facebook

SuperTramp

MEKSYK - JUKATAN + Chiapas i Mexico City

MEKSYK - JUKATAN + Chiapas i Mexico City

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

JUKATAN + Chiapas i Mexico City

*fotografie Darius Jurczuk

KLUBOWICZE – zniżka 5 %
(od ceny w złotówkach). Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.Wyprawa jest autorskim programem BP Supertramp oraz Darka Jurczuka.

 

Meksyk to kraj bardzo różnorodny, bogaty w tradycje oparte na wielu kulturach prekolumbijskich. 69 języków urzędowych potwierdza wielokulturowość tego państwa.  Meksyk to także piękna przyroda: liczne wodospady, rozmaite góry, dżungla z tropikalną roślinnością, dzikimi zwierzętami i rajskimi ptakami, jukatańskie cenotes, czyli wyjątkowe studnie krasowe czy piekne plaże Riwiery Majów. Meksyk może się pochwalić ciekawą urozmaiconą kuchnią i znaną na całym świecie tequilą, a także bardziej niszowym mezcalem. Ponadto sympatyczni i otwarci na drugiego człowieka Meksykanie czynią ten kraj wartym odwiedzenia i zapoznania się z jego malowniczymi zakątkami i bogatą kulturą.

Ta wyprawa umożliwi zobaczenie słynnych miejsc wybudowanych przez przez Azteków (centrum Mexico City), Majów (Palenque, Chichen Itza, Tulum). Zobaczymy piękne kolonialne miasta jak Campeche czy Merida, każde ze swoją specyfiką i niepowtarzalnym klimatem. Odwiedzimy wioski indiańskie w stanie Chiapas, który słyną z przywiązania do tradycji i praktykowania wielu rytuałów. Będziemy mieli okazję wykąpać w różnych cenotach oraz Morzu Karaibskim. Nie zabraknie też okazji do nurkowania lub snorkellingu w Morzu Karaibskim i cenotach oraz wypoczynku na białych piaskach Riwiery Majów.


PROGRAM:
1 DZIEŃ
Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie Przelot Warszawa - Mexico City. Transfer do hotelu, nocleg.

2 DZIEŃ
Zwiedzanie stolicy Meksyku - historyczne centrum (lista UNESCO) – głównego placu, czyli Zocalo, katedry, ruin Templo Mayor (ok 5 USD) – Wielkiej Świątyni miasta Azteków, Tenochtitlán, na którego miejscu powstało miasto Meksyk, Pałac Narodowy ze słynnymi malowidłami Diego Riviery (jeżeli w Pałacu nie odbywają się żadne uroczystości państwowe) oraz Muzeum Antropologii (ok 5 USD).

3 DZIEŃ
Całodzienna wycieczka do Teotihuacan (w języku nahuatl: „miejsce, gdzie ludzie stają się bogami”), ważnego ośrodka kulturalnego i politycznego Azteków (UNESCO, ok 5 USD). Zwiedzanie Piramidy Słońca i Księżyca należących do największych na świecie, Świątyni Quetzalcoatla (Pierzastego Węża), Alei Umarłych, Cytadeli. Odwiedzimy też Bazylikę Matki Boskiej w Gwadelupie, największe i chyba najważniejsze Sanktuarium Maryjne obu Ameryk, gdzie w 1531 roku Maryja objawiła się Aztekowi – Św. Juanowi Diego. Powrót do Mexico D.F na nocleg.

4 DZIEŃ
Przelot do Tuxtla Gutierez, stolicy stanu Chiapas. Przejazd do monumentalnego Kanionu Sumidero, który będziemy podziwiać płynąc łodzią motorową po Rzece Grijalva (ok. 20 USD). Sumidero oferuje dramatyczną scenerię, klify sięgające 1000 metrów oraz bujną tropikalną roślinność, a także bogatą faunę. Obserwacja m.in. krokodyli, iguan, małp i ptactwa wodnego. Przejazd do San Cristobal de las Casas, kulturowej stolicy stanu Chiapas, położonej na wysokości 2200 m n.p.m.
 
5 DZIEŃ
Wycieczka do pobliskich indiańskich wiosek - San Juan Chamula (ok 2 USD) i San Lorenzo Zinacanatán, gdzie można zaobserwować niesamowity religijny mix chrześcijaństwa z pierwotnymi indiańskimi wierzeniami. Powrót na nocleg do San Cristobal de las Casas.

6 DZIEŃ
Spacer po niezwykle urokliwym Starym Mieście, podczas którego zobaczymy XVI w. zabudowę kolonialnego miasta, m.in.: Plac Marcowy, niezwykłą barokową Katedrę, ozdobioną przepiękną, kolorową fasadą, kościół Santo Domingo oraz targowisko, na którym można znaleźć wiele ciekawych indiańskich rękodzieł, ale też np. koszulkę z przywódcą zapatystów - Emilio Zapatą. Przejazd nocnym autobusem Palenque.

