyjeżdża ksiądz udzielać sakramentów. Obserwacja meksykańskich rodzin przybywających na tutejszy cmentarz, aby „spotkać się” z bliskimi zmarłymi. Nocleg w San Cristobal de las Casas.

9 DZIEŃ
Wyjazd z San Cristobal de las Casas wcześnie rano.  Na trasie do Palenque odkrywanie dwóch niezwykłych wodospadów: Agua Azul – systemu różnej wielkości kaskad wzdłuż rzeki z możliwością kąpieli i Misol-Ha – malowniczego 40m wodospadu otoczonego tropikalną roślinnością.  Popołudniu zwiedzanie Palenque (UNESCO) - imponujących ruin Majów położonych na skraju dżungli. Nocleg w Palenque.

10 DZIEŃ
Przejazd z Palenque do Campeche (UNESCO). Popołudniu zwiedzanie najważniejszego w czasach kolonialnych portu na Jukatanie i warownego miasta nadal zachowującego XVII-wieczną elegancję: Parque Principal – główny plac, Casa de Teniente de Rey – Dom Porucznika Królewskiego, katedra, biblioteka. Stare Miasto kiedyś szczelnie otoczone murami obronnymi, teraz może pochwalić się zachowanymi bastionami i bramami miejskimi. Wieczorem spacer bulwarem nadmorskim (tzw malecón), ulubionym miejscem większości mieszkańców. Nocleg w Campeche.

11 DZIEŃ
Przejazd z Campeche do Meridy. Wyprawa do Dzibilchaltun - jednego z najważniejszych ośrodków Majów na Jukatanie, słynącego ze Świątyni Siedmiu Lalek i nowoczesnego muzeum archeologicznego oraz cenote, czyli naturalnej studni krasowej o głębokości 40m, gdzie można się wykąpać. Popołudniu spacer po Merida - największym mieście i perełce kolonialnej Jukatanu: Plaza Mayor z katedrą, ratuszem, Palacio del Gobierno – siedzibą rządu Jukatanu, Casa de Montejo - dawnym Pałacem Gubernatorów, budynki Uniwersytetu, Teatr im. Jose Peon Conteras, Plac Św. Łucji. Wieczorem typowa dla Meridy atrakcja: przejażdżka dorożkami. Nocleg w Merida.

12 DZIEŃ
Przejazd z Meridy do Piste – miasteczka położonego tuż przy najsłynniejszych ruinach Majów – Chichen Itza. Wyprawa do Il-Kil – malowniczej studni krasowej znajdującej się w zapadlinie skalnej, w której można pływać, oglądając niebo, a śmiałkowie mogą spróbować skoków do wody. Następnie zwiedzanie Grutas de Balankanche – jaskiń, które Majowie wykorzystywali jako miejsce świętych obrzędów, w których zachowały się artefakty z różnych epok majańskich. Nocleg w Piste.

13 DZIEŃ
Rano zwiedzanie prekolumbijskiego miasta Majów – Chichen Itza (ok. 25 USD). Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w Meksyku (UNESCO, w 2007 wpisane na listę 7 Nowych Cudów Świata). Wyjątkowe połączenie architektury Majów i Tolteków. W wielkim kompleksie archeologicznym zobaczymy m.in. Piramidę Kukulkana, Obserwatorium Astronomiczne, boisko do gry w pelotę, Świątynia Tysiąca Kolumn, Świątynia Jaguara, Świątynia Wojowników, Świętą Studnię. Po południu przejazd do Tulum nad morzem karaibskim. Zwiedzanie jedynej zachowanej morskiej fortecy Majów, położonej na klifie z przepięknym widokiem na turkusowe Morze Karaibskie (ok. 5 USD). Zwiedzimy Świątynie Fresków, Świątynie Wiatru, Świątynię Zstępującego Boga, wieże strażniczą El Castillo oraz domy mieszkalne prekolumbijskich Majów. Przejazd do Playa del Carmen. Nocleg.

14 DZIEŃ
Wycieczka jednej z okolicznych cenot na Jukatanie. Cenoty to naturalne studnie krasowe utworzone w skale wapiennej. Były niezwykle ważne dla Majów, nie tylko zapewniały całoroczny dostęp do świeżej wody, ale zostały osadzone w systemie wierzeń religijnych. Cenoty były bramą do Xibalby, czyli świata podziemnego boga deszczu, Chaaca. Czas wolny na plażowanie nad Morzem Karaibskim, snorkelling lub nurkowanie Nocleg w Playa del Carmen.

15 DZIEŃ
Wypoczynek nad Morzem Karaibskim. Czas wolny na plażowanie, nurkowanie, snorkelling, degustacje margerity. Nocleg w Playa del Carmen.

16 DZIEŃ
Przelot z Cancún do Mexico City. Następnie lot z Mexico City do jednego z portów europejskich i potem do Warszawy.

17 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

Możliwość przedłużenia pobytu w Playa del Carmen – dalsze plażowanie na Riwierze Majów lub nurkowanie/snorkelling w cenotes lub Morzu Karaibskim.

 

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *


 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-10-25 2024-11-10 9900 PLN + 1300 USD 4 wolne miejsca Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa – Mexico City – Warszawa, Cancun – Mexico City wraz z wszelkimi opłatami;
- transport na miejscu, objęty programem (autobusy rejsowe, minibusy, taxi, komunikacja miejska);
- noclegi (hotele klasy turystycznej, pokoje 2-3 osobowe);
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu i lokalni przewodnicy, opcje fakultatywne (min. 800 USD).
 
DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nieobowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A + B, tężec, błonica, polio,
- profilaktyka antymalaryczna /ryzyko minimalne/,
- grupa do 12 osób,
- paszport ważny min. 6 miesięcy,
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub telefonicznie.

 

Galeria