facebook

SuperTramp

TUNEZJA

TUNEZJA

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program


TUNEZJA 

KLUBOWICZE – zniżka 5% (od ceny w złotówkach). Wyprawa jest autorskim programem BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.


PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie a następnie przelot do Monastiru w Tunezji. Transfer do Sousse do hotelu przy plaży, odpoczynek, nocleg.

2 DZIEŃ
Poranny przejazd louage (busiki tunezyjckie) do Kairouan (lista UNESCO), zał. w VII w., czwarte najświętsze miasto Islamu po Mekce, Medynie, Jerozolimie i najświętsze w Afryce. Zwiedzimy otoczoną murami medinę, Wielki Meczet (ok. 3,5 EUR), powstały ok. 670 r., Mauzoleum Sidi Saheb z IX w., Meczet Trzech Drzwi, zatopimy się w labiryncie uliczek, zrobimy pierwsze zakupy na lokalnych straganach. Poczujemy się jak Indiana Jones, tak, tutaj kręcono m.in. „Poszukiwaczy Zaginionej Arki”. Powrót do Sousse, spacer po medynie (lista UNESCO), zwiedzimy Ribat, potężny obronny klasztor muzułmański z VIII w n.e., otoczony 13 m murem. Wdrapiemy się na 27 m wieżę by zobaczyć najlepszy widok na miasto (ok. 2,5 EUR). Nocleg.

3 DZIEŃ
Od tego dnia podróżujemy już własnym busikiem. Przejazd do Tunisu, po drodze przejedziemy przez malowniczy Półwysep Ras at-Tib (Płw. Bon), mijać będziemy rybackie wioski, piękne plaże, odwiedzimy Kerkouane i jego Necropolis (lista UNESCO), pięknie położone na klifie ruiny punickiej osady powstałej w VI w p.n.e. Zwiedzimy też  El Haouaria (ok. 2,5 EUR), w czasach rzymskich były to kamieniołomy nad brzegiem morza. Dziś pozostały po nich 24 malowniczo wyrzeźbione w klifie groty. Następnie przejazd przez Sidi Da’ud, wioski rybackiej specjalizującej się w tradycyjnym połowie tuńczyków (la mantaza). Popołudniu przyjazd do stolicy Tunezji, Tunisu. Spacer po tętniącej życiem tuniskiej medynie. Nocleg.

4 DZIEŃ
Tunis to od wieków jedno z najważniejszych miast basenu M. Śródziemnego i Afryki, którego początki sięgają II tys. p.n.e. Od rana plątać się będziemy po labiryntach uliczek czarującej medyny z meczetami, sukami, setkami sklepików i herbaciarni (lista UNESCO). Odwiedzimy m.in. najstarszy i największy Wielki Meczet Al-Zaytuna (Meczet Oliwny) z 698 r., śliczną medresę Slimaniya czy Wielki Suk. Odwiedzimy także francuską dzielnicę Ville Nouvelle, czyli Paryż Tunezji, z pięknymi secesyjnymi kamieniczkami. Obowiązkowy punkt programu to jedno z najsłynniejszych muzeów archeologicznych świata, Bardo (ok. 4 EUR). Popołudniu (wtedy mamy najlepsze światło) udamy się do „tunezyjskiego Santorini”, czyli Sidi Bou Said, jednego z najpiękniejszych i najbardziej fotogenicznych miejsc w Tunezji. Zaplączemy się w labiryncie uliczek, odsapniemy w jednej z zabytkowych kawiarenek. Nocleg w Tunisie.

5 DZIEŃ
Nad ranem zwiedzamy rozległe ruiny Kartaginy (lista UNESCO, ok. 3,5 EUR), niegdyś najpotężniejszego państwa - miasta Pn. Afryki, zał. w 814 r. p.n.e. Zwiedzanie rozpoczniemy od wzgórza Byrsa, skąd rozpościera się ładny widok na Jez. Tuniskie i Zat. Tunetańską. Zobaczymy m.in. ruiny dzielnicy punickiej, słynny kompleks Term Antoniusza, niegdyś największego w Afryce, teatr rzymski, wille, w tym najpiękniejszą Villa des Voliéres oraz pozostałości portu wojennego, który mógł pomieścić flotę 220 okrętów wojennych. Popołudniu rozpoczniemy wyprawę do nieczęsto odwiedzanej, północnej części Tunezji, bardziej zielonej, nieco górzystej. Udamy się do Bizerte, najdalej wysuniętego na pn. portowego miasta na Czarnym Lądzie. Zatrzymamy się w malowniczym Starym Porcie (Vieux Port) nad kanałem łączącym Jez. Bizerta z M. Śródziemnym. Obecnie cumują tu gł. kutry rybackie, jest sporo kawiarenek i restauracyjek oferujących z frutti di mare. Nocleg w Bizercie.