7 DZIEŃ
Palenque to stanowisko archeologiczne w meksykańskim stanie Chiapas, niedaleko nowoczesnego miasta Palenque, otoczone nizinną dżunglą. W strefie archeologicznej Palenque, którą odwiedzimy znajdują się ruiny dawnej metropolii Majów, której lata świetności przypadała na okres VII – IX w n.e. (UNESCO, ok. 12 USD). Lakandonowie mieszkający w pobliżu wykopalisk, uważani są za bezpośrednich potomków dawnych mieszkańców starego Palenque. Odwiedzimy m.in. Świątynię Inskrypcji, Świątynię Czerwonej Królowej, Świątynię Krzyża, Obserwatorium, Pałac Gubernatorów. Nocleg w Palenque.

8 DZIEŃ
Przejazd do Campeche na Jukatanie (lista UNESCO). Popołudniu zwiedzanie najważniejszego w czasach kolonialnych portu na półwyspie i warownego miasta nadal zachowującego swój ą XVII-wieczną elegancję: Parque Principal – główny plac, Casa de Teniente de Rey – Dom Porucznika Królewskiego, katedra, biblioteka. Stare Miasto kiedyś szczelnie otoczone murami obronnymi, teraz może pochwalić się zachowanymi bastionami i bramami miejskimi. Wieczorem spacer bulwarem nadmorskim (tzw. Malecón), ulubionym miejscem większości mieszkańców. Nocleg w Campeche.

9 DZIEŃ
Przejazd do Uxmal (ok. 33 USD) i zwiedzanie jednej z najpiękniejszych pod względem architektonicznym, stref archeologicznych Majów. W przeciwieństwie do innych miast Majów na Jukatanie, Uxmal został zbudowany na pagórkowatym terenie. Zobaczymy m.in. górującą nad całym miastem Piramidę Wróża, Klasztor Mniszek, boisko do gry w pelote, Pałac Gubernatora, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Przejazd do Meridy na nocleg.

10 DZIEŃ
Spacer po kolonialnym centrum miasta, gdzie zobaczymy jedną z najstarszych katedr na kontynencie, pochodzącą z XVI w. Katedrę San Ildefonso oraz Pałac Gubernatora. Dalsza podróż do „żółtego” miasteczka Izamal. Nazywane jest „miastem wzgórz", położonym na 5 wzgórzach, które z czasem okazały się piramidami wzniesionymi przez Majów, ale też „Miastem trzech kultur", z bogatym dziedzictwem z czasów przedkolonialnych, hiszpańskich i współczesnego Meksyku. Spacer po starówce, gdzie większość budynków pomalowanych jest na żółto. Zobaczymy liczne kolonialne budynki oraz najbardziej znany Konwent San Antonio de Paduaz 1561 roku. Przejazd na nocleg do Valladoid.

11 DZIEŃ
Wyprawa do prekolumbijskiego miasta Majów – Chichen Itza (ok. 38 USD). Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w Meksyku (UNESCO, w 2007 wpisane na listę 7 Nowych Cudów Świata).  Wyjątkowe połączenie architektury Majów i Tolteków. W wielkim kompleksie archeologicznym zobaczymy m.in. Piramidę Kukulkana, Obserwatorium Astronomiczne, boisko do gry w pelotę, Świątynia Tysiąca Kolumn, Świątynia Jaguara, Świątynia Wojowników, Świętą Studnię. Popołudniu przejazd do Ik-Kil (ok 12 USD), jednej z najpiękniejszych cenot na Jukatanie. Cenoty to naturalne studnie krasowe utworzone w skale wapiennej. Były niezwykle ważne dla Majów, nie tylko zapewniały całoroczny dostęp do świeżej wody, ale zostały osadzone w systemie wierzeń religijnych. Cenoty były bramą do Xibalby, czyli świata podziemnego boga deszczu, Chaaca. Powrót do Valladolid, klimatycznego miasto, które zachowało tradycje Majów. Wiele kobiet nosi tradycyjne majańskie huipil - białe bawełniane bluzki lub sukienki ozdobione jasnym, kwiecistym haftem. Są one sprzedawane w miejscach takich jak Mercado de Artesanias przy Parque Principal. Nocleg.