6 DZIEŃ
Rano odwiedzimy najważniejszy Park Narodowy Tunezji, Le Parc National d’Ichkeul (lista UNESCO) nad Jez. Ichkeul (Aszkal). Migruje tu olbrzymia masa ptaków basenu M. Śródziemnego, są kolonie flamingów, różne gatunki gęsi, czapli, a wśród ssaków można wypatrzyć m.in. dzikie bawoły wodne. Popołudniu przejazd do Dougga (Thugga, lista UNESCO, ok. 3,5 EUR), najokazalszych ruin miasta z czasów starożytnych w Tunezji, zał. początkowo przez Berberów w XI w. p.n.e. W rozległym kompleksie imponujących, położonym na stromym wzniesieniu, zobaczymy dobrze zachowane forum, agorę, imponujące świątynie (m.in. Saturna), teatr (mieszczący niegdyś 4 tyś. widzów), łaźnie i prywatne wille. Przejazd dalej na południe, do malowniczo położonego na klifie fortecznego miasteczka Al-Kaf (Le Kef). Znajduje się tu m.in. klimatyczna starówka, potężna kazba (fort), a także ruiny bazyliki Św. Piotra z V w. Nocleg.

7 DZIEŃ
Dalszy przejazd na południe, przez wschodnią stronę Gór al-Auras, będącą częścią Pasma Atlasu. Mijać będziemy m.in. charakterystyczną górę Table de Jugurtha (1271 m n.p.m.). Naszym celem są oazy górskie przy granicy z Algierią, na skraju pustyni, będące niegdyś ważnymi punktami na szlaku karawan ze wsch. do zach. krańca północnej Afryki. Odwiedzimy m.in. oazę Tamerza (Tamaghza), zwaną „wiszącym balkonem, spoglądającym na Saharę” (tutaj kręcono sceny z „Angielskiego pacjenta”) oraz leżąca w kanionie oazę Szabika (Chebika), znajduje się tu m.in. wodospad z wodą z gorącego źródła (30 st. C). Przejazd na nocleg do Tauzar, największej oazy regionu.

8 DZIEŃ
Wjeżdżamy w pustynną, saharyjską część Tunezji, przejazd do Douz, czyli Bramy Sahary, oazy położonej na skraju Wielkiego Ergu Wschodniego, jest to jedna z najciekawszych afrykańskich tras.  Przejeżdżać będziemy przez Wielki Szott (Shott el Jerid), największe słone jezioro Afryki północnej, obecnie niemal całkowicie wyschnięte, co tworzy nieprawdopodobne krajobrazy. Fatamorgana jest tu dość częstym zjawiskiem. W Douz zaczyna się najpiękniejsza część Sahary, erg, czyli piaszczysta, ze wspaniałymi wydmami. Dla chętnych Muzeum Sahary (ok. 1,5 EUR). Popołudniu wyruszymy na podbój Sahary karawaną na wielbłądach. Czeka nas ok. 2h jazdy w głąb pustyni (z wielbłądem trzeba się zaprzyjaźnić, by nas słuchał), mini treki po wydmach, zachód słońca, prawdziwa berberyjska kolacja przy ognisku. Dziś śpimy na pustyni, w beduińskim obozie pod rozgwieżdżonym niebem!

9 DZIEŃ  
Saharyjski wschód słońca, beduińskie śniadanie i powrót do Douz. Jedziemy dalej, do Matmata, berberyjskiej wioski słynącej z domów troglodytów i marsjańskich widoków. Wioska zasłynęła m.in. dzięki „Gwiezdnym Wojnom”, gdzie w Sidi Driss mieszkał sam Luke Skywalker. Oprócz Sidi Driss będziemy eksplorować pięknie położoną wioskę i okolice, oraz wiele podobnych domów wydrążonych w skałach i  w ziemi. Podziemne domy, to niekiedy małe labirynty pomieszczeń i pięter. W jednym z takich domów/hotelików spędzimy noc.

10 DZIEŃ
Przejazd w stronę Tataouine (Tatawin), stąd wyruszymy na zwiedzanie ksarów (ufortyfikowanych wiosek wraz z systemem spichlerzy). Pierwszym postojem będzie wieś Ksar el-Hallouf, gdzie znajdują się domy i spichlerze ponoć nawet z XIII wieku. Następnie Ksar Hadada, z całym labiryntem ghorf (wielopiętrowe konstrukcje z pomieszczeń, ułożonych jak plastry miodu, do przechowywania zboża). Kręcono tu sceny na Planecie Tataouine z „Gwiezdnych Wojen, Mroczne Widmo”. Przejazd do Chenin, jednej z najbardziej malowniczych wiosek berberyjskich w regionie, zbudowanej na 500 m wzgórzu. Odwiedzimy ruiny ksar z XII wieku, liczne groty i labirynty uliczek, a także meczet Djamaa Kedima, po części wykuty w skale. Nocleg w Chenini.

11 DZIEŃ
Przejazd do Ksaru Ouled Soltane, pochodządzego z XIII w. Jest to chyba najbardziej imponująca warowna wioska w Tunezji, znajduje się tu 320 ghofr, zgrupowanych wokół dwóch dziedzińców. Powoli żegnamy pustynne klimaty i zmierzamy nad morze. Przejazd na największą wyspę Afryki Północnej, idylliczną Dżerbę, wg legendy na „wyspie ludzi szczęśliwych” zatrzymał się Ulisses. Dżerba słynie z piaszczystych plaż, gajów oliwnych, przyjemnego klimatu i sielankowej atmosfery.

12 DZIEŃ
Parogodzinne zwiedzanie wyspy. Nad ranem udamy się na Houmt Souk, gł. miasto Dżerby, miasto targowe i raj dla zakupoholików (lokalne wyroby, biżuteria, tekstylia, tradycyjne ubrania). Odwiedzimy też port rybacki, targ rybny. Miejsowi rybacy słyną z oryginalnego połowu ośmiornic (gargoulette), są łapane do glinianych dzbanów, których jest masa na brzegu. Na Starym Mieście znajduje się parę dobrze zachowanych funduków (karawanserajów). Pojedziemy też do Synagogi La Ghriba, jest to najświętsza synagoga w Pn. Afryce. Żydzi przybyli na Dżerbę już w VI w p.n.e., obecnie jest to ważne miejsce pielgrzymkowe dla Żydów z całego świata. Popołudniu czas wolny, czas na relaks i plażowanie. Fakultatywnie możliwość wycieczek na połów ryb, nurkowania lub wycieczka na obserwację delfinów.

13 DZIEŃ
Wracamy na kontynent, przeprawa promowa i przejazd do El Jem wzdłuż Zatoki Małej Syrty. Po drodze zwiedzanie jednego z najlepiej zachowanych amfiteatrów z czasów rzymskich i trzeciego co do wielkości na świecie (lista UNESCO, wybudowanym w 230 – 238 n.e., ok. 3,5 EUR). Amfiteatr mógł pomieścić 30-35 tyś. ludzi, którzy byli świadkami wielu krwawych wydarzeń… W El Jem kręcono m.in. nagrodzonego oskarami „Gladiatora”. Przyjazd do Sousse, nocleg.
 
14 DZIEŃ
Z Sousse będziemy już nieco zapoznani, ale warto kolejny raz zatopić się w labiryncie uliczek medyny. Nad ranem odwiedzimy Wielki Meczet wybudowany w 851 r. n.e., który wraz z murami miejskimi i ribatem tworzyły system umocnień Sousse (lista UNESCO). Odwiedzimy także Kalaout el-Koubba, z charakterystyczną kopułą z XI wieku. Popołudniu zasłużony czas wolny na ostatnie zakupy, pamiątki, lokalne przyprawy. Hotel mamy przy plaży, więc dla bardziej leniwych zasłużony odpoczynek przy plaży Bou Jaafar i kąpiel w Morzu Śródziemnym. Nocleg.

15 DZIEŃ
Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

 

 

*  W powyższym programie mogą nastąpić zmiany – w zależności, np. od rozkładów jazdy lokalnej komunikacji i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty biletów wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                  


 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2025-04-26 2025-05-10 5900 PLN + 800 EUR Złóż zapytanie
2025-09-27 2025-10-12 5900 PLN + 800 EUR Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa – Monastir/Tunis – Warszawa;
- noclegi zgodnie z opisem podanym w programie: hotele klasy turystycznej (pokoje 2 os.), w Matmata i Chenin noclegi w domach troglodytów, nocleg w namiotach na Saharze (kolacja i śniadanie beduińskie);
- transport na całej trasie (busik);
- safari wielbłądami na Saharze (wraz z wyżywieniem i  noclegiem na pustyni);
- opieka licencjonowanego pilota, kierowcy;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie (nieujęte w programie, ok. 10 EUR/dzień), bilety wstępu (ok. 40 EUR), napiwki, inne własne wydatki.
 
DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nieobowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A + B, tężec, błonica, polio;
- wymagany jest tzw. "paszport covidowy" lub negatywny test PCR (do 72h przed wylotem);
- paszport ważny min. 6 miesięcy.


 

Galeria