12 DZIEŃ
Przejazd do rezerwatu przyrody Río Lagartos, raju dla wszystkich miłośników przyrody. Río Lagartos jest domem dla ogromnej różnorodności flory i fauny: 400 gatunków ptaków, 100 gatunków ryb, ponad 10 gatunków gadów i 57 ssaków. Rejs statkiem po spokojnych wodach laguny (ok 10 USD). Obserwacja flamingów, pelikanów, ibisów, orłów i innych gatunków ptaków brodzących. Poziom adrenaliny podniosą nam licznie żyjące w lagunie krokodyle. Zobaczymy także fantazyjne, różowe jeziorka. Pochodzenie zadziwiającego koloru wciąż nie jest jasne. Uważa się, że za barwę odpowiada barwnik produkowany przez jeden z gatunków bakterii. Przejazd do jednego z najmłodszych stanowisk archeologicznego w Meksyku - Ek Balam (ok 33 USD), otoczonego gęstą dżunglą. Dopiero pod koniec XX w. udokumentowano tu unikalne rzeźbienia Majów, a prace archeologiczne wciąż trwają. Obecnie zwiedzić można m.in. 30 m piramidę El Torro, będącą prawdopodobnie grobowcem jednego z władców. Zobaczymy również m.in. Świątynie Bliźniacze, Platformę Stelli oraz boisko do gry w pelotę. Powrót do Valladolid na nocleg.

13 DZIEŃ
Przejazd na rajską Wyspę Holbox, uznaną za ukryty skarb Meksyku. Holbox, oaza ciszy i spokoju, jest częścią rezerwatu przyrody Yum Balam. Od lądu oddzielona jest zalewem Yalahau, w którym żyją flamingi i pelikany. Ulice wyspy to piaszczyste ścieżki, typowe dla wysp karaibskich, hamaki rozwieszone między palmami, pastelowe domy, świetna kuchnia z owocami morza, fantastyczne drinki, sztuka uliczna. Nocleg na wyspie.

14 DZIEŃ
Błogi relaks na rajskiej wyspie, ciąg dalszy. Czas wolny, który można poświecić się „nicnierobieniu”, bujaniu się na hamaku i degustowaniu margarity. Ewentualnie opcje fakultatywne: snorkowanie na rafie koralowej, kąpiel w cenocie Yalahau, wycieczka kajakiem wśród namorzynowych lasów, wędkarskiej wyprawie na morze, czy pływaniem z rekinami wielorybimi (sezon VI – IX). Nocleg na wyspie.

15 DZIEŃ
Płyniemy promem na ląd i dalej przejazd do Coba. Wizyta w jednym z najmniej znanych stanowisk archeologicznych na Jukatanie (ok 12 USD). Zobaczymy najwyższa na Jukatanie piramidę Nochoc Mul. Następnie przejazd przez dżunglę do systemu wypełnionych wodą cenot o nazwie Sac Actun (ok 20 USD). Pływamy w naturalnym, wapiennym basenie wypełnionym krystalicznie czystą wodą. Obserwacja stalaktytów i stalagmitów. Przejazd na nocleg do Playa del Carmen.

16 DZIEŃ
Całodniowa wycieczka na Wyspę Cozumel  (prom z Playa del Carmen ok. 35 USD). Wyspa uważana jest za jedną z najlepszych miejsc do nurkowania i snorkelingu na świecie (ok 4h rejs ze snorkellingiem – ok 50 USD). Rafa Cozumel jest częścią Rafy Mezoamerykańskiej, drugiego co do wielkości systemu raf na Ziemi po rafie Great Barrier w Australii. Nurkowie z całego świata przyjeżdżają na Cozumel, aby podziwiać ponad 500 różnych gatunków ryb i 65 różnych koralowców. Niektóre z nich występują tylko w tej części Karaibów. Można również obserwować majestatyczne manty, płaszczki, rekiny (m.in. żarłacz tępogłowy, białopłetwy, rekiny pielęgniarskie, wielorybie), a także cztery gatunki żółwi morskich. Nocleg w Playa del Carmen.

17 DZIEŃ
Rano przejazd do Tulum i zwiedzanie jedynej morskiej fortecy Majów w Tulum, położonej na klifie z przepięknym widokiem na turkusowe Morze Karaibskie (ok. 5 USD). Zobaczymy Świątynie Fresków, Świątynie Wiatru, Świątynię Zstępującego Boga, wieże strażniczą El Castillo. Powrót do Playa del Carmen i czas wolny na plażowanie, ostatnie zakupy. Nocleg Playa del Carmen.

18 DZIEŃ
Ostatnia kąpiel w Morzu Karaibskim i wczesnym popołudniem transfer na lotnisko w Cancun. Wylot do Polski z przesiadkami.

19 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.
 
* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępów i opłat fakultatywnych; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

 

 

 


* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                           

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2024-10-21 2024-11-10 9900 PLN + 1400 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa – Mexico City/Cancun – Warszawa;
- przelot Mexico City – Tuxtla Gutierez;
- transport na miejscu, objęty programem (autobusy rejsowe, minibusy, taxi, promy ujęte w programie, komunikacja miejska itp.);
- noclegi (hotele klasy turystycznej, pokoje 2-3 osobowe);
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;
 
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępu i lokalni przewodnicy, napiwki i opcje fakultatywne (min. 900 USD).
 
DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nieobowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A + B, tężec, błonica, polio;
- profilaktyka antymalaryczna /ryzyko zarażenia niewielkie/;
- grupa do 12 osób;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub
  telefonicznie.

 


 

Galeria